MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Sebasten4
Příspěvky: 7
Registrován: 30 led 2020 20:37

MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Příspěvek od Sebasten4 » 30 led 2020 20:48

Ahoj všem,

jak už název napovídá, rád bych svojí applí rodinku rozšířil o dalšího člena a k iPhonu a iPadu přidal i počítač. V současné době užívá již téměř 8-9 let Asus Zenbook 14" a i přes spokojenost to začíná být dědeček.

Přemýšlím jakým směrem se ubrat dál. Zda-li jít pouze do AIRu a nebo PROčka. Dlouhou dobu jsem byl rozhodnutý pro Aira, ale vzhledem k tomu, že bych rád v budoucnu nějakým základním způsobem stříhal videa na NTB, vrtá mi hlavou zda-li nejít do Pročka.

Využití:

- E-mail, word, facebook, youtube
- časté převážení počítače, práce ve wordu
- v budoucnu střih videa z mobilu

Vzhledem k tomu, že bych rád, aby mi počítač zase těch pár let vydržel, tak zvažuji z hlediska výkonu Pro, jako již kapku ,,profesionálnější" nástroj a přemýšlím, zda-li má Air budoucnost.

A nebo je zde 3. cesta a to počkat - naposledy přišel na Pro docela zajímavý upgrade, který přidal lepší vnitřnosti nebo touch bar. Vyplatí se počkat, kdy chodí takovýhle každoroční upgrade ? A poslední věc, četl jsem něco o příchodu 14" verze a nebo o novém Pročku - jsou to reálné zvěsti, máte někdo nějaké info ? :)

Kupovat chci maximálně do přelomu května-června tohoto roku.

Předem díky všem za názory!

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Příspěvek od sallvator » 30 led 2020 20:50

na to co chcete bude stacit air, zajimavej by mohl letos bejt i pro 13 (14")

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Příspěvek od mberdych » 30 led 2020 21:17

Nikdo žádné info mít nebude, maximálně zvěsti. Někdy se to trefí, někdy ne. Je to tak hodit si korunou.

K odpovědi, Air je úplně v pohodě na tohle použití a Pro bude o něco lepší. Faktem je, že z hlediska přenositelnosti moc velký rozdíl mezi Air a Pro není. Měl jsem oba. Air je přenosnější, ale s Pro jsem problém neměl.

Osobně bych teď nevzal ani jeden (obou jsem se zbavil) a počkám si případně na další generaci, hlavně kvůli klávesnici. Za současnou Apple peníze už nedám a MBP16 je trochu mimo mé potřeby a možnosti.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Příspěvek od likethis » 31 led 2020 00:51

Asi záleží jak vážně to s tím videem vidíš. Jestli je to nějaká domácí záležitost, tak to většinou skončí hlavně u plánů, protože na to stejně není čas :) A na občasné věci bude Air stačit, nicméně Pro bude samozřejmě lepší.

Pokud chceš jít do Pro tak bych určitě počkal na nový /asi 14"/ model. Že přijde doslova do pár týdnů je podle mne jasná věc, když větší varianta už upgradem prošla. Oproti novému 14" Pro na druhou stranu už bude Air přece jen kompaktnější a tak trochu dostane v portfoliu větší smysl jako kompaktní zařízení. Oproti současné 13" verzi Pro (kde moc není smysl to teď ale kupovat) je to co do kompaktnosti prakticky jedno, jak už bylo řečeno.

Pokud jde o Air, tak tam bych nějaký zásadní redesign nyní neočekával, protože byl nedávno. Dostane asi někdy novou klávesnici místo problémové butterfly, jen je otázkou, kdy to bude, jestli třeba už na jaře nebo až někdy později, tady těžko odhadovat.

P.S. pokud si dáváš čas až do května, tak bych s klidem počkal až jak bude vypadat nový Pro. Pak se rozhodneš zda nový Pro nebo Air.

//EDIT: Ještě drobnost. Opravdu bych zvážil, jak moc náročná na hrubý výpočetní výkon tvoje práce je. Někdo jde zbytečně do Pro, protože "PRO", a pak se diví, že to nevydrží tolik na baterku nebo to třeba spouští větráky častěji než by se mu líbilo (jistě, je tam žravější a topivější HW). Mám nový Air a o ventilátoru nic nevím. Takže i tohle je třeba určitý aspekt. Z pohledu běžné práce je dnes podle mne hlavně podstatné dát si aspoň 16 GB RAM, ty ostudné základní osmičky jsou už dnes tak tak... a co teprve v budoucnu, když to chceš na déle. Na rozdíl od výkonnějšího procesoru více RAM rozhodně poznáš i u běžných činností.

John911
Příspěvky: 89
Registrován: 19 bře 2015 18:26

Re: MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Příspěvek od John911 » 31 led 2020 17:32

Já šel do Pro z důvodu lepšího displeje než má Air. Ségry mají Air a ten rozdíl je vidět na první pohled, Pro má široký barevny gamut P3, Air jen sRGB.
iPad Pro 10.5
MacBook Pro 13' 2017
iPhone 11
Apple TV

LTE
Příspěvky: 8
Registrován: 13 dub 2015 19:53

Re: MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Příspěvek od LTE » 05 úno 2020 18:07

John911 píše:
31 led 2020 17:32
Já šel do Pro z důvodu lepšího displeje než má Air. Ségry mají Air a ten rozdíl je vidět na první pohled, Pro má široký barevny gamut P3, Air jen sRGB.
Na základě gamutu bych se nerozhodoval, protože většina webové grafiky je právě v sRGB, tady přínos nevidím. Využití širokého gamutu je pouze v některých sepcifických scénářích a předpokládá alespoň základní povědomí o CMS.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: MacBook Air X Pro X nebo počkat ?

Příspěvek od likethis » 05 úno 2020 23:16

Přesně tak, sRGB vs. P3 není parametr, který se posuzuje stylem horší/lepší. Je to o účelu použití a troufnu si tvrdit, že valná většina lidí co má Pro ani neví, na co ten "široký barevný gamut" je a nijak jej neumí využít.

Hlavně si myslím, že to hlavní co převážně netrénované oko vidí jako ten rozdíl mezi displejem Pro a Airu, není ani tak rozdíl v gamutu, ale nižší svítivost u Airu (500 vs. 400 nits). Potom ten displej může v přímém porovnání působit jakoby "bledší". A ano, u Airu je proto třeba v určitých situacích více vytahovat jas, to je nepochybně negativum.

Nicméně osobně jsem docela pes na displeje a nemyslím si, že by měl displej Airu někoho urazit. Rozdíl je patrný, když to leží na stole vedle Pro, ale takto se to porovnává v obchodě, tak se na tom reálně nepracuje.

Odpovědět