Vhodný MacBook na programování/kódování

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
dexcze
Příspěvky: 3
Registrován: 03 bře 2019 19:11

Vhodný MacBook na programování/kódování

Příspěvek od dexcze » 03 bře 2019 19:23

Ahoj,
pracuji jako kodér (HTML5, CSS3, Javascript) a PHP programátor.

Na práci mám primárně docela výkonné stolní PC (i7-8700K, GTX 1080,..) s 2 velkými 27" monitory. Teď jsem začal trošku víc cestovat. Každých 14 dní jedu na 3-7 dní pryč a práci si musím brát s sebou (aspoň tu drobnější práci). V létě třeba i na měsíc. Můj 6 let starý notebook Lenovo už začíná dost zaostávat, tak se rozhoduji, že bych šel do Macbooku.

Zatím se rozhoduji mezi MacBook Air 13 2018 s retinou a MacBook Pro 13 2017 s retinou. Retinu chci určitě kvůli práci a 13 palců kvůli mobilitě.

Váhám ohledně výkonu. Někdy potřebuji mít zapnutý naráz víc programů - Photoshop, Visual Studio Code, PHPStorm, Koala, MAMP a prohlížeč. Tohle vše najednou a nevím jestli by to Air stíhal.
Další věc jsou RAMky. MacBook plánuji mít delší dobu, třeba i 5 let a více. Stačí 8 GB nebo by jste mi doporučili spíš 16 GB?

SSD bude myslím stačit těch 256 GB. Chci to primárně na práci a nepracuji s velkými soubory. Pár MB vezmou weby, něco software a na velký soubory (videa, fotky, atd.) mám externí disk. Případně přikoupím Cloud.

Jinak tady jsou všechny programy se kterými budu na MacBooku pracovat - Visual Studio Code, PHPStorm, Photoshop, Sketch, FileZilla, Koala, MAMP, Sourcetree, cmder, Slack, Trello, Skype, Office (případně nějaká Mac alternativa)

Díky za rady. A přeji hezký zbytek dne. :-)
iPhone 11 Pro (256 GB/Space Gray)
MacBook Pro 13 2019 (i5/16 GB/256 GB SSD/Touch Bar/Space Gray)
Apple Watch Series 5 (44 mm/Space Gray)
Apple AirPods (2. gen)
Beats Solo3 Wirelless

Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodný MacBook na programování/kódování

Příspěvek od moreplavec » 04 bře 2019 17:25

Mám to velice podobně, jen místo PHP používám Python, tedy PyCharm :) Zbytek je jak přes kopírák. Oba notebooky Ti hravě splní co potřebuješ, takže se jen rozhodni, zda ten výkon navíc u PRO je víc než lehčí a tenčí model. Osobně bych bral PRO, ale jen proto, že tu úsporu místa a váhy nemám jak pocítit. Pro představu můj setup a reálné zkušenost:

Aktuálně jedu na MacBook PRO retina, 2013 late, a vše běží klidně najednou (16GB RAM, 500GB SSD, grafika GT750 2GB), navíc si pouštím Illustrator pár cloudových služeb a nějaký sranda appky. Pro běžnou práci a office je to notes k neutahání, na baterii dám i 7 hodin (mám asi půl roku starou baterii). Mimochodem, pocitový rozdíl odezvy systému mezi MBP2013 a MBP2017 je velice malý a proto se tak dobře prodávají MBP 2013, navíc 2013 má čtečku karet a USB. Kde je 2013 late už pomalejší je 4k monitor. V pohodě ho dá na 60Hz, ale některé animace oken už cukají, ale zbytek a funkčnost narušená není, prostě jen to není tak plynulé, jak by člověk chtěl (týká se 15" modelu, 13" model 4k na 60Hz nedá).

Na přenos ke klientům a dovky mám MacBook 12" (8GB RAM, 256GB SSD, pasivní chlazení!) a ten, světe div se, to zvládá taky a se ctí! Samozřejmě, když pustím Photoshop, je lepší PyCharm vypnout a opačně. Photoshop a Illustrator dohromady už se vzájemně zpomalí, ale běží a pracovat se dá. Mírné zpomalení mu rád odpustím, a na tomto stroji trochu sleduji co mi zrovna běží, a zda to opravdu potřebuju. Ale jinak plnohodnotný počítač s velice rychlou WiFi i fajn diskem, co už 2 roky slouží a navíc je to na tahání naprostý ideál. Klávesnice je super na rychlé psaní, nicméně někomu nevyhovuje. Baterie o hodně slabší, reálně 3 hodiny, ale ten display je k pomilování a jasný důvod proč si (tehdá) nekoupit Air s předpotopním rozlišením.

Takže zpět K Tvému dotazu: osobně bych bral PRO verzi, on ten výkon navíc se občas hodí a je příjemný, zvlášť jakmile zabrouzdáš do úpravy videa, či výpočtů větších dat. Osobně bych ale bral verzi MBP 2018, pokud nemáš nějak napjatý budget. Nebo klidně mrkni po 2013 late ;) (asi budu kupovat nové železo).
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

dexcze
Příspěvky: 3
Registrován: 03 bře 2019 19:11

Re: Vhodný MacBook na programování/kódování

Příspěvek od dexcze » 05 bře 2019 00:13

Ahoj, moc děkuji za rozsáhlou odpověď. Hodně mi to pomohlo v rozhodování.

Tak já vezmu ten PRO. Jinak co jsem koukal, tak by neměl být moc velký rozdíl mezi 2017 a 2018 ne?
Cituji jeden web: "Nutno také podotknout, že 13″ MacBook Pro bez Touch Baru a Touch ID žádnou změnou neprošel a nadále nabízí starou generaci procesorů, klávesnice i displej bez technologie True Tone."
Proto jsem koukal hlavně po 2017, a to kvůli nižší ceně. Touch Bar zatím úplně nechci, to už bych radši zvýšil ramky z 8 na 16 GB a vzal 500 GB SSD než Macbook s Touch barem za prakticky stejnou cenu, i když by měl mít lepší grafickou kartu (rozdíl kolem 20%) a novější procesor (4-jádro).
Monitor k tomu asi žádný připojovat nebudu. Docela uvažuji, že bych si časem pořídil iPad a potom bych mohl udělat další plochu (aplikace Duet). Chci to hlavně na cestování + když jsem doma a dělám něco, kde nepotřebuji 2 monitory, tak to můžu dělat klidně na gauči nebo s tím jít někam ven, třeba do kavárny nebo na zahrádku. A hlavně neřešit elektrickou zásuvku jako teď. Když se ti notebook vybije za ani ne hodinu provozu. :)
iPhone 11 Pro (256 GB/Space Gray)
MacBook Pro 13 2019 (i5/16 GB/256 GB SSD/Touch Bar/Space Gray)
Apple Watch Series 5 (44 mm/Space Gray)
Apple AirPods (2. gen)
Beats Solo3 Wirelless

Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodný MacBook na programování/kódování

Příspěvek od moreplavec » 05 bře 2019 09:04

Touchbar apod. jsou kraviny, které můžeš/nemusíš smysluplně použít. Aplikace Duet je pěkná, ale nevím jak je to se zpožděním a když na tom pustíš film aby zvuk z Macbooku nebyl o 1-2s rychlejší. No, snad ne, protože by to jednak bylo nepříjemné a druhák by pak zvuk předbíhal světlo a to se nesmí :)

Co se týče výkonu, tak jestli je mezi modely někde opravdu skok ve výkonu, tak je to právě 2017 vs 2018. Proto se 2017 pocitově dá velice dobře připodobnit k starému MBP 2013, kdežto 2018 je jinde. Je to jednak 6 jaderným procesorem, ale také diskem. Srovnání najdeš v každé recenzi, mrkni na benchmarky, ta čísla jsou sice syntetická, ale ten rozdíl už jen-tak přejít nelze, tentokrát to není obvyklých 5-10%.

Každopádně jak jsem psal, na práci co požaduješ hravě stačí i Air, takže žádný stres a vyber dle preference, klávesnice, displaye a pak si promysli, zda si nedoplatit na 2018. Osobně čekám na MBP2019 a pak buď koupím ten nebo 2018 ve slevě. Do té doby asi koupím Macmini, který je opravdu pecka (až na problémy s chlazením, ale to snad nějak půjde pořešit).

Každopádně si nové železo užij, bude to příjemný skok.
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

dexcze
Příspěvky: 3
Registrován: 03 bře 2019 19:11

Re: Vhodný MacBook na programování/kódování

Příspěvek od dexcze » 05 bře 2019 09:28

Možná bych teda taky zkusil počkat na ty nový Macy. Teď jsem reinstaloval Lenovo, takže bych těch pár měsíců mohl počkat a vzít pak ten lepší 2018 nebo ten základní 2019. Léto je za chvíli.

Jinak tu aplikaci Duet bych měl hlavně kvůli práci. Třeba, že bych měl primárně na macbooku otevřený třeba PHPStorm a na iPadu bych měl akorát okno prohlížeče, které bych snadněji aktualizoval, třeba přes Live Server. Nebo bych tam mohl mít nástroje z Photoshopu, když bych něco upravoval, případně nějaký článek, pokud bych se potřeboval něco učit.
Nemusel bych přepínat furt okna/plochy a viděl bych hned úpravy, tak jak to vidím doma na 2 monitorech, když něco kóduji. Na filmy bych si asi nechal primárně obrazovku Macbooku. O té odezvě už jsem taky slyšel. :D

BTW.: Vadí mi, že ten Macbook Pro 2018 s lepšími vnitřnostmi nejde koupit bez Touch Baru, takže cena začíná na 55 tisících a má v základu jen 8 GB RAM a 256 GB SSD. To když bych chtěl zvýšit na 16 GB RAM a 500 GB SSD, tak tam jsem za 70 tisíc. S tím asi holt musím počítat, když jdu do Applu. :lol: Asi fakt těch pár měsíců počkám.
iPhone 11 Pro (256 GB/Space Gray)
MacBook Pro 13 2019 (i5/16 GB/256 GB SSD/Touch Bar/Space Gray)
Apple Watch Series 5 (44 mm/Space Gray)
Apple AirPods (2. gen)
Beats Solo3 Wirelless

Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodný MacBook na programování/kódování

Příspěvek od moreplavec » 06 bře 2019 12:29

No, ten připojený iPad bych reálně viděl max. na ty panely z Photoshopu nebo otevřenou dokumentaci/knihu při práci. Přejezd myší a reakce nebude bezbolestná, osobně jsem alergický na každé škubnutí ;)

Co se týče konfigurace, tak bych raději oželel disk, ale určitě bych nešetřil na paměti. Disk kdykoliv snadno rozšíříš přes miniUSB 128GB i více (dříve elegantně přes slot SD karty, který proto musel pryč), ale paměť rozšířit prakticky nelze. Zkoušel jsem si různé konfigurace a aktuálně bych zvažoval něco jako: CTO Apple MacBook Pro 15,4" 2,6GHz / 32GB / 512GB / Vega 16 4GB. Cena je nepříjemná, ale mělo by to na pár let stačit. Nevím jak je to s poruchovostí, ale snad už to od 2016 vychytali.

Ale uvidíme co přinese model roku 2019. Osobně doufám, že v.2019 bude o efektivním chlazení, větší baterii a dořešení touchbaru než zeštíhlení či zvětšení rozměrů. Aktuální přehřívání Macmini a MBP tvrdě omezuje výkon a promované frekvence přetaktování zůstávají v říši snů.
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

Odpovědět