Mac Pro 5.1 v roce 2020

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Rimmsi
Příspěvky: 5
Registrován: 31 kvě 2020 14:30

Mac Pro 5.1 v roce 2020

Příspěvek od Rimmsi » 31 kvě 2020 14:43

Zdravím,
jelikož jsem nespokojen s Windows 10, přemýšlím o přechodu ze stolního PC s Windows na Mac Pro 5.1. Chtěl jsem se zeptat, lze provozovat tento již starší stroj i v budoucnu? Jde mi především o softwarovou podporu. Na PC především pracuji v 3D CAD, MS Office a pak ty ostatní věci jako poslech hudby, sledování TV, občas si zahraji Diablo 2 a Unreal Tournament 3. Vím, že TV kartu v Mac OS nezprovozním, takže bych ji používal přes Parallels desktop. Ještě jak jsou na tom tyhle stroje s hlučností, současné PC mám neslyšitelné, pouze v zátěži je trochu hlučnější. Díky za případné odpovědi.

Jiří

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Mac Pro 5.1 v roce 2020

Příspěvek od rudo.ba » 01 čer 2020 11:51

Oficiálnu SW podporu už nemá, mimo bezpečnostných záplat (tie dostávajú posledné 3 verzie, takže ešte zo 2-3 roky hádam budú). Najnovšiu verziu macOS 10.15 (Catalina) už naň oficiálne nedostaneš (ale dá sa tam dať „neoficiálne“, hľadaj témy „DosDude patch“ alebo „OpenCore“ ma macrumors fóre, zatiaľ som toto neriešil, možno skúsim keď skončí podpora Adobe CC na Mojave 10.14, ktorý je posledný oficiálne podporovaný systém na Mac Pro 5.1). Možno očakávať, že ďalšie systémy už nepôjdu ani takto ošáliť (napr. zapne Apple podporu nejakých nových inštrukcií v novších čipoch a žiadne patche nepomôžu, alebo budú zúfalé).

Ak 5.1 niekomu slúži, nech doslúži, ale už by som ho nekupoval (iba že by si ho dostal „za odvoz“). Majú tie stroje 10 rokov, môžu tam odísť veci ktoré nebude mať zmysel opravovať, single-core výkon polovičný aj proti súčasnému low-end MacMini (mimo grafiky). Zato spotreba elektriny vyššia.

V práci som ho nepočul (viac šumu na pozadí), teraz doma na Home Office tam aj v idle nejaký vetráčik počuť, ale nič strašné, pri nejakej-tej webovej hre viac počuť predpokladám že grafiku (alebo iný vetrák), ale dá sa. Pri náročnejších hrách asi bude hučať viac, ale neporadím bo nehrám. S InDesignom, Photoshopom ani Illustratorom som ho ešte „nevytočil“ k nejakej hlučnosti a na tieto veci je 5.1 stále v pohode (s 32 GB RAM, RX 470 grafikou bo 680 odišla, SSD je nutnosť).

Ak TV kartu nespojazdníš v macOS, nepôjde ti ani cez Parallels. Iba cez Boot Camp. Posledná verzia macOS s podporou webdriverov nVidie je 10.13 (High Sierra), v novších už len Radeony RX alebo staršie nVidie typu 680.

Rimmsi
Příspěvky: 5
Registrován: 31 kvě 2020 14:30

Re: Mac Pro 5.1 v roce 2020

Příspěvek od Rimmsi » 01 čer 2020 19:25

Díky za vyčerpávající odpoveď. Tohle přesně jsem potřeboval vědět, ony ty 5.1 i přes svůj věk jsou totiž docela dost drahé. No a ty nové Mac Pro vychází ještě dráž a to by se mi jen tak brzo nevrátilo.

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: Mac Pro 5.1 v roce 2020

Příspěvek od chodec » 03 čer 2020 20:58

Jaký 3D CAD na tom Macu chceš používat? Žádný rozumný snad ani neexistuje. MS Office na Macu taky není to samé jako na Win (tam je prostě lepší).
Na Macu jsem hodně let používal USB TV tuner (Mac verzi), jestli existuje něco novějšího s DVBT2 netuším.

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac Pro 5.1 v roce 2020

Příspěvek od MAF » 17 čer 2020 12:07

Mac Pro 5.1 má pořád co nabídnout, ale pravda je taková, že je to 10 let starý stroj a protože je tolik unikátní, tak má pořád vysokou cenu. Nicméně může se vyplatit koupit 4.1 (2009) a upgradovat firmware na 5.1. Ale strašně záleží, protože se člověk cenově dostane (koupě MP + upgrady) na Mac Mini s eGPU. Osobně bych šel spíš do toho Miniho. (Investice do MP 2009/10 je dneska spíš jako investice do hračky, které do 1-3 let definitivně skončí neoficiálně rozjet nový OS).

Největším problémem je opravdu nemožnost (nebo velmi složitá možnost) vyměnit větráky, které jsou na dnešní poměry hlučné a taky po těch deseti letech mají něco natočeno 😃 Takže je máme všichni trochu hlučnější.

Jinak bylo v podstatě vše řečeno. Já jedu OpenCore kvůli HW akceleraci při exportu videa a taky proto, že systém je beze změny a nemá patche - tudíž je stabilní.
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

Rimmsi
Příspěvky: 5
Registrován: 31 kvě 2020 14:30

Re: Mac Pro 5.1 v roce 2020

Příspěvek od Rimmsi » 17 čer 2020 13:36

MAF píše:
17 čer 2020 12:07
Mac Pro 5.1 má pořád co nabídnout, ale pravda je taková, že je to 10 let starý stroj a protože je tolik unikátní, tak má pořád vysokou cenu. Nicméně může se vyplatit koupit 4.1 (2009) a upgradovat firmware na 5.1. Ale strašně záleží, protože se člověk cenově dostane (koupě MP + upgrady) na Mac Mini s eGPU. Osobně bych šel spíš do toho Miniho. (Investice do MP 2009/10 je dneska spíš jako investice do hračky, které do 1-3 let definitivně skončí neoficiálně rozjet nový OS).

Největším problémem je opravdu nemožnost (nebo velmi složitá možnost) vyměnit větráky, které jsou na dnešní poměry hlučné a taky po těch deseti letech mají něco natočeno 😃 Takže je máme všichni trochu hlučnější.

Jinak bylo v podstatě vše řečeno. Já jedu OpenCore kvůli HW akceleraci při exportu videa a taky proto, že systém je beze změny a nemá patche - tudíž je stabilní.
Diky za odpoved, tiche PC u prace je pro me stezejni vlastnost, pokud byly vetraky hlucne i za nova, tak to nebude nic pro me. To ze jde 4.1 predelat na 5.1 vim, ale prinasi to dalsi mozne potize se stabilitou OS. OpenCore je nejaka variace hackintoshu?

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac Pro 5.1 v roce 2020

Příspěvek od MAF » 17 čer 2020 17:29

Rimmsi píše:
17 čer 2020 13:36
Diky za odpoved, tiche PC u prace je pro me stezejni vlastnost, pokud byly vetraky hlucne i za nova, tak to nebude nic pro me. To ze jde 4.1 predelat na 5.1 vim, ale prinasi to dalsi mozne potize se stabilitou OS. OpenCore je nejaka variace hackintoshu?
Ano, OpenCore je bootloader, který z Maca udělá, tak trochu "Hackintosh".

Neřekl bych, že už tehdy byli hlučné i za nova. Tehdy to patřilo k těm tichým počítačům, ale na dnešní poměry je to asi dost. Takhle jako není to vyložené hlučné, ale slyšet jsou. A když máš náhodou kus, kde odchází ložisko, tak nejlepší cesta je větrák repasovat. Problém je, že Apple použil jiný druh regulace větráku, takže tam nedáš nový. Teď je na Macrumors thread, kde se přišlo na nové možnosti, tak uvidíme co z toho vzejde. Rozhodně je tišší než když Macbooku Pro jede větrák na vyšší (rozhodně né maximální) otáčky.
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

Odpovědět