Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tahoun
Příspěvky: 9
Registrován: 21 srp 2012 15:18
Bydliště: Turn-off city

Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Příspěvek od Tahoun » 18 dub 2013 18:32

Zdravím všechny. Příští měsíc budu kupovat MacBook Pro 13“ v základní konfiguraci a hned chci udělat upgrade RAM na 16GB, vyměnit původní HDD za SSD, „vyhodit“ MultiDrive a přidat druhý disk. Doma se mi sešly dva SSD: Intel 520 – 240GB, který jsem vyměnil za základovku + CPU ze staršího PC a Samsung 840 – 256GB, dárek od rodičů. Tak přemýšlím, že bych dal do pročka oba. Zkoušel jsem hledat na netu i zde na fóru, ale žádné Info o tom, jestli dát dva SSD je dobrý, či špatný nápad jsem nenašel. Má s tím někdo zkušenost? A ještě jedna věc… Jaký z těch dvou dát jako systémový? Možná má otázka někomu přijde "hloupá", ale bude to můj první stroj s OS X a jak to u těchto zařízení, které jsou na HW háklivé je, netuším. Za rady/názory předem děkuji.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Příspěvek od tlacenka » 19 dub 2013 09:26

za me systemovy urcite ten intel.
ve dvou ssd discich nevidim zadnou vyhodu. - vyhodu by to teoreticky melo, kdybyste se "bal o data" - ve smyslu, ze byste je mel v raidu.
system a aplikace budete mit na systemovem disku = bude to dostatecne rychle.
druhy disk se vetsinou dava z duvodu "nedostatku kapacity systemoveho ssd) = tam uz je pro vas pak (vetsinou) rozhodujici kapacita a ne rychlost.
Pokud jiny disk nemate... dejte tam dve ssd, ale dle meho je to opravdu zbytecne, lepereceno tu vyhodu toho druheho ssd disku nikde nespatruji.

Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 1607
Registrován: 19 bře 2013 09:59

Re: Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Příspěvek od Kobra23 » 19 dub 2013 12:41

Oba disky jsou vyborne, ale jeden urcite prodejte. Zbytecne by v tom lezely penize.
Mac mini Late 2012 s BenQ 32" a Fujitsu 23", Macbook Late 2013 Retina, iPhone XR 64GB, iPad mini 2 32 GB LTE, Apple TV 2 i 3, Airport Time Capsule, Airport Express, Parrot Bebop Drone,

Uživatelský avatar
Tahoun
Příspěvky: 9
Registrován: 21 srp 2012 15:18
Bydliště: Turn-off city

Re: Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Příspěvek od Tahoun » 19 dub 2013 13:05

@tlacenka: Mně šlo spíš o to dozvědět se, jestli nebudou dva SSD dělat neplechu. O kapacitu mi opravdu nejde a těch 240+GB na druhém disku mi stačí a to i do budoucna. Jinak bych o tom vůbec neuvažoval.

@Kobra23: Určitě neprodám ani jeden. Jak říkám... kapacita mi stačí a pokud to bude šlapat, tak proč dávat plotnovej, když můžu mít dva SSD, za které jsem "nedal ani korunu".

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Příspěvek od tlacenka » 19 dub 2013 13:14

neplechu urcite delat nebudou

Uživatelský avatar
Tahoun
Příspěvky: 9
Registrován: 21 srp 2012 15:18
Bydliště: Turn-off city

Re: Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Příspěvek od Tahoun » 19 dub 2013 13:16

To jsem chtěl vědět. Děkuji.

musashi
Příspěvky: 833
Registrován: 08 srp 2012 11:24

Re: Dva SSD v MBP - Ano, nebo ne?

Příspěvek od musashi » 19 dub 2013 14:53

Rovnez v MBP pouzivam dva SSD disky. Puvodni starsi (SATA 3Gbps) jsem nechal jako datovy a novejsi (SATA 6Gbps) jsem nahodil jako systemovy.
Z hlediska kapacity to samozrejme vyznam nema, ale ten starsi disk by se stejne prodal stezi za par korun a ja ocenuji, ze v notebooku mi nic nevibruje a mel by byt (teoreticky) i mene citlivy na otresy (z hlediska ochrany dat).
Kazdopadne plati obecna nevyhoda SSD, tj. ze neni vhodny na dlouhodobe skladovani dat, takze ten datovy SSD disk pouzivam na aktualni pracovni data a samozrejme data nalezite zalohuji a pravidelne odlevam na NAS a TM zalohu.
Z technickeho hlediska ale provozu dvou SSD v MBP nic nebrani.

Odpovědět