Kompletní přechod na apple?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
dave_define
Příspěvky: 1
Registrován: 18 pro 2018 17:04

Kompletní přechod na apple?

Příspěvek od dave_define » 18 pro 2018 17:43

Ahoj,

Už pár týdnu dělám aktivní research, zatím bez úspěšného výsledku a rád vyslechnu radu od zkušenejších, třeba je tu někdo kdo se nacházel ve stejné situaci a rád se podělí o zkušenost . Na úvod řeknu, že se živím jako fotograf na téměř profesionální úrovni, plus jako občasný edior videií(Davinci resolve,Adobe premiere) Nejsem vysedávač po kavárnách, abych se potřeboval někde ukazovat, počítač je pro mě pracovní nástroj a potřebuju aby mi peníze vydělával. Většinu času na počítači trávím doma,ale...

Už delší dobu cítím, že ke svému desktop PC potřebuji mobilní zařízení, jednak kvůli zpracování fotografií na cestách(tahat s sebou desktop pc je humorná věc) tak hlavně "on set" potřebuji ihned vidět fotografie ve větším rozlišení než pouze na displeji fotoaparátu. Pro tento účel jsem si často vypújčoval nějaký base model macbooku pro 2014 a odváděl perfektní práci, především retina displej mě ohromil.

Prvotní idea tedy byla si pořídit mobilní zařízení k již zmíněnému PC. Jedninou rozumnou volbou u laptopu je pro mě macbook z hlediska zpracování a funkčnosti po delší časový úsek. Pokoukával jsem po nějakém modelu 2017 které se ovšem dodávali pouze s dualcore procesory a nižší verzí 8gb RAM, což mi pro případný střih videa přišlo málo. Koupit model 2015 s vyšším specifkacemi by nebylo řešení, protože pořád dual core a zkrátka koupit macbook za 30k, (což má hodnotu můj PC )který je HW výrazně níž než desktop mi nedávalo smysl, přišel druhý nápad. Koupit nový Macbook pro s podobnou konfigurac jako můj desktop(macbook pro 2018, i5 quad, 16gb ram 256gb) a zbavit se kompletně PC, jelikož mít doma dva stroje podobného výkonu s různými platformami mi nedává smysl, navíc oba stroje bych využíval separátně, nikdy současně, takže zbytečně ztrácí obě na hodnotě ikdyž vykonají pouze jednu práci. Nejčastěji tedy používám Adobe photoshop, lightroom, ilustrator, Davinci resolve, občas Adobe Premiere, ale spíše z nutnosti) zbytek office a web aktivita. Výkon grafické karty pro mě není tak důležitý, jelikož ani aktuální 1060Ti nevyužívám naplno, jelikož nedělám After Effects, 3D, nemodeluji ani nehraju hry.

Co vlastně čekám? Čekám reálnou zkušenost někoho, kdo byl v podobné situaci a může mi říct ANO, je to to nejlepší co tě mohlo napadnout, nebo NE , nebuď blázen, na macbooku nic nesestříháš, nech si PC + kup macbook.

Má pro mě smysl kompletní přechod?


Díky za vaše zkušenosti


D.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní přechod na apple?

Příspěvek od rony » 18 pro 2018 19:53

Macy su prirodzenym prostredim pre strih videa, tam sa nemusis o nic triast, ze by to bolo zle rozhodnutie (skor sa cudujem, ze tou platformou je podla teba PC).

Podla tonu opisov hladania som pochopil, ze sa zhanas po bazarovych pouzivanych kuskoch. Kedze to vobec nespominas, tak pri tom je jedna rada, nic starsie ako 2012. Ale rozumne si to obmedzil od roku 2015.

Ak by si vyberal aktualne modely, tak tam je jedinou radou suma v penazenke :-) a potom tvoje zvazenie prednosti konceptov: mas totiz na vyber

Macbook - to je skor lahky designovy laptop, pre teba podla mna nevhodny
Macbook Air - tento mam nutkanie ti odporucit a som si isty, ze by si bol spokojny. Pocita sa s nim ako so strojom na neustale nosenie. Ma k tomu vsetky vyhody.
Macbook Pro - to by mal byt uplne idealny stroj.

Kedze si fotograf, odporucam webku a YT kanal Jan Brezina, to je fotograf a Apple propagator, jeho vybava techniky ti OBROVSKY pomoze vybrat si.

Podla mna teda prechod by pre teba mal zmysel, zalezi nakolko si otvoreny prijat zmenu konceptu pouzivania tohto prostredia.

Tvoja otazka kto presiel prechodom... No uplne vsetci, poznam len par jedincov, ktori takmer neprisli do styku s PC.

Ja som doma kompletne vyhodil PC platformu niekedy v roku 2009. Ovladanie rychlo zvladnes a navyky z PC (aj nutkave pocity riesit na Macu veci PCdlovo) som doriesil behom pol roka az roka. Dobrou radou je nehladat identicke nahrady za cisto PCdlovy system (aj SW, ktory koriguje invaliditu OS v PC).
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kompletní přechod na apple?

Příspěvek od MichalJ » 19 pro 2018 21:56

Mac a iPhone/iPad používám už přes pět let, nicméně teďuž bych asi znova na Apple nepřešel, přijde mi že se Apple snaží profilovat víc jako prémiová značka, kvalita tomu ale neodpovídá a spousta "inovací" je z mého pohledu vyloženě nepřátelská (touch bar, rušení konektorů, brutální zdržování, neexistence Applestoru v CZ a s tím spojené problémy s Apple Care....).

DidaJI
Příspěvky: 60
Registrován: 29 kvě 2017 22:29

Re: Kompletní přechod na apple?

Příspěvek od DidaJI » 21 pro 2018 12:08

Já tedy nejsem zrovna profi fotograf ani grafik, ale zkusím Ti odpovědět z mé pozice.
K Apple systému jsem se dostal cca před třemi roky, a to z důvodů, že jsem hledal nějaký rozumný střihací program, který nebude na jednu stanu složitý na obsluhu a na druhou stranu to nebude úplně hračka pro děti. Z Apple zařízení jsem měl do té doby osobní zkušenost pouze s iPhone. Nemám ve svém okolí ani nikoho kdo by Apple produkty provozoval, takže to ani nebylo kde vyzkoušet.
Do té doby před třemi roky jsem střihal v Ediusu. Zkoušel jsem Premieru, Sony Vegas a někilik dalších, ale Edisus byl asi nejlepší. Pak jsem někde na youtube narazil na výuková videa z Final Cutu a hrozně se mi to zalíbilo. Rozhodl jsem se doma test nainstalovat na PC macOS, nainstaloval jsem FinalCut a během jednoho!!! dne jsem věděl, že toto je ta správná cesta. Ovládání je naprosto intuitivní a hned první sestříhané video mělo vyšší úroveň než cokoli co jsem dělal dříve v Ediusu. No a najednou jsem zjistil, že se mi i vlastní systém zamlouvá rozhodně víc než Windows. Měl jsem trochu strach, že hodně z programů co používám pod macOS nepojede, ale nakonec skoro všechno šlo. A co nejde, tak na to jsou to Parallels + Windows. Pak už to šlo rychle, koupil jsem si iPad a následně i MacBook PRO.
Takže z mého pohledu, pokud děláš hlavně grafiku, tak je pro tebe výměna HW jasná volba.

Třeba já v práci i doma programuji v Android studiu mobilní aplikace, v práci pod WIN a doma pod macOS a musím říct, že i Android Studio dělané primárně pod Windows chodí pod macOS rychleji a stabilněji.

yarda
Příspěvky: 90
Registrován: 14 srp 2012 10:40

Re: Kompletní přechod na apple?

Příspěvek od yarda » 21 pro 2018 15:40

Zjednodušeně: Fotím svatby, občas jsem si sestříhal nějaký video na youtube, byl jsem ve stejný situaci, mám MacBook Pro 15" late 2013 (15" Retiny měly vždycky 4jádro i7), 16 GB RAM, SSD 512GB a je to to nejlepší rozhodnutí jaký jsem udělal. Kdybych se měl rozepsat víc, dej vědět.
je:
MacBook Pro M2 16/256
iPhone 14 Pro
Apple Watch SE N+
bývalo:
3G, 3GS, 4S, 5S, SE, 8, 11 Pro
iPad Mini 2
MacBook Alu 2008, MacBook PRO Retina 13" Mid 2014, MacMini Late 2012, MacBook Pro Retina 15" Late 2013
Apple TV 3
Apple Watch Series 2 N+

Odpovědět