Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Příspěvek od rudo.ba » 23 črc 2019 20:46

Pri práci na nie veľmi náročnom dokumente vo Photoshope zamrzol obraz, po chvíli biela obrazovka s textom že niečo zlé sa prihodilo a že stlačiť čokoľvek pre reštart. Mac Pro 5,1 (2010) s čerstvo ráno bezproblémovo upgradnutým Mojave 10.14.6. Ešte predtým sa vyskytli drobné problémy s prekresľovaním vrstiev (až dnes, nie skôr), ale reštart Photohsopu to (aspoň teda dočasne vyriešil).

Viac nenabehol (až po výmene GK, viď ďalej):

- bootovanie zastaví a stojí na cca 3/4 "teplomera", teda na mieste kde predpokladám nabiehajú systémové ovládače grafiky, dal som tomu aj 10 minút, opakované reštarty bez zmeny

- nenabootuje ani z recovery partície Cmd-R (zostane stáť na polovici "teplomera")

- nenabootuje ani z čerstvo vyrobeného inštalačného USB kľúča s Mojave (zastaví sa v cca 2/3 "teplomera")

- AHT (apple hardware test) z USB kľúča prebehol v poriadku, nehlási žiadny problém

- sata SSD so systémom opravený v inom Mac Pro s High Sierrou, našiel nejaké drobnosti, zrejme len pozostatky viacerých hard reštartov, nebol problém z neho odzálohovať dáta, ale po vrátení spať do pôvodného Mac Pro žiadny pokrok s bootovaním…

- v takom tom zamrznutom stave pri štarte nič vo vnútri počítača nesvieti na základovke

Pomohla výmena grafickej karty (mal som tam 3 roky bez problémov fungujúcu mnou flashnutú Gainward GTX 680 2 GB z bazáru) za inú tiež NVIDiu vyhrabanú v sklade, dokonca bez podpory metalu (takže trochu trhano zobrazuje a občas nejaké prvky prebliknú vo Finderi - ale počítač s ňou naštartoval rýchlo a celkom bez problémov aj nejaké drobnosti som s ním vyrobil, funguje). Náš ajťák mi objednal novú RX 560 4 GB.

Ale nie je mi jasné prečo tá problémová karta zvláda AHT, aj začiatok bootovania zobrazí, až potom sa sekne (zjavne inde problém nie je keď s inou GK počítač nabehne). Môže byť že pri začiatku bootovania (a AHT) ide v nejakom zjednodušenom režime a pri prepnutí na systémové ovládače sa prejaví, že na nej niečo odišlo?

Som skúšal pôvodnú GK vrátiť späť, či nebola len zle založená (hmm. po troch rokoch...) ale bez zmeny, a späť tú vyhrabanú GK a Mac Pro zase ide...

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Příspěvek od MAF » 24 črc 2019 14:42

Chápu správně, že problém nastal při používání GTX 680?

To co popisujete se hodně podobá příznakům, který má MacBook Pro s vadnou grafikou, kdy dojde k "poškození čipu". Ani v tomto případě Apple Hardware test nic neodhalí, protože problém nastane v momentě, kdy se vypínají ovladače GPU v EFI a zapínají se systémové ovladače, které budou GPU nadále řídit. Toto nastává právě zhruba ve 3/4 načítání operačního systém. Docela bych si vsadil na to, že GPU je prostě vadná a odpovídali by tomu i ty chyby ve Photoshopu, které jsem už také párkrát viděl na MacBoocích s vadnou grafikou.

Osobně mohu říct, že jsem GTX 680 flashnutou pro Mac Pro měl také, ale začala zlobit, takže v momentě, kdy Apple přidal podporu grafických karet Polaris od AMD, tak jsem hned přešel na RX 570 a nedávno jsem přešel na AMD Vega 64.

Z mých zkušeností vám mohu říct, že bych se problémem dále nezabýval a v klidu používal RX 560, protože počítač je určitě v pořádku. Navíc mám pocit, že moderní grafiky od AMD fungují na Macu mnohem lépe a jedinou nevýhodou může být absence bootscreenu. Navíc na těchto grafikách jde pomocí malých úprav systému aktivovat HW encoding a decoding h.264 a HW decoding h.265, který je mnohem rychlejší než SW verze na CPU.
Pokud si to bude chtít zaktivovat, tak více informací naleznete na zde https://forums.macrumors.com/threads/ac ... n.2180095/

V případě vaší GPU je lepší využít postup nazvaný HEX (tedy né ten prvním příspěvku), který najdete zde: https://forums.macrumors.com/threads/ac ... t-27442938
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Příspěvek od rudo.ba » 24 črc 2019 18:57

Asi tak, dik. V piatok má doraziť 560ka, ale teraz som si prešiel komentáre k objednanému kusu a vyzerá to na zlý výber (nejaká osekaná 2. revízia karty), tak asi zrušíme a objednáme inú. Som dnes robil na 5k iMacu dovolenkujúceho kolegu. InDesign na tom ide super (GPU performance, rýchle aj pri dobrom zobrazení obrázkov), Photoshop sa mi až tak nepáčil (pri 1:1 malé, po zvačšení zubaté obrázky). Ale zvykol by som si.

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Příspěvek od MAF » 25 črc 2019 17:12

Apple doporučuje grafiky od Sapphiru.
Takže bych koupil toto: https://www.alza.cz/sapphire-pulse-rade ... 96.htm?o=1
Nebo toto (má trochu větší výkon) https://www.alza.cz/sapphire-pulse-rade ... 77.htm?o=4
Jinak Apple doporučuje hlavně referenční model RX 580 os Sapphiru, ale tam je potřeba tento kabel, který spojí dva 6-pin konektory https://www.moddiy.com/products/Apple-D ... Cable.html
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Příspěvek od rudo.ba » 26 črc 2019 18:00

Napokon dorazila tá správna:

https://www.alza.sk/msi-radeon-rx-560-a ... .htm#popis

Dnes fungovala, hádam jej to vydrží.

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Příspěvek od MAF » 26 črc 2019 20:16

Jj, určitě bude fungovat :)
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

Chana468
Příspěvky: 2
Registrován: 29 črc 2019 09:11

Re: Odídená grafika v Mac Pro (2010)?

Příspěvek od Chana468 » 29 črc 2019 10:20

Vyřešil si to nějak? Teď jsem zkoušel nechat otevřený notebook a vše funguje jak má. Vše ve fullscreenu jede bez jediného problému.


918kiss

Odpovědět