MacBook Pro 2015 problém – prehrievanie?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Veterans95
Příspěvky: 2
Registrován: 08 dub 2020 15:56

MacBook Pro 2015 problém – prehrievanie?

Příspěvek od Veterans95 » 08 dub 2020 17:07

Zdravím

posledný týždeň som mal problém s MacBook Pro 2015 (Retina, 13-inch, Early 2015) že asi 3x mi tento týžden zamrzol/sekol pri práci (Sketch + Slack + Invision a Spotify). Tak som skúsil bežné veci – ccleaner, knockknock a malwarebytes ale všetko vyzeralo bez problému. Pre istotu som pozrel koľko mám voľného miesta na disku a tiež v pohode.

Tak som to neriešil ale včera mi Mac zamrzol zas. Ak zamrzne/sekne (nedá sa nič robiť), jedine ho vypnúť a zapnúť na tvrdo. Tak som spustil MacFan Control že aké su teploty. Bežne mám na Macu teploty okolo tých 50-65 stupnov. Občas trošku viac pri ukladaný a nahravaný na server ale to je len na chvílu + mám stále externý monitor pripojeny.
No všimol som si že ak robím viac procesov naraz tak mi teplota vyskočila na 80-100 stupnov, ale ventilátor sa vôbec nepúštal resp. akoby sa ani nesnažil chladiť stale sa pohyboval okolo tých 1200-1800 otáčok ale teploty nešla dole. Tak som počkal tak 1-2min ale už mi to nedalo a pridal som ručne na cca 3500 (max je 6000) a schladil sa, vypol som ostatné programy/súbory a bol kľud. Ventilátor ide čisto, neškriabe alebo nerobí nejaký divný zvuk.

Pozeral som aj activity monitor a najviac mi tam bralo: karnel_taks, google drive stream, chrome + tie blbosti od chromu), sketch, slack, windowserver a podobné veci. Je tam fakt dosť procesov, ktoré ani neviem čo sú ale neberú žiadne perecená s CPU. Nečinosť je okolo nejakých 60-80%.

Pár otázok:
– prečo myslíte že sekol/seká mac? myslíte že je to bolo kvôli teplote a že mac sa tak snažil ochrániť?
– prečo myslíte že sa ventilátor nespúštal do väčších otáčok sám?
– je nejaký tool alebo niečo ako vyčistiť procesy v macu?

Dlhšiu dobu rozmýšlam nad úplným reinštalovaným macu resp čistou inštaláciou, myslíte že je to dobre riešenie a mohlo by mi to pomôcť?

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Pro 2015 problém – prehrievanie?

Příspěvek od cinges » 08 dub 2020 19:57

urcite daj clean install. sice mi macbook nezamrzol uplne, ale sekal tak, ze bol nepouzitelny, ked kerneltask vytazoval procesor.. asi to bude daco ine, ale nic ma nenapada.. Kedze sa macbook nesnazi sam seba uchladit, bude to nieco blbe v procesoch pravdepodobne..
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

Veterans95
Příspěvky: 2
Registrován: 08 dub 2020 15:56

Re: MacBook Pro 2015 problém – prehrievanie?

Příspěvek od Veterans95 » 08 dub 2020 20:57

cinges píše:
08 dub 2020 19:57
urcite daj clean install. sice mi macbook nezamrzol uplne, ale sekal tak, ze bol nepouzitelny, ked kerneltask vytazoval procesor.. asi to bude daco ine, ale nic ma nenapada.. Kedze sa macbook nesnazi sam seba uchladit, bude to nieco blbe v procesoch pravdepodobne..
cinges

chcem sa spýtať dá sa spraviť čistá inštalácia + vyčistenie disku (naformátovanie) aj bez nutnosti bootovacieho usb prípadne iného externého disku - resp podľa návodu tu - https://support.apple.com/sk-sk/HT204904 ?

KarelP
Příspěvky: 138
Registrován: 17 úno 2013 21:24

Re: MacBook Pro 2015 problém – prehrievanie?

Příspěvek od KarelP » 10 dub 2020 07:58

Tohle mi dělal právě MacFan control. Taky bych nejdříve zkusil SMC a PRAM reset.

Odpovědět