Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Osios
Příspěvky: 21
Registrován: 13 srp 2012 21:36

Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Osios » 14 srp 2012 20:07

Zdravím,

po pár týdnech užívání bych pro případné zájemce o tento model přidal osobní zkušenosti.
Snad někomu pomohou při rozhodování o investici.

Nebudu se pouštět do recenze, ostatně těch je na netu spousta a tak zmíním jen to co mě zaujalo ;-)

1) Displej - to hlavní, proč je tenhle model tak zajímavý. Osobně můžu říct, že jsem nic lepšího (na notebooku) neviděl. Je pravda, že rozdíl není tak znatelný jako u iPadu, nebo iPhonu při jejich přechodu na retinu. Ale ono to je tak nějak způsobeno přirozeností - při prvním spuštění si řeknete wow, to je tak ostré. No a potom si tak rychle zvyknete, že to přestanete vnímat. No a pak pustíte aplikaci která není přizpůsobená retině a ideálně má ještě vlastní vyhlazování písma (př. Office 2011) a rozdíl opět poznáte...
Barvy nemůžu nějak objektivně soudit, neboť nemám k dispozici referenci typu EIZO...ale opět, na notebook bez debaty jednička.

2) Výkon - Pokud počítate, že vám notebook vydrží co možná nejdéle rozhodně investujte do maximální RAM při nákupu. Vzhledem k nemožnosti upgradu to je (bohužel) nutnost. Disková kapacita je řešitelná externě, a rozdíly ve výkonech procesorů nejsou dle mého soudu natolik markantní aby mělo smysl si připlácet za pár set MHz. Pracuji s Aperture a tam je každý GB RAM ku prospěchu (mimochodem Aperture by se mělo stydět za to jakej je žrout :) ). Nad čím žasnu je tichost chlazení. Při jedné chybě v návrhu algoritmu v xCode mi návrh bral moc výkonu a jediné co mi to dávalo najevo byl monitor aktivity procesoru - tak je to tiché.

3) Výbava - omezení portů se kupodivu nějak neprojevilo špatně. Mechaniku jsem nepoužil ani nepamatuju a RJ-45 jen když konfiguruju router. Něco na tom konceptu asi bude, bohužel thunderbolt příslušenství je zatím málo...

4) Provedení - Pevnost víka dispeje a unibody části je opět standardně vynikající. Problém mám ale se spodním víkem. Osobně jsem neměl v ruce 15" ne-retina model, ale oproti 13" mi přijde subjektivně volnější a v některých částech moc pružný. Oproti "betonu" ze 13 je to znát. Navíc, pokud chytnete notebook jednou rukou někde a pak druhou rukou na druhé straně, nemile to zavrže. Těžko se to popisuje, ale je to diskutovaný problém i na zahraničních fórech. Obecně je provedení podle mě nějak víc labilní. Těžko říct jestli to vzniklo celkovým ztenčením profilu. Bohužel nemám čas notebook někam posílat, modlit se za uznání reklamace, čekat až se vrátí a jestli to vůbec pomůže...A to nemluvím o menší rýze na výku displeje z výroby. Vzhledem k ceně mám trochu problém to jen tak přejít...ale co, stejně to není vidět a funkci to nevadí.
Pozn. Pokud někdo máte stejnou zkušenost rád bych si přečetl vaše názory.

5) Souhrn - až na subjektivní problém s provedením notebooku, nemám výhrad. Otázkou je cena. Bezpochyby je vysoká. Ale pokud víte, že se vám investice vrátí (a to vzhledem k výkonové rezervě i v průběhu následujících několika let), můžu retinu jen doporučit. Cena půjde ještě dolů, až nás opustí "staré" modely bez retiny.


Tolik moje zkušenosti. Pokud máte někdo jakékoliv dotazy k retině, rád odpovím - ostatně proto tu forum je, že... ;)

Japkům zdar
Honza

Jaroslav
Příspěvky: 18
Registrován: 12 srp 2012 15:43

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Jaroslav » 14 srp 2012 20:35

Chtěl bych se zeptat (když už jsi toho napsal tolik) jak je to s výdrží baterie. Mám 13" MBP 2011, už to bude rok a baterie vydrží pořád přes 6 hodin. Na fórech to bylo celkem diskutované, že retina MBP "žere" víc, chci se zeptat jestli je to pravda.
Mám ještě otázku (jestli hraješ hry), tak jaký je výkon? Je tam 650M od nVidie, ovšem v notebookové grafice se moc nevyznám a nemám s ní moc osobních zkušeností, tak se chci zeptat.

Díky

J.

Osios
Příspěvky: 21
Registrován: 13 srp 2012 21:36

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Osios » 14 srp 2012 21:14

Jaroslav píše:Chtěl bych se zeptat (když už jsi toho napsal tolik) jak je to s výdrží baterie. Mám 13" MBP 2011, už to bude rok a baterie vydrží pořád přes 6 hodin. Na fórech to bylo celkem diskutované, že retina MBP "žere" víc, chci se zeptat jestli je to pravda.
Mám ještě otázku (jestli hraješ hry), tak jaký je výkon? Je tam 650M od nVidie, ovšem v notebookové grafice se moc nevyznám a nemám s ní moc osobních zkušeností, tak se chci zeptat.

Díky

J.
S baterií ještě nemám moc zkušeností. Snažím se šetřit nabíjecí cykly. Když teď vytáhnu kabel tak mi to při zapnuté wi-fi, intel grafice, auto jasu a vypnutém bluetooth píše 8:38.
Co se týče her, tak obecně moc nehraju. Co jsem tak zjišťoval před koupí, tak GT 650M je nejvýkonější z GT řady od nvidie (neplést s GTX). Takže výkonu je dostatek. Nezaručuji ale, že všechny hry poběží plynule, protože to celé visí na optimalizaci při portování her z Windows.

Klidně se ptej dál... ;)

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od albertan » 14 srp 2012 23:00

Mam - i7 2.7 GHz, 16 GB RAM, 768 GB Disk

ad 1) Display je perfektni po prechodu na jine monitory NB Dell, iMac 27, monitor Dell 30" vidim vyrazne rozdily.
ad 2) Rychlost - kombinace i7, 16 GB RAM a SSD disku - parada.
ad 3) Vybava - LAD sem tam chybi - resim TB2LAN Apple adapterem, DVD nechybi, kdyz tak mam externi USB Blu-Ray vypalovacku LG. Vice chybi FireWire - zatim mam adapter (TB2FW od Apple) ci pouzivam doma TB Display, ale cekam na Belkin adapter.
Ad 4) Me nic neskripe.
Ad 5) cena - dost vysoka cca CAD 4,000, ale zas proti "profi" notebookum Dell tam neni az takovy rozdil.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Alisczech » 16 srp 2012 13:08

Retina je super stroj v nejvyssi konfiguraci a ta je bohuzel pekelne draha. Nizsi pro zmenu omezena nemoznosti upgradu
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
kucera
Příspěvky: 2
Registrován: 20 srp 2012 20:44
Bydliště: Curych, Švýcarsko

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od kucera » 20 srp 2012 20:54

uprimne receno, po 5 letech jsem byl porad spokojeny s mym Macbook Pro, az kdyz jsem si o letosni dovolene na nej sedl a to tak radne, ze to odskakal display....
A vysledek?
Koupil jsem novy Macbook Pro s retina displayem. Stacilo doporuceni Honzy Breziny, ze je pro upravu fotografii zatim nejlepsi co videl, a uz jsem nevahal.
Honzo stokrat diky, sice se nezname, ale mas vice fanousku nez je ti znamo. Jen tak dal!
Stoji sice balik, ale stoji to za to. Doufam ze ted taky nejaky patek vydrzi.

Kdo si jeste sedne na svuj stary mac :)) ?
 Macbook Pro Retina 15" i7 2.7 GHz, 16GB RAM, 500GB SSD Mid 2012
Intel HD Graphics 4000 512 MB

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Alisczech » 20 srp 2012 22:15

Kdybych mel na max konfiguraci Retiny, tak po MBPro snad i skacu :)
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

sOtekCZ
Příspěvky: 6
Registrován: 20 srp 2012 22:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od sOtekCZ » 20 srp 2012 22:29

Zdravím,
můžu se zeptat, jak dlouho jste čekali na konfigurovaný retiny? Mám čekací dobu 3-6týdnů, ale pořád nějak věřím, že by to mohlo být rychlejší, když na apple.cz už píšou, že dodávají do 5-7pracovních dní.. :roll:
------------------------------------------------------------------
http://jan-tousek.com

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od albertan » 20 srp 2012 23:01

Objednaval jsem ho v den vydani - byl dodan za 4 tydny ...
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Uživatelský avatar
kucera
Příspěvky: 2
Registrován: 20 srp 2012 20:44
Bydliště: Curych, Švýcarsko

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od kucera » 21 srp 2012 16:11

cekal jsem presne 15 minut... v Curychu je prima Applestore!
 Macbook Pro Retina 15" i7 2.7 GHz, 16GB RAM, 500GB SSD Mid 2012
Intel HD Graphics 4000 512 MB

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od albertan » 21 srp 2012 17:32

Tos mel stesti - v Calgary v obou obchodech byly vyssi modely rozebrane pry za 5 minut po otevreni ...
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

martiaass
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2012 16:41

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od martiaass » 22 srp 2012 16:48

Zajimalo by mne, jak je to s nasavanim vzduchu u nove systemu ventilace. Na predchozich macboocich se mi libilo, ze ze spodu nemely ventilatory, tudiz nenasavaly prach a jine necistoty dovnitr pocitace. Muj stary Acer jsem cistil kazdeho pul roku, a to jsem byl opatry, zadna perina ci postel. Vyhoda byla, ze sel jednodusse otevrit, rozmontovat a vycistit, coz je u tohoto notebooku trosku komplikovanejsi. Myslite, ze staci jednou za cas profouknot sterbiny stlacenym vzduchem, ci mate nejaky jiny napad jak macbook retina vycistit od prachu

martiaass
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2012 16:41

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od martiaass » 26 srp 2012 19:29

A co zkusenosti s displejem a tzv. "ghostingem"? Cetl jsem na Apple foru dost stiznosti na ty macy, ktere maji retinu od LG, naopak se Samsungem je vetsi spokojenost. Jak jsou na tom vase dispeje?

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od albertan » 26 srp 2012 20:00

Ja mam ten "proklinany" od LG, ale nic nepozoruji ...
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Osios
Příspěvky: 21
Registrován: 13 srp 2012 21:36

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Osios » 30 srp 2012 17:58

martiaass píše:Zajimalo by mne, jak je to s nasavanim vzduchu u nove systemu ventilace. Na predchozich macboocich se mi libilo, ze ze spodu nemely ventilatory, tudiz nenasavaly prach a jine necistoty dovnitr pocitace. Muj stary Acer jsem cistil kazdeho pul roku, a to jsem byl opatry, zadna perina ci postel. Vyhoda byla, ze sel jednodusse otevrit, rozmontovat a vycistit, coz je u tohoto notebooku trosku komplikovanejsi. Myslite, ze staci jednou za cas profouknot sterbiny stlacenym vzduchem, ci mate nejaky jiny napad jak macbook retina vycistit od prachu
Dle mého laického soudu to nebude taková krizovka jak si všichni myslí. Štěrbiny jsou tři na každé straně a to ještě poměrně veliké. Co jsem měl předchozí notebooky tak tam byl vždycky problém, že vzduch šel štěrbinami přímo přes heatsink chladič. A na něm se proto všechno, včetně prachu, hltilo. Pokud vím tak v macbooku není klasický mřížkový chladič. Vzduch jde otvory po straně, nasáván větrákem a vyfukován za klávesnicí. Ale možná se mýlím a je někde na konci chladícího řetězce...

Kamilek
Příspěvky: 18
Registrován: 23 srp 2012 13:46

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Kamilek » 30 srp 2012 21:09

Pokud pracujete v Lightroomu, tak vás potěší zpráva, že Adobe pracuje na HiDPI verzi pro retina displeje viz. http://blogs.adobe.com/photoshopdotcom/ ... pport.html
Macbook Air 2013 (i5 1.3, 8GB RAM, 128 GB SSD)
iPhone 4S
iPod Nano 6 16GB

skylucas
Příspěvky: 16
Registrován: 01 srp 2012 21:48

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od skylucas » 03 zář 2012 14:06

tak dneska jsem zanesl na reklamaci svůj rMBP kvůli takovému světlému pruhu přes celý displej, vypadá to jako by to v Číně někdo něčím polil a na bílém pozadí to setsakramentsky vadí. Jsem zvědavý jak dlouho budu čekat než to vyřeší. Btw mám displej od Ťamťungu.
iBook G4, Macbook White 2007, Macbook White 2010, Macbook Pro 15 retina mid 2014
27'' Thunderbolt Display
iMac 1998
Original iPad, iPad PRO 9,7, iPad Pro 12,9
iPhone 3G, 3GS, 4S, 5C, iPhone X, iPhone 7
Apple Watch 42 mm Series 4
iPod nano 4.,5.,6.,7. gen.

martiaass
Příspěvky: 22
Registrován: 22 srp 2012 16:41

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od martiaass » 03 zář 2012 18:53

skylucas píše:tak dneska jsem zanesl na reklamaci svůj rMBP kvůli takovému světlému pruhu přes celý displej, vypadá to jako by to v Číně někdo něčím polil a na bílém pozadí to setsakramentsky vadí. Jsem zvědavý jak dlouho budu čekat než to vyřeší. Btw mám displej od Ťamťungu.
A odkud ho mas? Apple.cz nebo nejaky distributor? Ja zvazuji koupi primo od Applu, ale po pravde bych byl radeji za Samsung displej, nez LG, dle reakci co ctu na netu...

scorpi
Příspěvky: 113
Registrován: 31 črc 2012 04:19

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od scorpi » 06 zář 2012 20:45

Chlapci nakopněte mě, kde najdu info jestli mám displej LG nebo Samsung? Díky :-)

Osios
Příspěvky: 21
Registrován: 13 srp 2012 21:36

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Osios » 06 zář 2012 20:51

scorpi píše:Chlapci nakopněte mě, kde najdu info jestli mám displej LG nebo Samsung? Díky :-)
Tady třeba návod:

http://superapple.cz/2012/08/maji-nekte ... -displeje/

Já bych to ale nedělal...buď budeš zklamán/potešen...fifty-fifty... :lol:

klara007
Příspěvky: 2
Registrován: 01 úno 2014 13:35

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od klara007 » 01 úno 2014 13:45

Dobrý den, mám v plánu si v brzké době pořídit MacBook Pro 13. Mám ovšem dilema jestli jít do Retiny nebo ne. Jsem studentkou a počítač používám na koukání filmů, psaní esejí, projektů, učení a surfování takový základ. Slyšela jsem, že případná výměna čehokoliv u Retiny je buď nemožná, nebo o mnoho dražší než u staršího MacBooku. Přemýšlím tedy, zda se mi vyplatí pořídit MacBook s Retinou, když počítač nepoužívám na žádné programování, upravováni fotek nebo hraní her, nevím tedy, zda to uzasné rozlišení vůbec ocením. Na druhou stranu nevím, zda budu mít někdy potřebu cokoliv vyměňovat. Mohhl by mi někdo poradit co je v mém případě 'menší zlo?' Nemožnost výměny či neRetina displej? Jde mi asi spíš o pamět a především o rychlost. Studji v NL a cenový rozdíl by byl kolem 100 Euro, takže o to až tolik nejde. Budu moc ráda za jakoukoliv radu. Děkuji moc.

Osios
Příspěvky: 21
Registrován: 13 srp 2012 21:36

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Osios » 01 úno 2014 14:40

klara007 píše:Dobrý den, mám v plánu si v brzké době pořídit MacBook Pro 13. Mám ovšem dilema jestli jít do Retiny nebo ne. Jsem studentkou a počítač používám na koukání filmů, psaní esejí, projektů, učení a surfování takový základ. Slyšela jsem, že případná výměna čehokoliv u Retiny je buď nemožná, nebo o mnoho dražší než u staršího MacBooku. Přemýšlím tedy, zda se mi vyplatí pořídit MacBook s Retinou, když počítač nepoužívám na žádné programování, upravováni fotek nebo hraní her, nevím tedy, zda to uzasné rozlišení vůbec ocením. Na druhou stranu nevím, zda budu mít někdy potřebu cokoliv vyměňovat. Mohhl by mi někdo poradit co je v mém případě 'menší zlo?' Nemožnost výměny či neRetina displej? Jde mi asi spíš o pamět a především o rychlost. Studji v NL a cenový rozdíl by byl kolem 100 Euro, takže o to až tolik nejde. Budu moc ráda za jakoukoliv radu. Děkuji moc.
Zdravím,
je to otázka. Generačně jsou oba notebooky úplně jinde. Pokud se nebudeme bavit o výkonu, tak retina je lehčí, tenčí a výrazně tižší při zátěži. Výměna je možná servisně v podstatě u všeho, například displej se mění celý s víkem. Ale cenově to je samozřejmě jinde. Sám si člověk v tom nevymění nic, to je pravda...ale na druhou stranu, budete v tom někdy něco měnit?
Nicméně troufnu si tvrdit, že na popisovanou práci s počítačem vám výkonově postačí oba. Avšak u retiny, díky SSD disku bude práce nesrovnatelně svižnější...a pak je tu retina. Tady bych doporučil navštívit nějaký kamenný obchod a chvíli si s ní zkusit pracovat. Napsal bych to takhle: "Já bych už do neretiny neinvestoval."...

Snad můj názor pomůže :)

Uživatelský avatar
neilz
Příspěvky: 237
Registrován: 27 říj 2013 00:45

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od neilz » 01 úno 2014 17:38

ja bych do niceho jineho nez Retiny taky nesel ale kdyz je to pro ni otazka financi tak postaci na to co potrebuje uplne zakladni 13 air za nejakejch 28k pokud se nepletu kdezto retinu bych bral jako nejzakladnejsi model s 8GB ram a 256SSD at to uz za neco stoji kdyz se do nej davaj takove prachy ale to uz je zas o 10k vys nez za toho aira
iPhone 5S 64GB Space Gray
iPad mini retina 16GB White
MacBook Pro 13" retina, i5 2,4GHz Haswell, 8GB RAM, 256GB SSD + Nifty MiniDrive
Win PC - Intel Core i5-2500K (4,3GHz), MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II/OC, MSI P67A-C45 (B3), Samsung Pro 850 256GB

Uživatelský avatar
iMe1980
Příspěvky: 1149
Registrován: 28 črc 2012 17:51
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od iMe1980 » 01 úno 2014 18:18

Přesně tak, pro Vaše potřeby stačí zcela základní Air. Vyrizene ;)
Jablecnysvet.cz je Apple WeBlog, který přináší
recenze, informace a zamyšlení o produktech a životě
společnosti Apple. My originální obsah tvoříme.


http://jablecnysvet.cz

Pyrotechnik
Příspěvky: 11
Registrován: 01 úno 2014 18:44

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Pyrotechnik » 01 úno 2014 19:10

Dobrý den
Vlastním Macbook Pro retina 13" i 15" late 2013
Dlouho jsme chodil kolem Macbooku Pro s retina displejem. Nakonec jsme koupil mocel Macbok Pro Retina 13" v konfiguraci 8GB RAM, 256GB SSD, i5 2.4GHz.
Super NTB, výdrž aku 8 - 10 hodin, absolutně tichý, do teď nevím o tom, že by měl nějaké větráčky. Akorát mne trochu zklamala rychlost. Proti Sony VAIO i7, 16GB, 256GB SSD je ve Photoshopu velmi pomalý. Po měsíci mi to nedalo a šel jsem do Macbook Pro Retina 15" v konfiguraci i7 2.3GHz, 16GB RAM, 512GB SSD, Geforce 750M 2GB GDDR5.

Musím říct, že z hlediska rychlosti otevírání souborů a práce ve photoshopu (nejsem žádný grafik, takže jen zákaldní věci - úprava fotek) jsem nezaznamenal proti 13" žádný rozdíl. Displej, o tom není třeba hovořit, ten je bezkonkurenční a jsem jím velmi nadšen, byl to taky hlavní důvod koupě. Rychlost SSD je celkem přibržděná (srovnám s NTB kde mám osazené kingstony 460GB a sony VAIO).

Co mne ovšem překvapilo je výdrž, spíś nevýdrž baterie. Pokud nechám puštěný photoshop, byť by v jen v docku aku nevydrží ani 4 hodiny. Odbér z aku řádově kolem 2A (13" model "žere" stále kolem 500 - 700mA). Až po úplném zavření photoshopu se spotřeba sklidní a chodí mezi 700-1.300mA. Při brouzdání po netu a zavřeném photoshopu řádově 700mA a doba výdrže se prodlouží na cca 9 hodin, což je super. Nevím proč spotřeba vyletí takhle nahoru v době, kdy se program nepoužívá.

Kryt - vrže nejen, když ho chytnu do jedné ruky, ale i když leží na stole - v mém připadě pravý roh - stačí se o néj lehce opřít rukou.
Ventilátory - stíhačka, při zatížení mám pocit, že uletí ze stolu, toto u 13" modelu neznám :-D.

Pokud se ventilátory nezrojedou je absolutné tichý, ale to je asi normání. V Mackovi mám nahraný pouze photoshop CC, nic víc.

WiFi - jak model 13" tak model 15" se velmi špatně chytá, na rozdíl od všech ostatních PC. Dokouil jsem Apple WiFi AC, pokud jsem kousek od něj béźí pěkně, jinak žádný zázrak. (pomíjím to, že na pásmu zabírá 80MHz, nevím do jaké míry je to legitimní :-D)

Takže když to zhrnu. Mrzí mne vrzající kryt, mám obavy ať se to nerozpadne a nejsem sám kdo to řeší, posílat na reklamaci asi nemá význam. Nižší rychlost SSD disku, než jsem zvyklý, nelogičnost (pro mne) spotřeby v případě photoshopu, který nic nedělá.
Další věc, ale nejsem žádný dlouhodobý uživatel apple, takže může být způsoben i nějakým nastavením je práce se síťovými disky, občas je na síti nevidím, repektive je nevidí finder ale jiné aplikace je vidí. Pak neustále hlášení photoshopu (když chci uložit soubor) hláška typu nastala chyba soubor nelze uložit. Rozhodl jsem vyzkoušet keynote místo powerpointu, katastrofální nestabilita, neustále se program ukončuje a hlásí chybu. Z Launchpadu se mi vytrácí ikony (jsou tam, ale nezobrazí se), takže musím macka resetovat, pak se zase objeví. Na to nejsem z widlí zvyklý, ty teda byly podstatně stabilnějši. Rychlost ukládání zpracované fotky ve photoshopu na disk. Ve widlích na NTB VAIO proběhne podstaně rychleji.
Nadšení je ovšem z obrazovky, to je zatím obrovské plus a taky jediný důvod, proč jsem macka nenaučil lítat :-D

Uživatelský avatar
petr.sybol
Příspěvky: 559
Registrován: 22 led 2013 14:58
Bydliště: Praha

Macbook Pro Retina 15

Příspěvek od petr.sybol » 17 úno 2014 00:33

Mam rMBPro ve stejne konfiguraci jako ty a nastesti mam jine zkusenosti. SSD disk mi neprijde pomalejsi, prave naopak. Dle BlackMagic testu hodnoty kolem 700/700. Zkousel jsem kryt a nevsimnl si jedineho vrznuti :-) Ventilatory se mi pri bezne cinnosti (Safari, maily, apod.) ani rozjedou, pouze vyjimecne a to na lehke hladine a po kratkou chvili. Az pri hrani je to hukot :D S Wifi modulem taktez nemam problem, citlivost mi prijde velmi nadprumerna.

Photoshop nepouzivam, ale na tvem miste bych se obratil na technickou podporu. Muze jit o nejaky bug.

EDIT: tak musim poupravit, spodni kryt mi u napisu Macbook Pro klape :D
| iPhone 12 Mini 64GB |
| iPad Pro M1 2021 | Apple TV 4K 2022 |

Pyrotechnik
Příspěvky: 11
Registrován: 01 úno 2014 18:44

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Pyrotechnik » 20 úno 2014 21:22

Mi cvaká kryt na pravé přední straně - u černé "nožičky". Ventilátory při mailu a safari se mi rovněž neroztáčí. Ve photoshopu cc stačí dát přepočet fotky a po chvilce začne hukot, mám pocit, že mac odstartuje ze stolu. Rychlost ukládání fotek zhroba o 30% pomalejší než na PC s SSD Kingston 480GB. WiFi bohužel, v mém okolí všichni stejný problém. Navíc se odpojuje i při práci, což mně může urvat. Tisknu na plotru fotku a najendou komunikace žádné a jsem ...
Teď poslední týden se mi zaćal projevovat ještě dalśi problém u 15" a to ten, že přes noc po uspání se ráno neprobere. Musím podržet power tlačítko a mac najede jako z vypnutého stavu. Neraguje na otevření víka ani na stisk klávesy. Při uspání přes den se to nestává.

Uživatelský avatar
petr.sybol
Příspěvky: 559
Registrován: 22 led 2013 14:58
Bydliště: Praha

Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od petr.sybol » 20 úno 2014 21:56

Tak to bych si uz rval vlasy. Snad vetsina problemu (Wifi, neprobuzeni) bude zalezitost SW. Ani s jednim problemem jsem se nastesti nesetkal, ale mam rMB kratce. Na predni cast jsem zvrchu tlacil kolem touchpadu i okraju, totez zvrchu na zadni hlinik u vydechu a vse bez rusivych elementu. Ale kdyz ho vezmu do ruky a zatlacim ze spoda v blizkosti vydechu, tak klape. Kdyz ho polozim a zatlacim zvrchu, tak se nic neozyva.

Na firemni wifi, ktera stoji za starou belu, se po probuzeni obcas nepripoji a musim vypnout-zapnout rucne, ale na domaci vse bezi korektne. Signal mam stale plny, bez jedineho vypadku.
| iPhone 12 Mini 64GB |
| iPad Pro M1 2021 | Apple TV 4K 2022 |

Pyrotechnik
Příspěvky: 11
Registrován: 01 úno 2014 18:44

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Pyrotechnik » 20 úno 2014 22:12

Já nějak výrazně tlačit na kryt nemusím. Stačí se lehce dotknout na pravé straně vedle touchpadu a cvakne. Takové konzervové cvaknutí. Dost mné to štve.
Kromě legálního photoshopu CC a Office 2011 tam nic jiného nainstalované nemám a ani jsem neprováděl žádné nastavení.

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od albertan » 20 úno 2014 22:17

Tak ono asi i u Apple plati to rozdeleni na zeme podle kvality ... :(

1. USA, Kanada, Japonsko
2. zapadni Evropa, Jizni Korea, Taiwan, Australie, Novy Zeland a snad i vy
3. horsi zeme EU, Mexiko, cast Jizni Ameriky, nektere "lepsi" zeme Perskeho zalivu
4. Cina
5. zbytek sveta
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od albertan » 20 úno 2014 22:19

Já nějak výrazně tlačit na kryt nemusím. Stačí se lehce dotknout na pravé straně vedle touchpadu a cvakne. Takové konzervové cvaknutí. Dost mné to štve.
Tak to bych jim asi omlatil o hlavu pri reklamaci ... okamzite reklamujte.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Pyrotechnik
Příspěvky: 11
Registrován: 01 úno 2014 18:44

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Pyrotechnik » 20 úno 2014 22:28

Představa reklamace v "českém servise" mně děsí více než to cvakání. Počkám až vyjde aktualizace OS X, jestli se alespoň vyřeší problémy s tuhnutím a pak uvidím.

Uživatelský avatar
luigimcbz
Příspěvky: 68
Registrován: 17 úno 2014 16:26

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od luigimcbz » 20 úno 2014 22:33

Me by take trefilo. Koukám ze ty retiny asi trpí více dětskými nemocemi než předchozí generace. Ja nedám dopustit na svou 17". Doufám ze až mi přijde novy Mac Pro tak to za ty prachy bude vyladěne do posledního sroubku. Odkud mate to rozděleni zemi dle kvality?
. iPhone 5S
. iPad Air
. Macbook Pro 15" Retina Mid 2014, i7 2,5 GHz, 16GB, 1TB SSD, GT750

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od albertan » 20 úno 2014 22:35

Představa reklamace v "českém servise" mně děsí více než to cvakání. Počkám až vyjde aktualizace OS X, jestli se alespoň vyřeší problémy s tuhnutím a pak uvidím.
Dikybohu s timhle u nas nejsou nejmensi problemy.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Pyrotechnik
Příspěvky: 11
Registrován: 01 úno 2014 18:44

Re: Macbook Pro Retina 15" - zkušenosti

Příspěvek od Pyrotechnik » 20 úno 2014 22:37

albertan píše:
Představa reklamace v "českém servise" mně děsí více než to cvakání. Počkám až vyjde aktualizace OS X, jestli se alespoň vyřeší problémy s tuhnutím a pak uvidím.
Dikybohu s timhle u nas nejsou nejmensi problemy.
To Ti závidím, i když ideální by bylo, kdyby to člověk hned po koupi reklamovat nemusel...

Odpovědět