Jak se nejlépe starat o macbook

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
aaannn
Příspěvky: 6
Registrován: 03 zář 2018 09:29

Jak se nejlépe starat o macbook

Příspěvek od aaannn » 03 zář 2018 09:39

Dobrý den, před pár dny jsem si koupila svůj první macbook (air, 2017, 128 gb) a mám pár otázek, na které jsem nikde nenašla jednoznačnou odpověd.

MB budu mít především na vysokou, doma mám ještě stolní PC s windows, takže než škola začne, nepotřebuji ho víceméně nikam přenášet a pracuji na něm jen doma. Někde jsem se dočetla, že je lepší ho mít na adaptéru, aby se zbytečně nenamáhala baterka. Mám ho tedy mít připojen 24/7 i když na něm třeba den nebo dva vůbec nebudu pracovat (protože třeba budu někde pryč)? A je lepší ho tedy nechat jen uspaný, nebo rovnou vypínat?

Na jedné stránce jsem viděla návod, že je dobré si nastavit, aby se ntb vždy kolem té třetí ráno probudil, aby se udělalo nějaké to čištění (moc jsem ještě nestudovala o co jde, takže nevím přesně co ten notebook dělá) a na jiné stránce bylo, že stačí, když nebude vyplý, ale uspaný - co je pravda?

A (snad) poslední věc - samozřejmě chci, aby mi MB co nejdéle vydržel, hned se nezničil... - vyplatí se věci jako tvrzené sklo na displej, ty "zástrčky" proti prachu do portů a plastový kryt? Pod tím plastovým krytem se prý často udělají škrábance kvůli smítkům, prachu atp.

Děkuju všem za odpovědi! :)

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Jak se nejlépe starat o macbook

Příspěvek od Anndy » 03 zář 2018 09:58

Ak ho nebudeš hádzať o zem je všetko ok - ten hliník je odolný.
Ani sa extrémne neškriabe. Jedine je mäkký - čiže pády a tvrdšie rany zanechajú preliačiny. Hlavne rohy a hrany.
Inak je je konštrukcia odolná. Pre prenos si zaobstaraj nejakú tašku, či púzdro. Čiže v podstate normálna starostlivosť.

Čo sa týka aku - mne sa vyplatilo nasledovné. Keďže ho používam zväčša na externom monitore s externou kl. a myšou - tak je stále na nabíjačke.
Ale podľa doporučenia Apple aspoň 1x mesačne som urobil cely cyklus vybíjací (Apple uvádza že aku má životnosť 400 takýchto cyklov).
Tj nechal som vybiť batériu aby minula 100% energie. Ale pozor - nie naraz zo 100% na 0% - ale na 2x -napr. zo 100% na 40% - potom dobitie doplna a znova zo 100 aspoň na 60% (nech je súčet rozdielov 100). Potom ho dám znova na aku a neriešim.
Ako občas ho používam (20%) aj mimo. A stále od roku 2013 mi vydrží ešte cca 7-9h na batériu.
Plus klasické veci - dodržiavať hygienu a čistotu
Ale MacBook nepotrebuje nič zvláštne.

aaannn
Příspěvky: 6
Registrován: 03 zář 2018 09:29

Re: Jak se nejlépe starat o macbook

Příspěvek od aaannn » 03 zář 2018 14:28

A ještě jeden dotaz - jak je to s antivirem? Chodím na aliexpress, pouštím si online filmy a seriály, jinak asi nic více nebezpečného. Je pro mě potřeba? Pokud ano, jaký byste doporučili?

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: Jak se nejlépe starat o macbook

Příspěvek od Anndy » 03 zář 2018 15:20

Tak hlavne používaj kontá správne.
Tj pracuj v bežnom konte a nie v správcovi. Samozrejme spravca musí existovať. Ale keď treba v bežnom konte si systém vypýta heslo správcu a aj napíše prečo si pýta. Tak môžeš predísť veľa veciam. Keď sa ti to nezdá, nedávaj heslo a nepovoluj aktivity.
Ďalej si dávaj pozor čo inštaluješ. Nie bezhlavo. Ale s rozumom a z overených zdrojov. Najlepšie z AppStore.
A samozrejme rozumné surfovanie.
Ak toto dodržíš nemusíš antivírus používať. A tiež sa vyhni inštalácii programov typu MacCleaner a podobne, ktoré sľubujú neviem čo.
A rob si zálohy. Kúp si externý disk a nastav si TimeMachine (súčasť systému na zálohovanie). A v prípade potreby systém preinstaluješ a dáta máš ok.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Jak se nejlépe starat o macbook

Příspěvek od Honza.Mac » 03 zář 2018 15:38

MacKeeper je taky pecka a top dotaz ve fóru ...
Ramsomware a jiné vešky jsou i pro macOS, lehce se to chytne ze zavirovaných flešek, ext disků od kámošů s Windows, takže tady je na vás, pokud free tak Avast, pokud placený tak Eset.
Dalším top tématem je nemožnost zapisovat na disk z “windows”, pokud do vyhledávání zde na fóru zadáte NTFS tak získáte potřebné info.
A za mě, vypínat jelikož power management a služba tento proces obhospodařující se Apple moc nevede tak je lepší vypínat, pak nebude řešit problémy typu, po probuzení se mi mac nepřipojí znovu k Wi-Fi a nepřipojí externí disky atp.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se nejlépe starat o macbook

Příspěvek od rony » 03 zář 2018 15:59

ano pokial mozno na nabijacke - aj pocas prace (napr na stole) alebo cez noc.

ochrana: ja mam taky nasuvaci obal a takto to nosim v taske.
pokial myslis ze by ti mohol padnut z kolien a podobne tak chod do polykarbonatovych krytov
ale lepsie si strazit miesta kde s nim budes robit.

oskretie a ryhy nejdu “vyhladit”, je to v podstate navzdy. pri pade sa ohybaju rohy a tiez s tym nejde moc co robit.
na displej az tak netreba ochranu nie je to mobil.

davat to zakazdym do obalu do tasky a tym vylucis nahodne poskodenie
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Kohyx
Příspěvky: 164
Registrován: 15 říj 2017 08:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se nejlépe starat o macbook

Příspěvek od Kohyx » 08 zář 2018 07:18

Existují doky právě na tohle použití. Jinak baterku jednou týdně nech vybít na 50% pak nabij. Druhý týden ji nech vybít na 25%, pak nabij. Někdy ji nech vybít na nulu, až se Mac úplně vypne. Nabíječka tomu nevadí.
Provozuji magazín FreeBit.cz nejen o Apple smartphonech.

Odpovědět