eGPU pro Macbook Pro 2018, 13', touchbar

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
snupaan
Příspěvky: 3
Registrován: 10 kvě 2021 09:47

eGPU pro Macbook Pro 2018, 13', touchbar

Příspěvek od snupaan » 10 kvě 2021 10:01

Zdravím,

rovnou na začátek rovnou přiznávám, že co se hardware u počítačů celkově (nejen apple) týče, jsem absolutní nováček a neznalec. Tudíž prosím o shovívavost pokud můj dotaz bude uplně mimo :D.

Každopádně mám MacBook Pro (13-inch, 2018, Four Thunderbolt 3 Ports) a kupovala jsem si ho s doměním že "pro" = utáhne renderování. Achjo víc mimo jsem být nemohla. Každopádně co jsem tak pochopila tak je možné Macbook trochu 'naboostovat' aby byl výkonnější, je to tak? Stučně řečeno nechci kupovat nový počítač a ráda bych zvýšila výkon toho co už mám.

První dotaz tedy je, jestli chápu dobře že to je možné?
Druhý- jestli zvýšení výkonu pomůže připojení nějakého eGPU co apple podporuje skrz thunderbolt? (jo, pohcopila jsem že to nebude tak úžasný jak kdyby se to přimontovalo rovnou do počítače samotného. Ale jak řikám, Jsem v tomhle absolutně mimo, takže jestli jde zlepšit výkon tím že něco připojím skrz thunderbolt je to rozhodně nejjednodušší řešení.)
Třetí a snad poslední- pokud to tak je, který/é eGPU vybrat? A pokud ne, dá se výkon počítače zvýšit nějak jinak?

Předem vám všem moc děkuju!

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: eGPU pro Macbook Pro 2018, 13', touchbar

Příspěvek od mberdych » 10 kvě 2021 10:15

Tak co to přesně znamená "utáhne renderování"?

Tenhle Macbook to utáhne, máte nějaký příklad toho, co máte za problémy? Nejde to takhle od stolu říct a poradit, jestli eGPU pomůže.

V obecné rovině eGPU existuje a možnost to je. Není to ale levná záležitost, počítejte tak 15-20 tisíc. Navíc grafiky nejsou vůbec dostupné, takže reálná dostupnost je otázka, nicméně nezkoumal jsme to.

Co osobně vidím jako velký problém je, že eGPU nevyužijete při přechodu na novou platformu M1. Zatím to nefunguje a obecně se má za to, že ani nebude. Teoreticky si koupíte krabici za 20k a následně až vyměníte Mac Vám bude k ničemu.

snupaan
Příspěvky: 3
Registrován: 10 kvě 2021 09:47

Re: eGPU pro Macbook Pro 2018, 13', touchbar

Příspěvek od snupaan » 10 kvě 2021 10:41

Aha mockrát děkuju. Renderováním jsem měla na mysli buď vykreslování 3D modelů v Keyshotu/V-Ray, nebo v Adobe Dimensions. Já vím že to tak nějak zvládne ale už se mi tímto renderováním podařilo odtavit grafiku u předchozího macu (ale to byl jenom Air) a mám strach abych se mi to nepodařilo i s tímhle. No a pak jsem začla s Unity a animací v Blenderu což je na výkon ještě náročnější. Hlavní požadavky které mám jsou ale ty první (renderování JPG) a ty druhé jsou spíš zbožné přání tzn když by to druhé počítač neutáhl tak se z toho svět nezboří. Ráda bych to ještě víc specifikovala ale přiznám se že moc nevím jak.

A ceny jsem si vědomá a doufám že to někde najdu třeba na bazaru. Ale když bych si chtěla koupit nový, přemýšlela jsem nad tímto https://www.amazon.com/Sonnet-eGFX-Brea ... B0764J5QVD . Je to dobrá varianta?

Ještě jednou mockrát děkuju za rady!

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: eGPU pro Macbook Pro 2018, 13', touchbar

Příspěvek od mberdych » 10 kvě 2021 12:57

OK, dostala jste mě. Na tohle nejsem povolaný, ale pokud software co potřebujete umí využít GPU akceleraci, tak to jednoznačně pomůže a dle osazené karty i značně.

Obecně je u Apple dobře se držet karet Radeon, kvůli ovladačům a podpoře systému. Držel bych se raději řešení od Blackmagic, které prodává přímo Apple Store, aktuálně třeba zde:

https://www.apple.com/cz/shop/product/H ... M8Y2Z/A-CZ

Za prvé je to ověřené a za druhé mate jistotu, že to podporuje Apple když to prodává. Nebude to nejlepší karta na trhu, ale bude to odladěné. Můj názor.

snupaan
Příspěvky: 3
Registrován: 10 kvě 2021 09:47

Re: eGPU pro Macbook Pro 2018, 13', touchbar

Příspěvek od snupaan » 10 kvě 2021 16:09

Skvělý, tak Vám moc děkuju za rady! Jsem z toho teď o dost moudřejší :)

Odpovědět