MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 28 říj 2018 11:52

Zaregistroval jsem se , jelikož potřebuji opravdu poradit od lidí co se vtom montují. Macbook je pro mne pracovní nástroj - foto, video, grafika. Používám zásadně licencované programy Final Cut Pro, Photoshop, atd. Mám vše od applu pro práci a tedy vše vzájemně propojené. V tomto směru jsem plně spokojený uživatel.
Poslední rok (samozřejmě po záruce) dochází k bezdůvodnému zamrznutí nabíhajícího Macbooku a neuděláte nic-jen vypnete a zapnete Macbook. Nejde touch ani klávesnice. Naběhne Vám pokus o připojení BT klávesnice a to Vám poběží třeba 2 dny nebo to vypnete. Toto jednání je zcela nahodilé. Přijdu s tím do servisu a ono to naběhne. Nebo to servis přijme a ono to naběhne. Není možné určit příčinu projevu. Absolvoval jsem 3 servisy bez určení příčiny. Dokonce strýček google určil jeden konkrétní podobný případ - tak jsme pro jistotu vyměnili flexi pásku ke klávesnici.Přeinstalování systému a postupné přidávání licencovaných programů jsme provedli vždy - bez úspěchu. Doma Vám stroj běží - dáte ho do brašny - přijdete před zákazníka - nejde. Pokud připojíte externí HW klávesnici a apple myš - vše běží a je ovládáno. Dokonce jsem vysledoval že v létě žádný problém a teď kdy je venku zima a se strojem jsem venku - problém na problém. Třešnička na dortu - přijdu z venku -nejde, zabalím do el. dečky stroj na pokojovou teplotu - chodí.Tak už jsem bezradnej ale chovat ho fakt nebudu.
Dám zlatý prase tomu kdo určí, a věcně poradí co to vlastně je za problém.
Mimochodem z Irska už Applu ani nezvedám telefon - to je tam koumák nad koumáky.
Díky všem kdo k tomu má co říct.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Alisczech » 28 říj 2018 21:22

Zdravím,

vypadá to jako HW problém, ale nemusí být. Zkusil jste reset NVRAM/PRAM, případně reinstalovat operační systém?
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 28 říj 2018 21:44

Zdravím tě Alisczech - ano všechny Tebou jmenované resety ( alt-cmd-p-r) a SMC a reinstalace operačního systému vždy servisem když jim naběhl a nešlo určit původce projevené závady. Jinak neexistuje jiný problém. A to ani SW nebo sekání i při náročných video sekvencích a stříhání atd. Systém nepadá ani při práci nemrzne - nikdy. Fakt si nevím rady. Ještě doplním že upgradem na Mojave je problém stejný.

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Gwaihir » 29 říj 2018 10:15

No to mi připomíná moje rádio v passatu. Teplota pod +5 stupňů a rádio nejede (cdčko samozřejmě ano), jakmile je teplota nad 5 stupňů, tak vše v pořádku. Taky nikdo nepřišel na to, v čem to bylo, ale oproti tomu tvému problému je to kravina.

Pokud mě to živí a je to jen trochu možné, pořídil bych si nový :(

Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 29 říj 2018 10:38

Jó, jo Gwaihir - tuším to tuším jak to zřejmě dopadne ale pořád živím naději, že tu blbost někdo už měl nebo bude znát způsob co s tím. Je ovšem fakt že za poslední rok jsem se v řešení neposunul - jde sice u zákazníka operovat Ipadem Pro a tvořit náhledy ale samotná práce jde na Ipadu Pro tak odhadem na 70% a to je málo.

Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 30 říj 2018 22:53

Dobrý den.

Všechny retiny trpí na špatné pájení z výroby. Cínu výrobci dávají méně a méně, nehledě na to co je bezolovnatý cín, mám svůj názor. U tohoto stroje náhodně není vidět klávesnice a trackpad. Pokud odpojíte klávesnici, nejde obojí a naopak. Řešíme toto výměnami flexů mezi logicboard a trackpad + dopájení všeho co se nám nezdá pod mikroskopem. Tyto opravy jsou na 99% úspěšné. V případě zájmu nás kontaktujte viz podpis.
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Gwaihir » 31 říj 2018 13:43

Dejte vědět, jak to celé dopadlo. Odkaz na dobrou opravnu se vždy hodí a s dobrou recenzí ještě víc.

Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 31 říj 2018 22:10

Edgar_Edgarovicz.......děkuji za reakci, ani nevím jak strávit tento názor. Výměnu flexi pásky jsem již absolvoval jak zmiňuji výše ale pájení....studený spoj? No proč ne, tento vrtoch už nadělal nejednu neplechu. Ve výsledku by vysvětloval tu nahodilost. Jen mi hlava nebere tu možnost. Ozvu se. Díky.

Gwaihir .......nejsem proti, pokud to bude řešení a výsledek se dostaví - poradíme budoucím "bratřím ve zbrani".

lukas
Příspěvky: 105
Registrován: 12 srp 2012 22:23

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od lukas » 02 lis 2018 11:36

Mně přesně tohle začal dělat Macbook, když měl vadný SSD. Po výměně OK.

Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 02 lis 2018 12:55

oooooooooh.......děkuji lukas za zkušenost. Můžeš mi prosím sdělit co tě navedlo na výměnu SSD nebo jak si došel k tomu, že je to SSD. Děkuji.

lukas
Příspěvky: 105
Registrován: 12 srp 2012 22:23

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od lukas » 02 lis 2018 13:46

Macbook 15 retina z roku tuším 2013. Začátkem roku 2018 se začal chovat podivně, přesně jak popisuješ ty, sekalo se to bez důvodu, občas se i objevil nějaký nahodilý restart, bylo to pomalé...

Chtěl jsem udělat čistou přeinstalaci systému, a po restartu disk zmizel :-). Takže do servisu, kde to testovali a nejdříve že je to základní deskou, tak objednali a vyměnili desku, jenomže dál testovali a blblo jim to zase, tak nakonec asi po dvou týdnech zjistili že je to nějaké načaté SSD.
SSD vyměnili, všechno jsem přeinstaloval a začalo to blbnout úplně stejně :-).

Znova reklamace, znova servis a zjistilo se, že ten nový disk je nějaký vadný kus. Po výměně už to šlape asi půl roku v pohodě.

Můžeš zkusit nainstalovat systém na nějaký externí disk nebo flashku, klidně na to obnovit i data ze zálohy a zkusit třeba týden frčet na něm. Jasně, bude to pomalejší, ale když ti to bude blbnout a sekat se i tak, budeš vědět že diskem to není.

Jinak 1TB SSD stálo asi 20.000,-, takže už jsem měl cukání se na to vykašlat a MB hodit do popelnice :-).

Lukáš

Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 02 lis 2018 17:27

Lukáši děkuji - velmi výživná osobní zkušenost a dobrý podnět.

lukas
Příspěvky: 105
Registrován: 12 srp 2012 22:23

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od lukas » 02 lis 2018 19:13

Není vůbec zač. Ještě jedno mě napadá, hrozně dlouho trvalo, než se zapnulo/vypnulo šifrování disku - třeba týden. A během té doby byl procesor vytížený na 100% a s počítačem se ani nedalo moc pracovat...

lukas
Příspěvky: 105
Registrován: 12 srp 2012 22:23

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od lukas » 11 lis 2018 10:25

Jak to dopadlo?

Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 19 lis 2018 10:49

....tak jsem dnes převzal svůj stroj od servisu po 10-ti denním testování - prostě servisman si vzal můj stroj, přeinstaloval a nainstaloval svoje ID a používal a testoval v běžné praxi.
Závěr - SSD je v pořádku tam problém není, SW se nedomnívá že způsobuje daný problém, konstatován naprosto čistý stav stroje (tzn. žádná kapka tekutiny atd.)
Jinak mnou popisované jevy zažíval servisman běžně - v dílně no-problem, doma no-problem, z chladu do tepla atd. - big problem.
Jsem tedy toho názoru, že poslední možností je využít služeb techniků v Teplicích a pokusit se odhalit vadné pájení atd. Pokud ani toto nepomůže - není již žádný jiný způsob jak vysvětlit chování stroje a půjde na náhradní díly. :twisted: :twisted: :twisted:
Počkám tedy po Novém roce a zkontaktuji Teplice - dám tedy vědět výsledek snažení.
Díky všem za relevantní názory.

Waymy
Příspěvky: 10
Registrován: 28 říj 2018 10:52

Re: MacBook Retina 13", Early 2015 - já ho snad vyhodim.

Příspěvek od Waymy » 16 led 2019 13:00

….. číslo 5 žije. Moje strojovna je obživlá a funguje jak má. Terapii jsem podstoupil u FixBook Teplice a ještě doteď kroutím hlavou co jsem viděl a slyšel.
Jen to shrnu do celku - byl jsem již ve dvou servisech a bohužel problém nebyl prokázán atd. - výsledek u FixBook Teplice - zpřeházené šroubky bottom case, dlouhé “navrtány” do krátkých děr, chybějící krytka IO board a trackpad flexů a nikdy nevyměněný kabel k trackpadu. Toto je práce dvou autorizovaných servisů, které stačily jen stroj prohlédnout a sdělit, že závada není prokázána - samozřejmě s výměnou kabelu. Stačí? Jména? Ani nestojí za to. Popis práce FixBook Teplice na mém stroji - výměna trackpad flexu, dopájení studených spojů logicboard. A ono to chodí jak má. Dokonce v rámci předání a jistoty kvality práce byl můj stroj vložen do neoprénového obalu a na noc vložen do mrazáku -10 C, ráno normálně zapnut a předán. Kroutím hlavou ještě teď.
A teď lidský názor - po této zkušenosti dělím servis na dvě kategorie - měniči a servismani. Měniči Vám automaticky vyměmí základní desku a možná to i smontují správně pokud je “zrovna úplněk”. Servismani jsou high level kategorie - baví je zjišťovat problém, umí opravit základní desku, mají součástkovou základnu atd. Moc jim člověk technicky nerozumí ale oni vědí co dělají. O kvalitě cínu který Apple používá dokážou diskutovat hodiny a hodiny. FixBook Teplice - kluci díky za zkušenost a můžu jenom doporučit jak přístup tak provedení.

Odpovědět