Macbook pro s dvěmi GPU (jak s ním pracovat)

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Macbook pro s dvěmi GPU (jak s ním pracovat)

Příspěvek od sallvator » 26 pro 2019 13:40

Zdravím sice jsem již zkušený a dlouholetý uživatel OSX co se nebojí experimentovat ale jedna věc je pro mě ted nová. S 16" MBP mam poprvé macbook s integrovanou a dedikovanou GPU kde probíhá k přepínání podle toho jak pracuji.

Vypozoroval sem ze okamžite jak zapnu SW co muže využívat dedikovanou GPU (například photohop) tak se zapne režim max výkonu a baterka jde docela rychle pryc, ikdyz PS mam jen na na pozadí minimalizované a nic se v nem neděje. To mě trošku štve tím že mam plno programu jen hozených dole a sem přitom jen na netu kde by stačila iGPU...

Dá se s tím přepínámím pracovat něják lepe než jen tou automatikou? Našel jsem nejáký SW co umí přepínat podle toho jak človek chce ale než to stahnu a budu se v tom vrtat zajímá mě zkušenost někoho kdo to už řešil.

Moje uplně ideální představa je ze to bude GPU zapínat az opravdu kdyz ten výkon bude aktuálně potřeba, ale chapu že to bych ctěl moc, tkaze mi asi stačí nějáký snadný switch button kde si zapnu GPU kdyz budu potřebovat zrovna (na video/render/hry)...

Uživatelský avatar
kmarty
Příspěvky: 117
Registrován: 08 srp 2012 20:19

Re: Macbook pro s dvěmi GPU (jak s ním pracovat)

Příspěvek od kmarty » 27 pro 2019 14:09

To si ma vyzadat ta aplikace. A mam pocit ze zrovna u Photoshopu si lidi stezovali ze ten si ji vynucuje po celou dobu behu.
Myslim ze existovala nejaka utilitka treti strany, ktera umoznovala zablokovani pouziti dedikovany karty (gfxCardStatus?).

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Macbook pro s dvěmi GPU (jak s ním pracovat)

Příspěvek od sallvator » 27 pro 2019 15:44

Vsiml sem si ze to delá hlavne ten Photoshop tak mozna jde o BUG teda. Jen ho zapnu nic v nem jeste nedělám a uz mi bere výkon GPU a baterku...

Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook pro s dvěmi GPU (jak s ním pracovat)

Příspěvek od moreplavec » 14 led 2020 16:59

U dřívějších verzí OSX se dalo s úspěchem použít zde již zmíněný gfxCardStatus. Princip výše zmíněné aplikace byl, že "zamkl" přepínání grafických karet na integrované (či diskrétní) a pro běžnou práci se dalo ušetřit spousta tepla a energie. Na běžnou práci integrovaná grafika je víc než dostatečná. Nějakou dobu aplikace běžela super (pár let zpátky), pak byla nějakou dobu nekompatibilní, následně další vývojář se aplikace ujal a modifikoval a zase to chvíli běželo, no a aktuálně mi to nefunguje vůbec. Poslední verzi co jsem používal byla od tohoto vývojáře: https://github.com/steveschow/gfxCardStatus. Jinou aplikaci, která by opravdu fungovala, neznám a je otázkou, zda to vůbec aktuálně lze.

Jinak v poslední době si o zvýšený grafický výkon říká každá pitomost, optimalizace se nenosí. Klidně i jednoduchá aplikace jako Google Ads Editor, takže prostě žiju v tom, že MBP 16" dá pár hodin práce a pokud chci víc, je nutné skoro vše vypnout a doufat, že se přepne na integrovanou grafiku. Když opravdu potřebuji šetřit, ideální je reboot a spuštění pouze "bezpečných" aplikací.
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

Odpovědět