MacMini 2020

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

MacMini 2020

Příspěvek od SharkeeCZ » 18 bře 2020 13:50

iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: MacMini 2020

Příspěvek od chodec » 18 bře 2020 17:44

Jestli mi něco neuteklo, tak je jediný rozdíl proti 2018 větší základní SSD. Co jsem se díval, tak bych dnes ušetřil 6k, protože u toho dražšího je 512GB v základu. Taky mohli udělat něco s RAM. Příplatek 6k je nesmysl.

edit: příjemně překvapila cena základního modelu. Už bych se ho nebál použít i bez příplatků, základních 256GB SSD je na rozdíl od původních 128GB použitelných.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: MacMini 2020

Příspěvek od SharkeeCZ » 18 bře 2020 19:04

ano rozdíl je minimální
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

thera
Příspěvky: 32
Registrován: 19 črc 2019 17:56

Re: MacMini 2020

Příspěvek od thera » 19 dub 2020 00:28

chodec píše:
18 bře 2020 17:44
Co jsem se díval, tak bych dnes ušetřil 6k, protože u toho dražšího je 512GB v základu. Taky mohli udělat něco s RAM. Příplatek 6k je nesmysl.
ale potěší to a 6k docela jde, apple "umí" i prodávat roky bez upgrade za stejnou cenu, viz starší mac pro. ramku si doma vyměníš na 32GB za pár korun...

MarSim
Příspěvky: 6
Registrován: 30 dub 2020 09:55

Re: MacMini 2020

Příspěvek od MarSim » 21 kvě 2020 10:20

zdravím.

PC mi odchází do věčných lovišť a zvažuji, že přejdu kompletně do ekosystému applu. MacMini 2020 mi přijde jako zajímavá možnost opustit PC.
MM bych připojil k https://www.alza.cz/27-lg-27ul850-w-d5672720.htm

Používal bych na běžné multimediální využití doma, ale taky na úpravu fotek a občasné hraní, zřejmě bych se nevyhnul instalaci Windows.

Nemám s touhle částí apple světa žádné zkušenosti, podělíte se o názor prosím?

Díky.

Martin

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: MacMini 2020

Příspěvek od rony » 21 kvě 2020 11:01

doma som koncil s windows pc v roku 2009.

siahol som po mac mini.

predstava, ze nedokazem opustit Windows (a preto budem musiet to tam nejako instalovat) ma presla hned v ten den.

Prva dobra rada je: neinstalovat tam chobotiny. Vazne. Ziadne udelatka na to ci hento. Neskor prides na to, ze si si len zaplnil mac blbinami. Prides totiz napr. na to, ze prezerac obrazkov netreba, medzerovnik vo finderi zobrazuje obrazky. A takto pokracujes dalej. Windows je uchylaren na programky ku kazdej blbine, tu je to mierne inak. Casto do macos doinstalujes len nejake konkretne programy, ktore PRESNE vies, ze potrebujes. Typicky Photoshop alebo FTP klient.

Aktualne mam znova mac mini.

ten monitor v pohode pripojis, je to len otazka zvolit spravny kabel so spravnymi koncovkami. Tazko rovno napisat ci usb-c alebo hdmi, ja som zvolil USBC pretoze mam viac monitorov.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: MacMini 2020

Příspěvek od SharkeeCZ » 21 kvě 2020 14:45

Nemohu souhlasit s uvedenym od ronyho, mnoho veci, ktere ma WIN jako soucast systemu, je nutno v MacOS resit formou extra appky. Prvni co hned doporucuji koupit je urcite MAGNET. Bohuzel ani pokud clovek nepracuje na Office365, je Office verze pro MacOS ocesanejsi a neumoznuje nektere funkce kontongecnich tabulek aj. Ono vzdy zalezi na tom, co opravdu clovek potrebuje a vyuzije a co se pretahuje na nove zarizeni jen protoze to bylo i na starem zarizeni. Mac ale asi neni idealni platformou na hrani her, to je potreba vedet hned na zacatku a pokud je primarni naplne zarizeni hrani. her, tak bych zustal u WIN.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

MarSim
Příspěvky: 6
Registrován: 30 dub 2020 09:55

Re: MacMini 2020

Příspěvek od MarSim » 22 kvě 2020 10:30

díky za názory. jsem si vědom, že pro hraní her nejsou Apple stroje ideální, ale nejsem žádný extra gamer a na tu občasnou střelbu bude i nějaký Mac stačit :)
primárně mi jde úpravu fotek + to běžné domácí využití.
windows jsem zmínil, protože v práci a svět okolo na windows jede a i když to není o tom, že bych je chtěl mít, tak se může stát, že je budu muset mít. láká mě být s celým domácím ekosystémem u Applu. zbavit se řešení antiviru, sady Office, apod.

snažím se vyřešit situaci, kdy doma potřebuji nový větší monitor jako rozšíření plochy pro pracovní notebook s windows a zároveň už potřebuji nový PC/Mac na doma, který zvládne i "něco" navíc.

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: MacMini 2020

Příspěvek od chodec » 27 kvě 2020 21:32

Také s Ronym nesouhlasím. Mimo PDF potřebuješ na vše nějaký prográmek. I na rozumné prohlížení fotek, protože systémové řešení je nouzovka (ergonomická hrůza).
Také pokud potřebuješ vyšší funkce MS Office, budeš zklamaný (u mě např. makra).
Ideálni poštovní klient jsem po mnoha pokusech nenašel a vrátil se k nativni aplikaci (nejde si “zoomnout” při psaní, obrázky se vkládají do těla emailu), něco umí dobře, něco hůře. Na Outlook zapomeň, je to proti Windows děs.
Jestli potřebuješ 3D modelovací sw, tak narazíš.
Na Minim bez eGPU také zapomeň na jakékoliv novější hry. I Civilizace IV je utrpení.
Najít solidní náhradu za Servant Salamander/Total commander taky zabere čas. Ty Macovské okénkové hrůzy nejsou na rychlou práci.

Na co se zvyká velice snadno je Automator (tvorba skriptů-např. resize fotek dvěma kliky), Terminál, doteková plocha a konfigurovatelnost Magic mouse (pokud ti sedne do ruky) a také člověk nemusí řešit přepínání En/Cz klávesnice-úplně vše napíšeš i bez přepínání (na Win s tím stále bojuju), náhled čehokoliv přes mezerník, úplně megahusté okamžité vyhledání čehokoliv přes Spotlight (kam se hrabe Windows), podpora více ploch (lepší jak ve Win) atd.
Jestli máš doma i další Apple zařízeni, tak tě snad i potěší provázanost.

Pokud fotíš, tak to je spolu s videem asi jediná oblast, kde nebudeš ničím omezovaný.

Počítej také s tím, že nějakou dobu bude tvůj nejlepší přítel Google a fóra jako je toto.

Odpovědět