Baterie MacBook 16

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
mirecekdrah
Příspěvky: 23
Registrován: 08 bře 2020 07:32

Baterie MacBook 16

Příspěvek od mirecekdrah » 17 lis 2020 17:38

Zdravím, po delší době jsem se podíval na stav baterie a zjistil jsem, že mam 39 cyklu a zdraví 91%. Mac mám cca. 8 měsíců a nabíjel jsem asi tak 6. Víc určitě ne. Mám ho na stole pořád v elektrické zásuvce, protože k vůli karantény mam HomeOFFICE. Tak se mi to zdá trošku divné. Proto se na vás obracím s dotazem. JE TO NORMÁLNÍ ?? Děkuji.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4636
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Baterie MacBook 16

Příspěvek od ra3662 » 17 lis 2020 17:47

Asi nechápu dotaz.
"nabíjel jsem asi tak 6". Tipuji že to má být asi 6x.
"Mám ho na stole pořád v elektrické zásuvce" To se jako nenabíjí?

Nikde není uvedeno zda MB usíná display nebo jede stále nějaký spořič. Obecně jestli je nějaká hibernace.
Za 8 měsíců 39 cyklů, za mne OK.

mirecekdrah
Příspěvky: 23
Registrován: 08 bře 2020 07:32

Re: Baterie MacBook 16

Příspěvek od mirecekdrah » 17 lis 2020 18:10

No, pokud je Mac pořád v zásuvce, tak se nenabiji. Je stale nabitý na 100%. Podle mého teda, a ano mělo tam byt 6x. A zdraví při 39 cyklech 91%? Ale pokud to tak má být tak o.k. Mě jde jen o to, že pokud je něco špatně, tak ať stihnu reklamovat. A ano probíha i hibernace.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4636
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Baterie MacBook 16

Příspěvek od ra3662 » 17 lis 2020 19:10

mirecekdrah píše:
17 lis 2020 18:10
No, pokud je Mac pořád v zásuvce, tak se nenabiji. Je stale nabitý na 100%.
Dle mého ne, ale nebudu nic vyvracet.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Baterie MacBook 16

Příspěvek od likethis » 18 lis 2020 02:53

mirecekdrah píše:
17 lis 2020 18:10
No, pokud je Mac pořád v zásuvce, tak se nenabiji. Je stale nabitý na 100%. Podle mého teda, a ano mělo tam byt 6x. A zdraví při 39 cyklech 91%? Ale pokud to tak má být tak o.k. Mě jde jen o to, že pokud je něco špatně, tak ať stihnu reklamovat. A ano probíha i hibernace.
Ten stav 91 % a 39 cyklů není nic tak neobvyklého. Lidi jsou posedlí nabíjecími cykly a mají pocit, že málo je dobře, ale pro baterku naopak není moc dobré, když je pořád nabitá na 100 % a nepoužívá se. Takže baterka, která má třeba 100 cyklů a 3 roky na tom může být klidně hůře, než baterka, která má za tu dobu těch cyklů třeba 500.

Jinak pokud máte MacBook stále v zásuvce, tak baterka se trochu přirozeně vždy vybíjí, je to vlastnost libovolného akumulátoru (ale pozor, macOS vám bude přesto klidně ukazovat 100 %, ono to číslo není totiž přesné). Když to klesne na nějakých 95%, tak se zase dobije do plna, ale tím se samozřejmě neudělá cyklus. Na to musí proběhnout spoustu takových dobití, kterých vy si vůbec nevšimnete. Od novějších verzí macOS Catalina je tam ale také battery management, který sleduje vaše chování, a když jste pořád na kabelu, tak nějakou dobu může baterku udržovat na nižší úrovni nabití a pak ji zase dobít atd., aby nebyla baterka permanentně nabitá doplna (tzn. právě opatření proti poklesu životnosti).

mirecekdrah
Příspěvky: 23
Registrován: 08 bře 2020 07:32

Re: Baterie MacBook 16

Příspěvek od mirecekdrah » 18 lis 2020 04:08

Moc vam děkuji za vyčerpávajíci odpověď.
To není o tom, že bych byl posedlý nabíjecími cykly, jen jsem viděl pár inzerátu, že prodávali macbook, který byl např. rok starý a mněl třeba 10 cyklů. Tak jsem se pochopitelně lekl, že u mně je něco v nepořádku.
Ale ještě jednou vam děkuji za odpověď.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Baterie MacBook 16

Příspěvek od likethis » 18 lis 2020 12:08

Pokud nevíte o tom, kde se tam vzalo těch 39 cyklů, potom za to s největší pravděpodobností může battery management v Catalině. Defaultně je zapnutý, ale můžete jej vypnout, potom vám přestanou přibývat. Osobně bych to i udělal, ale je to čistě můj osobní názor a nerad bych vám radil něco, co není vhodné, třeba v tom Applu dneska ještě vědí, co dělají. Já už si to vždycky nemyslím.

Abych vysvětlil, proč jsem to u sebe vypnul, tak u mne se battery management na Catalině choval tak, že vybil baterku na 90 % a následně ji opět nabíjel do 100 %. Podle mne je to nesmyslné chování a mělo by to spíše podržet nějakou dobu nižší hodnoty a nikoliv baterku okamžitě zase dobíjet. Nepátral jsem dále po řešení, proč se to takto chovalo, protože mám dnes macOS Mojave, tedy o verzi zpět (s Catalinou jsem měl různé problémy).

Jak se chová battery management u vás můžete podchytit, pokud si v menu baru zapnete zobrazení procent u baterky a pravděpodobně při práci na kabelu si někdy všimnete, že procenta jdou dolů a pak to zase dobíjí. Uvidíte, jestli vám to také dobíjí okamžitě.

Stafin
Příspěvky: 7
Registrován: 13 pro 2014 15:39

Re: Baterie MacBook 16

Příspěvek od Stafin » 19 lis 2020 12:48

Tohle přesně dělá i mě. Jen na 13 Pro v Cataline tak i Big Sur. Kde se dá táhle funkce vypnout? Děkuji

Odpovědět