Macbook s M1 - test aplikace EasyRes

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
gibby1
Příspěvky: 23
Registrován: 19 srp 2019 12:08

Macbook s M1 - test aplikace EasyRes

Příspěvek od gibby1 » 24 lis 2020 20:27

Hezký den,
uvažuju o koupi MBP s M1, většina aplikací lze najít, co používám a 99% z nich funguje dobře a přechod z 2017 bude fajn, co ale nemůžu najít (zřejmě jsem jediný, kdo to používá), tak je aplikace EasyRes, je dostupná na Mac Store, takže nejde o žádný vir a slouží k rozsáhlejšímu nastavení rozlišení na integrovaném displeji Macbooku. Standardně jde nastavit maximálně 1680x1050 škálovaně, tahle aplikace umí nastavit cokoliv, třeba i 2560x1600.
Může mi někdo z nových majitelů buď Airu nebo Pro s M1 otestovat funkčnost?
Děkuji moc.

littlepaul476
Příspěvky: 31
Registrován: 23 říj 2013 08:46

Re: Macbook s M1 - test aplikace EasyRes

Příspěvek od littlepaul476 » 12 pro 2020 00:03

Tuhle recenzi jsem našel na australském App Storu:

17/11/2020
Works with MacBook Air (2020, M1) and even LunaDisplay
I got my MacBook Air (2020, M1) today, and discovered that QuickRes (which I used on my MacBook Pro 15" 2018) runs but doesn't let me change the resolution to the native non-Retina resolutions. Did a quick Google search and re-discovered EasyRes... and IT IS FANTASTIC! :) Sorry for the shoutie all-caps, but I launched EasyRes, selected the full resolution of my new MacBook Air 2020 M1, and it just worked! And it even works with my LunaDisplay which I use on my iPad Pro 12.9" as a secondary display. Thank you so much for this app. Please keep developing it. If what it takes is to charge something for it, I'd be happy to pay either an outright purchase price, or an annual subscription fee (probably better way to make sue that the app's development and updating keeps being funded in perpetuity). But for now it's free, and I'm simply so grateful that out of the box it allowed me to use my new MacBook Air 2020 M1 at its full screen resolution, and to keep using my iPad Pro 12.9" as the secondary display. Deeply grateful. Cheers, Nicole from Sydney.

Odpovědět