iMac 2010- hlucny HDD

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Kubulka
Příspěvky: 5
Registrován: 29 srp 2020 08:33

iMac 2010- hlucny HDD

Příspěvek od Kubulka » 29 srp 2020 08:51

Ahoj, chtel bych vas pozadat o radu, zda je mozne nejak softwarove upravit hlasitost ploten HDD (pri kazde akci kde je zapotrebi neco zapsat na disk nebo kdyz se treba prehrava film ci hudba tak je HDD slyset). Neni to hluk jako z vetraku, iMac jinak neni vubec hlucny. Toto jsou plotny disku.

Disk jsem prosel pres nekolik utilit a je v poradku, nema zadne vadne sektory, vse se tvari jako ze je OK.

Napadlo me, jestli neni treba mozne z 7200 otacek nejak softwarove snizit na 5400 otacek?

Kdyz jsem prolezal web, tak problem u tohoto disku je znamy, resilo ho spousta uzivateu p ocelem svete s tim, ze ve kterem iMacu byl obsazen tento typ disku, byl hlucny pokazde. Kde naopak byt Western tak tm bylo vse OK.

Prosim nenavrhujte mi vymenu disku, hledam moznosti softwaroveho reseni, iMac je sice stary, ale na moji praci bohate staci.

Info o disku:

Serial Number : 9VP82R8Z
WWN Id : 5 000c50 0265be324
Volumes : MacHD
Device Path : /dev/disk0
Total Capacity : 1.0 TB (1 000 204 886 016 Bytes)
Model Family : Seagate Barracuda 7200.12
Model : ST31000528AS
Firmware Version : AP25
Drive Type : HDD 7200 rpm

Advanced SMART Status : OK
Overall Health Rating : GOOD 100%
Overall Performance Rating : GOOD 100%
Issues found : 0

Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac 2010- hlucny HDD

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 06 zář 2020 08:29

Zdravím, řešením je výměna plotny za SSD. Používám leta pro SATA Crucial MX500, 1TB varianta vyjde 3000Kc. Je třeba ještě doplnit o teplotní čidlo, protože je jedno integrováno přímo v původním HDD a bez doplnění pojedou ventilátory na maximální otáčky. Jednotnačná výhoda je tak desetinásobný nárust výkonu zařízení díky SSD. Jestli chcete, můžete se na mě obrátit, info v podpisu, reference zde na foru, FB a Google.
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

Kubulka
Příspěvky: 5
Registrován: 29 srp 2020 08:33

Re: iMac 2010- hlucny HDD

Příspěvek od Kubulka » 06 zář 2020 17:57

nakonec jsem to vyresil tim, ze jsem na iMac nahral El Capitan, kde se jeste pouzival starsi druh zapisovani na HDD

Nechci sem patlat nejake hlouposti, ale podle me zpusob zapisu pouzity v High Siera (APFS) podle toho co jsem nasel zde na foru a na google funguje daleko narocneji na zapis nez HFS+ - z toho jsem se pokusil vychazet. Dalsi rozhodovaci atribut byl ten, ze nepotrebuji zrovna nutne nejnovesi OSX - dokud bude podporovan tento co se tyka prohlizece a dulezitych programu, nemam duvod prechazet o OSX vyse.

viz WIKI:
OS X 10.11 El Capitan
Prostředí je zachováno z minulé verze. Došlo ke změně systémového fontu na San Francisco.
Hlavní změny se odehrály uvnitř systému. Byl zlepšen výkon. Pro zlepšení efektivity práce s grafickým čipem byla použita technologie Metal. Vykreslování grafiky má být dle tvrzení Apple až o 40 % efektivnější.[16]
Spotlight nově vyhledává i na webu
Mission Control umožňuje tzv. Split View, tedy 2 aplikace v celoobrazovkovém režimu na obrazovce najednou
Upraveny dodávané aplikace např.: Poznámky, Safari, Mail, Fotky, Mapy, aj.

macOS 10.12 Sierra

Nový macOS Sierra byl oznámen na konferenci Applu WWDC 2016, tento systém vyšel na podzim 2016[17]
Přináší podporu Siri na Mac
Nové možnosti organizování fotek v aplikaci Fotky
Podpora funkce platby Apple Pay ze zařízení iPhone
Možnost odemknutí Mac z Apple Watch
Univerzální clipboard umožňuje kopírovat text, obrázek apod. a vložit jej přímo do Macu
Rozšířená funkce iCloud Drive, automaticky optimalizuje volné místo na Mac
Rozšířená podpora Emoji ve Zprávách
Vylepšená služba Apple Music v iTunes
Možnost použití panelů ve většině aplikací a podpora funkce PiP pro sledování videa v režimu celé obrazovky
Beta podpora Apple File System, nový filesystem Apple, nahrazujíci HFS+

macOS 10.13 High Sierra

Ostrá verze Apple File System, který definitivně nahrazuje HFS+
Nový standard HEVC pro video, který nahrazuje starší H.264
Aktualizace aplikací Mail, Safari a Fotky

Ackoliv jsem tomu moc neveril, hlucnost se snizila o cca 60% takze ted jsem maximalne spokojeny.

V iMacu jsem nikdy nemel nejake nelegalni soubory nebo software, nikdy tam podle me nejaky dalsi program nazapisoval na HDD nebo napr netezil BitCoin :)

Kazdopadne reinstalace mi pomohla a na ucely na jake iMac pouzivam (uceni se programovat v bashi, pythonu, prehravani filmu a hudby) je aktualni stav naprosto dosacujici.

I tak diky moc za radu, verim ze nekterym dalsim uzivatelum kteri by v budoucnu resili podobny problem muze tvoje rada pomoct.

Ja uz do tohoto stareho kousku vice investovat nehodlam. Ale musim uznat ze jizda na macu s SSD diskem je uplne jina liga

Kazdopadne dekuji jeste jednou za tvoji radu.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4636
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: iMac 2010- hlucny HDD

Příspěvek od ra3662 » 06 zář 2020 18:05

@Kubulka: nikde jsem v tvém prvním příspěvku nenašel info i verzi OS X?
Ale i tak díky za popis opravy.
Edit: já osobně bych dal 10.12.
Jinak i novější systémy jdou nainstalovat na HFS+.

Kubulka
Příspěvky: 5
Registrován: 29 srp 2020 08:33

Re: iMac 2010- hlucny HDD

Příspěvek od Kubulka » 06 zář 2020 18:07

Jo, omouvam se, puvodni OSX byl High Sierra

kamil_m
Příspěvky: 52
Registrován: 21 říj 2014 11:06

Re: iMac 2010- hlucny HDD

Příspěvek od kamil_m » 24 lis 2020 08:55

Doporučuji levné SSD, to že nemá teplotní čidlo se dá vyřešit softwarově. U takto starých počítačů je to jedno. Dal jsem si takto disk 256 GB za asi 15 stovek do starého iMaca 2009, nemusí se nic rozlepovat, výměna je na 20 minut podle YouTube
Ten stroj jede lépe než nový, jinak jsem se ho chtěl už zbavit.

Odpovědět