Pořízení Macu pro 5.1 12 core na střih videa...

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Tomek
Příspěvky: 2
Registrován: 07 srp 2020 16:46

Pořízení Macu pro 5.1 12 core na střih videa...

Příspěvek od Tomek » 07 srp 2020 17:01

Zdravím, přemýšlím o pořízení počítače čistě na střih videa, úpravu fotek a jednoduché vizuální efekty.
Napadlo mě použití staršího Macu pro 5.1 12 core 3,46Ghz, RAM alespoň 64 GB, grafika 8-16 GB, pevné SSD.
Jde mi o to, že se dají sehnat za slušné peníze a komponenty pro upgrade také.
Jaký na to máte názor? Jedná se o 8-10 let staré počítače. Apple už pro tyhle mašiny nemá podporu.
Je to zcestné řešení?
Děkuji za každý názor. ;)

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořízení Macu pro 5.1 12 core na střih videa...

Příspěvek od MAF » 07 srp 2020 18:52

Šel jsem do toho před 5 lety a je to super. Dodnes je to můj hlavní pracovní stroj. Původně jsem ho kupoval na masivní práci s virtuálními stroji. Pak jsem začal občasně stříhat, ale trpěl jsem nemožností využít HW akceleraci h.264 na nové grafice, takže exporty trvaly hodiny.... Dvou jádroví MacBook měl to samé za pár minut. Pak někdo před rokem a půl našel způsob, jak HW akceleraci h.264 zaktivovat a já tak mohl na Macu Pro zůstat.

Hlavní výhodou je obrovská komunita lidí, kteří je aktivně používají. Problém je, že díky své popularitě stojí i po deseti letech dost... Hlavně dvanácti jádra. Další věcí je, že člověk potřebuje trochu znalostí a studování threadů na MacRumors, protože spousta úprav dnes jde skoro cestou hackintoshe, ale je to pořád Mac.

Co upgrady (a částečný Hackintosh) mohou umožnit?
  • Nainstalování nepatchnuté Cataliny (Sidecar není možné rozchodit), která funguje bez chyb (zatím vypadá i Big Sur nadějně).
  • V Mojave a výše lze na moderní grafice využít HW encoding a decoding h.264 a h.265, který jinak Apple zakázal (původní HW tuto možnost nenabízel) je potřeba AMD grafika a alespoň RX560, doporučuji spíše RX 580.
  • Při využití Hackintosh praktik lze mít imitaci Bootscreenu, která jinak na standardní GPU do PC není, pokud si nekoupíš kartu od http://macvidcards.com, ale jsou dost drahé. Já jedu na klasické PC kartě.
  • Bez problému jde přidat NVMe SSD pokud se smíříš s max rychlost 1500 MB/s. Na víc PCIe 2.0 x4 nemá.
  • Bez ohledu na OS či využití Hackintosh praktik lze nainstalovat novou AirPort kartu pro Handoff, Continuity a AirDrop - nemám, nepotřebuji.
  • Po provedení pixlas modu lze přidat téměř jakákoliv GPU (pozor NVIDIE jen do High Sierra, v Mojave a Cataline jde použít jen GT(X) 6xx - u Cataliny doporučuji ověřit). Pokud seženeš za rozumný peníz doporučuji Vegu 64, protože jí má iMac Pro.
.
  • Existují způsoby, jak vyměnit větráky a zachovat řízení rychlosti systémem, ale doporučuji nechat originál a případně vyměnit ložiska.
Co se procesorů týká, tak podle mě je x5690 trochu přehnané. Třeba x5680 neo x5670 (co mám já) jsou v Benchmarku prakticky srovnatelné a pokud neděláš masivní exporty v ProRes, tak ten rozdíl moc nepoznáš (podle mého názoru). Když vezmeš x5670, tak to aspoň nebude žrát tolik elektriky. Otázka je jestli vůbec potřebuješ těch 12 jader (já třeba ne, ale stříhám jen malá videa ve Full HD, občas ještě virtualizace a jinak nevím na co je použít), protože většinu věcí dneska stejně táhne grafika. (teď si nejsem jistý jestli zdroj dá 2x x5690 a například Vegu 64, ale hádám, že asi jo.)

Pokud chceš mít rychlé exporty (v řádu minut) do h.264 či h.265, tak se bez hacku (a moderní AMD GPU) na HW akceleraci se neobejdeš... Softwarově totiž ty Xeony (vlastně jen jeden, protože Apple u svého kodeku nepodporuje dvě CPU, leda pak v handbraku použít x264, který rozpálí vše) budou 10 minutové video počítat přes hodinu. Bez Hacku bude rychlejší jakýkoliv MacBook, který má integrovanou grafiku od Intelu, která HW akceleraci má :D .
Jinak Mac Mini 2018 s i7 snadno strčí dva staré Xeony do kapsy. Ale zase hůře chladí... Pokud ti nezáleží na single-roce skóre, tak je nepřekoná zase tolik. Nicméně spotřeba je u Miniho prostě jinde.

Vyplatí se to v roce 2020?
Pokud to budeš chtít dostat na nějakou slušnou úroveň, tak to pravděpodobně bude stát 30-40K (na max půjdeš k 50K a možná překročíš) a několik hodin volného času. A to je sakra dost na deset let starý stroj a ještě tam budeš mít systém, který není oficiálně podporovaný. Vypadá to, že tam půjde ještě Big Sur bez problému, ale pak čekám konec. Takže ti poslouží 2-4 roky a pak budeš chtít něco novějšího, protože pravdou je, že tam prostě jsou HW limitace.

Mac Mini 2018 s i7 a eGPU je dnes asi lepší volba... I když jeden nikdy neví, protože je to hodně individuální. Pokud starý MP dokáže vydělat 3-4x co do něj investuješ, tak jako proč ne. Ovšem je třeba kalkulovat s max 2 roky používáním s tím, že možná zůstane déle (on asi určitě zůstane déle, ale pro výpočty bych používal max 2 roky.) + vyšší energetická spotřeba.

Já před rokem udělal ještě poslední upgrade, protože nový Mac Pro je zhruba o 2/5 mimo mojí maximální cenu. Přidal jsem NVMe SSD a RX VEGA 64 místo RX 570, ale mam to vymyšlené tak, že to případně použiju jako externí disk a Vegu dám jako eGPU, když půjdu na něco novějšího (tehdy jsem uvažoval o Minim 2018 s i7 a 128 GB SSD). Doporučuji případně uvažovat stejně.

Jenže teď po WWDC jsem rád, že jsem Maca Pro 7.1 ani Minoho před rokem nekoupil a zůstal u staré 5.1. Upřímně vůbec netuším jestli se víc vyplatí investice do starého Maca Pro nebo do Miniho, protože nakonec mohou vydržet stejně dlouho tím, že Apple může nečekaně odříznou Intel Macy.... Nebo Mini na Apple procesoru bude mít brutální výkon. Prostě nikdo neví. Já na to teď koukám i tak, že mi MP 5.1 pomůže přečkat čekání na Macy s výkonnými Apple procesory, jenže já ho mam už dlouho...

PS: Osobně bych se rozhodl podle toho kolik ten stroj dokáže vydělat právě příští dva roky.
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

Tomek
Příspěvky: 2
Registrován: 07 srp 2020 16:46

Re: Pořízení Macu pro 5.1 12 core na střih videa...

Příspěvek od Tomek » 13 srp 2020 16:08

Woow, musím říct, že radu takového rozsahu jsem vůbec nečekal a jsem velmi mile překvapen. Moc děkuji. Je vidět, že jste člověk a odborník na správném místě. ;)
Abych řekl pravdu, tak počítač chci pořídit pro hobby účel. Je jasné, že mi většina lidí řekne, že nemá smysl tedy investovat do výkonné mašiny, ale pomalých " křápů" jsem si užil už dostatek. V podstatě teď jedu FHD videa přes Premiere, ale chci co nejdříve přejít na Davinci Resolve a věnovat se 4k videu a jednodušším VFX, proto pokukuji po něčem silnějším. A zároveň jsem z generace, která vyrostla na CS 1.6, Wolfovi and, takže si něco i rád zapařím :D

Co jsem se díval na novější sestavy cca 2012, tak při slušných parametrech se ceny pohybují okolo 50 tis., což je dost na tak starý stroj a musím přiznat, že mě to docela odrazuje.. :shock:

Odpovědět