upgrade RAM

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Faramir

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Faramir » 16 zář 2012 10:16

No nevím, linkoval jsem 2x Crucial, z toho jednou pro Mac a parametry mají stejné. Moc bych za to nedal, kdyby to testování vypadalo tak, že se otestovalo pár kousků, zjistilo se že to chodí a od té doby se bez dalšího testování část produkce označila jako "for Mac" za vyšší cenu. Vžyť je to normální PC s běžným HW, nic unikátního. Mimochodem, co se týče stability, tak bych řekl, že Windows 7 jsou stabilnější, protože u nich mi nikdy nedošlo k BSOD, zatímco OS X mi obdobu BSOD předvedl už dvakrát (za 9 měsíců), poprvé Lion hned první den, co jsem si macíka přinesl a pak ML v den jeho instalace. A co jsem tak vyčetl, není to nic neobvyklého.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: upgrade RAM

Příspěvek od mberdych » 16 zář 2012 10:39

Ja nemel na Macu "BSOD" nikdy. Mozna proto, ze kupuju certifikovane ramky :-) Ne vazne, ja nerikam, ze to je vselek, ale urcite to muzu jit nasledne reklamovat, ze mi to nefunguje v Macu. Kupoval jsem 16GB do sveho MBP15 a rozdil byl neco jako 2800 vs 3300 a to mi nestalo za to. Krome toho, podobne to dela treba i Lenovo a dalsi vyrobci. Mac je PC, ale hodne custmizovane, EFI apod.

Faramir

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Faramir » 16 zář 2012 15:46

Teď mám paměti Kingston for Mac, koupené v iWorld přímo s Macem a jak říkám, měl jsem dvakrát něco jako BSOD, kousl se systém, něco to vypsalo a po chvíli se to restartovalo. Takže s pamětí to buď nesouvisí nebo ta slavná paměť certifikovaná pro Mac je špatná. Takže to vidím tak, že prostě koupím ty Kingstony za 1600 Kč, protože mají úplně stejné parametry jako Crucial či jiné certifikované pro Mac, akorát stojí o 600 Kč méně. Buď budou fungovat bez problémů a nebo fungovat nebudou a v tom případě to vyřeší reklamace, protože ty paměti jednoduše budou špatné (což se může lehce stát, kupoval jsem před rokem dvě sady 2x 4 GB a jedna sada nefungovala, po výměně už fungovala bez problémů). Nevím, jestli pro tebe šest stovek nic není, že je můžeš klidně jen tak vyhodit pro dobrý pocit, ale mě peníze na stromě nerostou ani je nepřehazuji vidlemi, takže si za ty ušetřené peníze radši koupím něco jiného. Nevidím důvod, proč by v počítači, který je HW stejný jako kterýkoliv jiný, jen je mírně upravený, nefungoval standardní HW. Apple dělá krásné počítače, jsou bezpochyby kvalitní, ale s cenou to občas trochu přehání. Ostatně kdyby bylo možné bez různých hacků a obezliček koupit OS X a prostě ho nainstalovat a používat, koupil bych si "Mac Pro" za třetinovou cenu (který ostatně mám doma a ML na něm běhá naprosto úžasně, akorát instalace nebyla až tak jednoduchá, mám v podstatě to samé, co Apple prodává za 90.000 Kč, akorát že já za to dal 25.000 Kč, jde o čtyřjádro i5, 16 GB RAM, 120 GB SSD, několik HDD, GPU Radeon HD 5770 a další věci, prostě HW je jako v Mac Pro, jen za výrazně nižší cenu. Dokonce to podle testů má stejný výkon jako srovnatelný Mac Pro, který stojí třikrát tolik).

Doufám, že tím nevyprovokuji nějaký flame. Ovšem pouze jsem se zeptal na rozdíl mezi RAM 1 a RAM 2, které se podle mě liší jen nálepkou a cenou a ten rozdíl mi nikdo nebyl schopen vysvětlit a už vůbec ne doložit oprávněnost vyšší ceny.

Mimochodem, i když to tak možná nevypadá, mám Apple a Mac rád a na OS X nedám dopustit, jen se na to nedívám růžovými brýlemi a vidím i nedostatky, ne jen výhody :-)

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: upgrade RAM

Příspěvek od mberdych » 16 zář 2012 17:40

Nevim co ma typ pameti co delat s nedostatky Apple, ale budiz. Mac Pro za 25 bude rozhodne v pekne hlinikove krabici jako ja original Mac Pro. Ale jinak, zbytecna diskuze. Penize vidlema neprehrabuju, ale u laptopu za 35K 600 korun vazne neresim.

Faramir

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Faramir » 17 zář 2012 06:37

OT: Asi se budeš divit, ale můj "Mac Pro" za 25k sice není v pěkné hliníkové krabici, ale je v pěkné ocelové krabici a je absolutně nehlučný. Design je individuální věc a i když se mi case Mac Pro líbí a chci si ho pořídit (viz můj inzerát zde na fóru), líbí se mi také můj case od Fractal Design a abych pravdu řekl, ten můj se mi líbí více, přijde mi lépe řešený. Akorát lituji, že jsem vzal černý, jenže bílý v době nákupu neměli...

Jinak já osobně nevyhazuji peníze ani u malých částek ani u velkých. Prostě když funguje paměť za 1600 Kč, nevidím důvod, proč kupovat tu samou za 2200 Kč, když se liší jen jednou nálepkou.

Dám každopádně vědět, jak paměť funguje, teď ji nemají skladem, ale až přijde, půjdu do ní.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: upgrade RAM

Příspěvek od mberdych » 17 zář 2012 09:27

Neber to zle, ale MAC Pro je proste Mac Pro. Cosi co sis postavil doma neni Mac Pro. Osobne kdyz ho budu chtit, tak si ho koupim. Nebudu si doma stavet PCcko a delat z nej Mac Pro. To je jako rict, mam ve skodovce BMW motor, takze mam BMW. Produkt nejsou jen parametry. Ale jak jsem rekl, kazdy na to kouka jinak.

Faramir

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Faramir » 17 zář 2012 10:19

Ano, Mac Pro je obchodní značka, takže jiný počítač, byť stejných parametrů, nemůže být Mac Pro, to je logické. Proto jsem to také uvedl do uvozovek. Jen jsem tím ale chtěl říci, že počítač stejných parametrů a stejného výkonu, jako má Mac Pro, jsem postavil za třetinovou cenu, to je vše.
Jde o to, že i když považuji ceny Applu za celkem přiměřené, tak v případě Mac Pro tomu tak není, tento počítač je neskutečně předražený. Když si sečteš ceny jednotlivých komponent a k tomu přidáš něco za práci, sestavení, odladění, návrh, marži a podobně, v žádném případě se nedostaneš na kupní cenu. A pochybuji, že case (byť pěkný a kvalitní) stojí 30.000 Kč :-D

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: upgrade RAM

Příspěvek od mberdych » 17 zář 2012 15:17

Ale tak to je stejne jako BMW. Taky je to jen auto a skodka odveze taky a za pul. Tahle logika funguje pro tebe, pro me ne. Chci BMW, koupim BMW, chci Skodku, koupim skodu. Nebudu delat ze skodovky bmw. Produkt neni jen sada parametru.

Faramir

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Faramir » 17 zář 2012 16:29

Ano, v tom máš jistě pravdu. Nicméně zkus mi argumenty vyvrátit mé přesvědčení, že Mac Pro je předražený. Opravdu by mne zajímalo zdůvodnění třikrát vyšší ceny oproti stejnému počítači jiné značky.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: upgrade RAM

Příspěvek od mberdych » 17 zář 2012 17:18

Ja ti to vyvracet nebudu, jen rikam, ze cenu netvori seznam komponent.

Faramir

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Faramir » 17 zář 2012 17:31

A co tedy opravňuje třikrát vyšší cenu Mac Pro oproti stejnému počítači? V případě Mac mini a iMac je cena podle mě přijatelná, cca na úrovni konkurence, ale Mac Pro je cenově totálně ujetý. iMac sice také není levný, ale obsahuje velmi kvalitní monitor a výkonné komponenty (přesto bych si ho ale nekoupil, mám také kvalitní monitory a další prostě nepotřebuji), Mac mini je levný, kvalitní, malinký a cena je stejná jako u srovnatelné konkurence.

Uživatelský avatar
Streeter
Příspěvky: 679
Registrován: 10 srp 2012 18:34
Bydliště: Pardubice/Brno

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Streeter » 17 zář 2012 17:48

Chlapci promiňte, ale jste strašně Off topic. Nikomu kdo bude vyhledávat řešení upgrade RAM nezajímájí spory o odpovídající/neodpovídající ceně Mac Pro. Aneb kdo chce tak si ho koupí, komu to přijde přehnané, tak si ho prostě nekoupí... Někdo by tomu měl udělat přítrž! Konec Off Topiců!

corsaczek
Příspěvky: 10
Registrován: 24 říj 2012 20:49

Re: upgrade RAM

Příspěvek od corsaczek » 24 říj 2012 21:30

Mám ve svém MBP z poloviny 2011 jen 4MB RAM a rád bych udělal update. Odkaz na RAM jsem tu našel, vypadá to, že ceny spadly:
http://www.czc.cz/crucial-mac-compatibl ... 16/produkt

Když tu ale píšete "upgradoval jsem" - znamená to, že vyměnit RAMku je práce i pro laika (nechci urazit, možná jste tu všichni kromě mě profíci)? Srozumitelný návod by nebyl? Díky!
MB Air 1.8 GHz Intel Core i5
iPad Mini 2 32GB wifi
iPhone 6 64GB

Uživatelský avatar
Streeter
Příspěvky: 679
Registrován: 10 srp 2012 18:34
Bydliště: Pardubice/Brno

Re: upgrade RAM

Příspěvek od Streeter » 24 říj 2012 21:42

Vyměnit RAM u MBP opravdu není žádný problém, pokud jste alespoň trochu zručný, tak to bez problémů zvládnete. Je to operace asi na 5 minut i s focením střev :-D. Při výměně jsem si pro jistotu otevřel tento návod na iFixit.com, kde je to hezky popsané. Bod s odpojováním baterie jsem ale přeskočil.

Pokud se, ale opravdu bojíte raději navštivte servis, kde vám to udělají na počkání.

corsaczek
Příspěvky: 10
Registrován: 24 říj 2012 20:49

Re: upgrade RAM

Příspěvek od corsaczek » 25 říj 2012 17:37

Moc díky za rady i odkaz. Řekl bych, že tohle snad zvládnu - to opravdu neni složitý :-)
MB Air 1.8 GHz Intel Core i5
iPad Mini 2 32GB wifi
iPhone 6 64GB

Odpovědět