Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od likethis » 20 led 2020 07:33

Zdravím vespolek,

na Apple.cz jsem objednal v polovině prosince Air v CTO konfiguraci, který došel koncem roku. Po pár dnech začalo něco lupat v konstrukci někde u pantu při zavírání/otevírání víka, později i při klikání na trackpad. Už si pár let zvykám na současnou "Apple kvalitu", proto mne to ani moc nepřekvapilo a požádal jsem o výměnu. Jelikož to je CTO, tak jsem na něj zase čekal, tentokrát do 13. ledna.

No a teď se s vámi chci podělit o kuriozitu, na kterou jsem náhodou narazil u nového kusu. Nejsem nějaký šťoural, ale používám aplikaci coconutBattery, třeba i proto, když chci uvést stav baterie při prodeji nějakého zařízení. A tam jsem si všiml věci, nad kterou jsem se minimálně pozastavil, viz příloha. Ačkoliv tato CTO konfirurace byla vyrobena před pouhými třemi týdny, tak podle všeho baterie je stará už 649 dní, takže teď v dubnu oslaví dva roky. Hned ze začátku měla rovněž 2 cykly (což je vzhledem k tomu, že jde o historický artefakt, možná i dobře, že ji někdo někdy protáhnul).

Měněný kus měl baterii starší asi o měsíc, než je rok výroby celého zařízení, můj starý MacBook Pro pak měl baterii asi o 2 měsíce starší. To tak nějak chápu, baterka musí být samozřejmě vyrobena dříve než notebook, skladové zásoby atd. Ale skoro dva roky? To je teda solidní extrém. Za tu dobu musí už docházet k degradaci materiálů vlivem stáří té baterie, což se může s rostoucím věkem a cykly jedoduše podepsat na tom, že toho nevydrží tolik a prostě mi dříve odejde. Datum výroby mi připadá v pohodě uvěřitelné, protože Air 2019 je HW v podstatě totožný s modelem 2018, takže baterky mají předpokládám také stejné a tedy už tehdy se dělaly. Pokud je to pravda, tak jenom nechápu, kde něco tak starého vyhrabali a jak tlustá vrstva prachu na tom byla.

První věc která mne napadá je, zda se nejedná o nějakou "skládačku". Tedy to, čemu Apple říká "refurbished". Na druhou stranu při výměně do 14 dnů by o refurbished jít jednak nemělo a jednak Apple pokud vím tyto kusy nedodává v originální krabici, já jsem ale originální zafoliovanou krabici dostal. Druhá, pro mne uvěřitelnější možnost je ta, ale to už je pouze moje dedukce, že Apple si jednoduše dělá co chce. Takže vám klidně zabalí do originální krabice cokoliv, zvlášť když to jde někam na východ, do jakéhosi Česka, že ano. Rád bych se mýlil, ale nedivil bych se tomu. Dlouhodobě mám špatnou zkušenost s kvalitou produktů na českém trhu, speciálně z Apple.cz, co kus to originál, a kupuju tam jen proto, že při problému to mění bez řečí a nic nezkoumají. Měl jsem v ruce i kousky, hlavně iPhony, které mi co do zpracování připadaly, že jsou snad nějaká dvojka.

Kdo to dočetl až sem, tak díky za váš čas. Abych tomu dal nějaký závěr, řešit to pravděpodobně nebudu, protože to mám na práci a ne na zkoumání, a opět čekat než mi pošlou CTO konfiguraci se mi už sotva chce. Co se týká stáří baterie, tak jednak ten notebook neplánuji mít 10 let a tak nějak počítám s tím, že baterku dostanu stejně novou až dojde na butterfly klávesnici. Jen mne to zkrátka opravdu udivilo, připadá mi to kuriozní a zajímal by mne váš názor, co si o tom myslíte, případně zkušenosti. Díky.
Přílohy
Screenshot 2020-01-20 at 05.50.34.png

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od Gwaihir » 21 led 2020 14:08

Máš aktuální coconut? Kolik cyklů ti ukazuje systém?
https://support.apple.com/en-us/HT201585

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od cinges » 21 led 2020 14:19

no ja ako neviem, ale vidim tam, ze kedy bola bateria vyrobena, to asi hovori za vsetko.. Neviem co je na tom cudne. Ja mam bateriu staru 915 dni, menil som teraz asi 3 mesiace dozadu.. Ano, materialy degraduju, ale u baterii je to asi inak.. nejak by som sa nad tym nevzrusoval.. pokial funguje ,tak je dobre..
Přílohy
Screenshot 2020-01-21 at 14.18.56.jpg
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od likethis » 21 led 2020 16:24

Díky za reakce. Co se týká těch cyklů, tak to jsem uvedl víceméně jen pro úplnost, to není nic nějak divného. Oni to ve fabrice testují, takže baterka může mít jako nová 1 nebo 2 cykly. Jinak coconut je aktuální a ukazuje cykly stejně jako systém.

Hlavně mne překvapilo to stáří, protože jsem se s tím ještě nesetkal. A právě u baterek to podle mne roli hraje docela dost, protože je to slušný chemický koktejl a baterky nedegradují jen používáním, ale mimo jiné právě také stářím. Jde o to, že ta baterka za dva roky, kdy ten notebook bude ještě stále naprosto aktuální, bude mít už 4 roky, což už začíná být na baterku dost. Ale jak vidím, tak to asi není výjimka, protože 900 dní je tedy ještě "lepší". Akorát je rozdíl v tom, že toto je výměna u staršího zařízení (2015), takže tam to chápu více, než když dostanu dvouletou baterku do nového stroje. Proto mne třeba i napadlo, zda to není nějaký refurbished, protože by být neměl.

Jak jsem psal, řešit to nehodlám, protože tím zase nechci trávit čas, když fakticky nemám problém. Jen se případně ptám na zkušenosti ostatních.

Není mi ani moc jasné, jak se vůbec stane, že mají na skladě baterku do nového Airu, která má 2 roky. To jim tam někde leží baterky tak dlouho, ještě z doby, kdy se ten notebook začal vyrábět? Vždyť ty notebooky jsou aktuální, prodávají se jak na běžícím pásu, musejí to přece průběžně montovat, tak stále přicházejí nové a nové zásoby. Kde se tam vzala dvouletá baterka?

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od cinges » 21 led 2020 17:30

Retina macbook Air sa zacal predavat Oktober 2018. Baterka je z Aprila 2018, to je pol roka rozdiel, kedy to mohli mat pripravene dopredu samozrejme. To je uz asi otazka priamo na Apple, aky ma vyrobny proces, kedy ako dopredu vyraba a kompletuje succasti ntb, a pravdepodobne to aj tak nezistis. Alebo je len chyba v datume.. fakt by som sa tym netrapil.. :)
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od likethis » 21 led 2020 18:34

No je mi jasné, že bych se asi těžko dopátral odpovědi. A určitě ne od někoho z infolinky :) Je možné, že může být prostě jen blbé to datum, nevím jak s tím coconut pracuje. Třeba datum výroby booku mi před lednovou aktualizací ukazoval zjevný nesmysl 4.1.2010, ještě byl holt teplý :) Nová sériová čísla samozřejmě vyžadují update aplikace, i když si nemyslím, že je to případ té baterky a že se to nějak změní s dalšími updaty (baterka je určitě starší než book, tak by se to v updatu asi už taky projevilo). Spíše bych si když už vsadil na prostý bug, což se stejně nijak nedozvím.

Jinak na tom tvém screenu jsem si všiml, že ti teda poměrně rychle padla kapacita k 90 %. Ono i tohle může být potom projev toho, že ta baterka je prostě stará. Jsem sám zvědav, co budu mít po nějakém tom měsíci.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od kecinzer » 24 led 2020 12:57

Velmi zajímavé téma. Já jsem si nechal měnit baterii (resp. celý topcase za 6900 Kč) 22.5.2019, protože se mi původní baterie začala pěkně nafukovat, že už MB ani nestál rovně na stole :).
Již od začátku si ale všímám, že mi to nikdy neukazovalo plnou nabitou kapacitu. Přikládám obrázek.
Také mě dost trápí, že se MB docela dost zahřívá a to i v místě okolo touchpadu, kde je právě baterka. Předpokládám, že jí to asi nebude dělat moc dobře, ale nevím co s tím.
MB se prostě zahřívá, i když je komplet vyčištěný i po čisté instalaci a resetu SMC a NVRAM.
Snímek obrazovky 2020-01-24 v 12.53.34.png
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od likethis » 25 led 2020 21:19

Jen tak ze srandy, kde tu výměnu dělali? Já bych jim to reklamoval, zvlášť když to zahřívání je něco nového co pozoruješ, pokud jsem to dobře pochopil, ale už je to teda dost dlouho.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od kecinzer » 26 led 2020 09:53

Asi jsem to blbě napsal. To zahřívání pozoruji pořád už před výměnou a dělalo mi to i na jiném MB. Shodou okolností také mid 2014, ale 13”.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od sallvator » 26 led 2020 10:58

Bohužel Apple v tomhle odjíždí na svou velikost a poslední dekadu je videt snížení kvality kvuli roztřístenosti výroby, aby se stíhala výroba dělá se to v několika fabrikách od několika dodavatelů v několika koutech světa.

Za následek to má nekonzistetní kvalitu displejů, zpracování, baterií atd...

Já řešil už problemy s iPhonama i Macama kvuli tomuto. Nejvíc me stve ze Apple si toho bude asi vedom protože na klíčové trhy posílá z fabrik kde bude leší kvalita produkce, mame doma iPhone koupenej na Americkém trhu a stejnej model z CR a ten z Ameriky má na první pohled lepší kvalitu displeje i zpracování.

Bohužel Apple už toho vyrábí tolik ze to nelze dělat v jedné fabrice od jednoho dodavatele se stejnou kvalitou výstupu, prostě jsou ta rozdíly v kvalitě mezi dodavateli a výrobními linkami. Viz. npř to že displeje do nekterých zařízení dodává LG a Samsung a každej ten displej ma jiné vlastnosti...

Ale utechou je ze z vlastní zkušenosti vím že je stále Apple kvalitou daleko před konkurencí, zkoušel jsem ted před koupí 16" mbp přejít na Dell XPS 15 který stojí stejne jak te 16" mac, a ta kvalita toho je otřesná, jako že hodne otřesná, rozvrzané, nestabilní na stole, displej z pulky zažloutlej, v jednom rohu mnohem méně podsvícenej, celé se to přehřívalo i při práci na internetu...opravdu hodne špatné zařízení když je clovek zvyklej na Apple...

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Nový MacBook Air 2019 CTO a témeř 2 roky stará baterie s 2 cykly

Příspěvek od likethis » 27 led 2020 13:14

Jasně, dělá se to ve velkých objemech a dodavatelé jsou různí. Jak je to ve vztahu dodávek na klíčové a méně důležité trhy, to samozřejmě můžeme jen spekulovat. Má to logiku, člověka to prostě napadne, na druhou stranu různých stížností na displeje a takové věci jsou plné i "západní" diskuzní fóra. Takže těžko říct kde přesně je pravda.

Ty displeje jsou také zajímavé téma. Dodavatelů displejů je více, tak podle toho bude asi vypadat i proměnlivá kvalita. LG a Samsung je asi majorita, ale třeba u svého starého MBP jsem měl displej výroby AU Optronics, takže minoritní dodavatel, nicméně displej byl úplně v pohodě.

Pokud jde o displej současného Airu, tak před CTO konfigurací jsem měl ještě základní konfiguraci koupenou u premium resellera, kterou jsem nakonec byl nucen vrátit, protože 8 GB RAM je dnes opravdu málo (nechtělo se mi čekat na CTO, tak jsem to zkusil). Nicméně ten kus měl dokonalý displej po všech stránkách. Výrobce jsem nezkoumal, ale tipnul bych si Samsung, protože v Macboocích to bývaly obvykle nejlepší kusy. Nyní u obou kusů CTO jsem obdržel LG a už to zdaleka taková hitparáda není. Především rovnoměrnost podsvícení bych viděl jako největší slabinu, je to vidět ale hlavně na bílé jednotité ploše, ne ani tak z čelního pohledu, to je skoro zanedbatelné, ale když na to kouknu trochu více z úhlu. Oba kusy byly velmi podobné. Takže zase, je to věc, kterou nehodlám řešit, na to se mám moc rád, abych nad tím trávil další týdny a kdoví, co dostanu příště.

Na druhou stranu kvalita zpracování konstrukce, až na to lupání, které se objevilo u prvního CTO kusu (ale nešlo o opticky viditelný problém), nemohu nic vytknout. Je tam vidět ten velký důraz na přesnost a minimální toleranci. Vše bylo vždy precizní a je radost to držet v ruce, tohle Apple u počítačů opravdu umí jako nikdo jiný, když tedy vše ve výrobě klapne. Co do zpracování jsem se setkal s problémy hlavně u iPhonů, kde leckdy zjevně ani díly pořádně nelícovaly. V zahraničí jsem iPhone nikdy nekupoval, takže srovnání nemám.

Celkově to mám s Applem stejně. Přes to vše co by se dalo vytknout, tak neznám nic lepšího. Zvlášť pokud člověk dokáže ocenit fungování HW a SW společně a mezi zařízeními. Už to beru tak, že to je to hlavní, za co si dnes u Applu připlácím oproti konkurenci. Jistě, ani tady to není vždy dokonalé, ale oproti životu s Windows je to nebe a dudy a po těch letech s Macem se děsím toho, že bych se na Windows musel někdy vrátit.

Odpovědět