Externí monitor – bolest očí / hlavy

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Attlas
Příspěvky: 13
Registrován: 23 dub 2020 09:20

Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od Attlas » 21 dub 2021 11:56

Ahoj všichni,

rád bych si udělal takový rychlý průzkum.

Vnímáte někdo, používání 4K externího monitoru jako náročnější na oči v porovnání s používáním čistě displeje na MB?

Můj problém:
Mám MB Pro – běžně do něj zírám v práci celý den +- 8 hodin / denně. Pořídil jsem si LG UltraFine 4K monitor, že jako lepší produktivita atd. Nicméně když do něj koukám, tak mě začnou bolet oči a hlava. Jsem přesvědčen, že nemám vadný kus. Jde spíše vyloženě o použitou technologii. Přijde mi, že na to musím více ostřit a to namáhá oči + neustále si hraju s jasem. U MB ho mám téměř pořád na max přes den. Nicméně u monitoru mi přijde, že mě to buď oslňuje, nebo to naopak je příliš tmavé a pořád to měním...

Možná, že to je logické? Větší zářící plocha = větší zátěž na oči?

Jinak po rychlém projití internetu jsem přišel na to, že nejsem jediný na světe, kdo má s "novými" a "jasnými" monitory problém.

Máte někdo podobnou zkušenost?

Uvažuji o tom, jestli mně nevyhovuje pouze tento monitor, nebo je to něco co prostě tak je (akorát nám to Tech Youtubeři neříkají...)
Specificky v odhalení nového iMacku mi jde o to, jestli neprodat externí monitor a jít si pro iMac. Je nějaká šance, že to bude lepší?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od rony » 21 dub 2021 18:56

poviem moje subjektivne pocity.

1. max jas je podla mna cesta k bolestiam. osobne preferujem tak 40% z maxima. kontrast mam tiez tak 40-50 %.
2. ono je vlastne dolezitejsie okolite osvetlenie, ak mas v zornom poli umele svietidla alebo ich odrazy. ak mas za monitorom napr. nezastrete okno
3. je dobre pohrat sa s osvetlenim pracovneho stola - a to tak, aby cast svetla isla za monitor - napr. ak mas za monitorom stenu, tak ju osvetlit ale opat, nepriamo, aby si nevidel zdroj svetla.
4. monitory s vysokou jemnostou vedu k malickym objektom, najma pismo. bud dokazes operacny system donutit, aby ti prvky zvacsil (pri zachovani rozlienia) alebo proste nekupuj 4K pri malej uhlopriecke.
5. to pokracuje dalej - oplati sa zvazit aj fyzicky rozmer - samozrejme, ze vacsi je lepsi :) (ale zaroven aj viacej svieti)
6. MONITOR - jeho podsvietenie - je zdroj svetla :) na to pamataj :)
7. asi je podstatna aj frekvencia, vsetky tieto technologie totiz v skutocnosti neustale rychlo blikaju.
8. pohraj sa s monitorom, teploty farieb a podobne, no beztak je najvacsi efekt v celkovom umiestneni pracoviska (bod 2., bod 3.)
9. ja som nakoniec zistil nasledovne: velmi prijemny je mi 27" rozmer s rozlisenim FullHD, samozrejme kvoli photoshopu potrebujem aj vyssie rozlisenie, takze 27" s QHD ale to je uz maximum. Ak by som siel do 4K, tak asi uz len vacsia uhlopriecka.
10. monitory akceptujem len od par vyrobcov: u mna EIZO, DELL, iiyama. Panely mam radsej IPS. fyzicky rozmer 27", davam si pozor aj na kable, vyhybam sa pripajaniu cez VGA :) uprednostnujem v poradi DisplayPort, DVI-P, HDMI a zacina byt moderny USB-C.

takze odporucania odomna

pokus sa zvacsit prvky rozhrania, macOS to vie, samozrejme, ze nie uplne u vsetkych monitorov ale hodne hodne hodne to pomoze.
pohraj sa s pracoviskom, hladaj spravne osvetlenie.

Pisem toto vsetko preto, ze som hodne narocny prave na tuto oblast - male rozmery/velke rozlisenie mi robi problem.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Attlas
Příspěvky: 13
Registrován: 23 dub 2020 09:20

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od Attlas » 21 dub 2021 20:13

Super, díky za reakci.

Pokud bys dokázal jen v bodech specifikovat co teda zvětšit, aby se zlepšila ta velikost všude, kde to je důležité, tak moc rád.


Jinak v tomhle já jsem takový ten klasický Apple user. Tzn. nechci nic řešit :D Na MB Pro můžu s ohnutým krkem koukat třeba 10 hodin / den bez nějakých větších problémů – a na tom stejném místě (jen cca o 30 cm dále), pokud připojím monitor, tak je to pro mě za chvíli hrozně nekomfortní...
Jsem zvyklý to používat na doporučené rozlišení... takže tedy možná cesta je používat nějaké to rozlišení zvětšené a uvidíme.

Jinak jsem tedy měl vždycky za to, že právě čím větší rozlišení –> Tak tím je to bližší reálnému světu, takže tím příjemnější na oči než "kostičkované" nízké rozlišení. Nicméně rozlišením resp. počtem pixelů to není. Protože dříve, když jsem chtěl pracovat na svém druhém herním počítači s displejem s frekvencí tuším 120 Hz a rozlišením 1920, tak mi to také bylo nekomfortní...

Upřímně, jsem z toho celkem nešťastný. Mám MB M1, který konečně má dost výkonu na to, abych ho měl jako přenosný laptop a zároveň abych doma mohl využívat komfort většího displeje... tak mě pak pěkně štve, že aktuálně toho nejsem schopen.

Monitor mám umístěn před zdí a po pravé straně od sebe cca 2 metry mám velké okno, nicméně nedopadá sem téměř nikdy přímé sluneční záření. Pracuji přes den, takže využívám hlavně běžné denní světlo, žádné další umělé.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od rony » 22 dub 2021 07:28

System preferences, Displays a ak je to dobry display, tak ukaze toto

https://eizo.com.cy/support/compatibili ... index.html

priznam, ze ten LG monitor nepoznam, takze moze mat rozne problemy :) nie je nahodou leskly?

vysoke rozlisenie je naozaj fajn ale len kvoli jemnosti. tvoj problem to neriesi :) ak by ten panel mal 640x480, tak by ten problem bol asi rovnaky :)



poviem este jednu prihodu, kupil som macbook air 11". po 15 minutach pozerania na tu obrazovku som siel kupit nan foliu (zmatnujucu a rusiacu odlesky) pretoze ma to skoro bolelo na to pozerat.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Attlas
Příspěvky: 13
Registrován: 23 dub 2020 09:20

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od Attlas » 22 dub 2021 09:20

Lesklý je.

Vyzkoušel jsem nastavit na největší a uvidíme tedy
Snímek obrazovky 2021-04-22 v 10.19.04.png
Edit: Zkoušel jsem ale po chvíli je jasné, že to stejně není ono... Problém přetrvává. Je mi to nepříjemné na oči – mám pocit, že se na to musímvýrazně více soustředit abych zaostřil.
Ještě mě napadlo, jestli to nemůže být o zvyku a prostě se kousnout a třeba týden v kuse používat jen ten monitor a "vytrénovat" si na to ty oči?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od rony » 22 dub 2021 13:58

ak je leskly, tak sme doma.

ved sa k tomu posad a ak v tom lesku vidis odrazy okolia, tak to je ten dovod bolesti oci.

pre takyto monitor je tazke najst polohu, aby sa v nom neodrazali ziarovky na strope a dalsie predmety.

ak sa v nom vidis (obry postavy, nebodaj crty tvare) tak to je velmi zle.

leskly monitor znamena krasne farby. no pre sedenie par hodin denne je to katastrofa.

asi si nezvyknes, pretoze ak to citis neprijemne po par minutach, tak je to extremne zle - presne ako ten moj macbook air pred rokmi. Vazne som pol hodiny po rozbaleni utekal kupit tu foliu, ktora displej zmatnila.

ten LG bol asi dost drahy, bude to problem ale asi by som sa obzeral po MATNOM povrchu noveho monitora.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Attlas
Příspěvky: 13
Registrován: 23 dub 2020 09:20

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od Attlas » 22 dub 2021 14:57

Hmm, díky za odpověď.
To je právě to... MB Pro má přece také lesklý displej. Tam ale problém není vůbec žádný. Naopak se mi jeho displej dost líbí. Na monitoru to ale prostě nejde... Tak jestli je ještě rozdíl, zda ten lesklý displej je na laptopu nebo větším externím monitoru? Hmm.

Jako každopádně na e-shopech tedy nic nenasvědčuje tomu, že je to taková věda. :D A tím pádem teda iMac je asi také ze hry se svým lesklým displejem.

Edit: Ještě mě napadá poslední věc co by šlo vyzkoušet, než půjde monitor z domu – filtr: https://www.ergo-product.cz/privatni-fi ... TkEALw_wcB

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od rony » 23 dub 2021 08:44

skor tam hra rolu uhol natocenia.

vravim to znova, u leskleho sa treba pohrat s odleskami, predtym som ti dal tipy - vidis v nom odraz okolia? zdroje svetla, seba sameho?

imac ma nejaku upravu na znizenie odrazu.

ja ti davam jednoduchsi pohlad, proste sa vyhnut lesklym povrchom. ak ta bolia oci, tak proste ich vylucit zo zivota.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Attlas
Příspěvky: 13
Registrován: 23 dub 2020 09:20

Re: Externí monitor – bolest očí / hlavy

Příspěvek od Attlas » 23 dub 2021 10:23

Ok, díky.

Odlesky vidím. Odráží se tam celkem dost světla z okna.

Odpovědět