Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od skyppy2000 » 05 říj 2016 12:42

Zdravíčko,

rozhodl jsem se, že udělám takový průzkum mezi uživateli. Poslední dobou se totiž setkávám s názory lidí (group of ca. 200 persons). Jedná se většinou o podnikatele ecommerce, grafiky, musikanty, webdesignery... zkrátka lidi, na které Apple cílí - resp. cílil. A všichni včetně mě se shodují v jednom - ,,Apple už není co býval. Už necílí na profesionály - na lidi co ho vytáhli ze srabu, ale na konzumenty"

A poslední události (poslední Keynote včetně) toto tvrzení jen potvrzují. Já sám jsem dal do Apple hodně peněz. V CZK by jsme se bavili o milionech. Stejně tak celá naše rodina - dřív Apple = stabilita, kvalita, representativní vzhled, krásný vyladěný systém (plný bezpečnostních děr aby jsme byli objektivní :D ).
Všichni jsme se těšili na každou Keynote, co přijde nového. Toto nadšení u mě trvalo ještě rok po umrtí Stevea Jobse, který byl bezpochyby génius.
Ještě tak rok zpět jsem měl takový pocit, že Apple vzal ještě nějaké nápady ze Steveho zásuvky. Letos mě Keynote nějak neoslnila a nebyl jsem sám. Neoslnila ani těch 200 lidí.
Dříve jsem například kupoval každý model iPhone a po vydání nového jsem ho jen s minimální ztrátou (asi 100 EUR) prodal. Takto jsem to občas dělal i s laptopy. Pravda poslední dobou jsem upgrade nedělal. Ze 40-ti 13" Macbooků pro Retina jsem jich obnovil 10 a u 15" kterých je tu 35, tak nejstarší modely mám 2013 - 2014 a nejnovější Early 2015. Všechny 2012 modely MB 13 i 15" jsem už vyřadil -> prodal a dal zaměstnancům.
Nicméně iMacy tu mám stále Late 2012 a Late 2013. Nové jsem už popravdě ani nekupoval... Kolik jich je však nevím, jsou různě po světě a musel bych se podívat do inventáře majetku.
Aktuálně na všech strojích jedeme na El Capitanovi 10.11.6. a Apple si už dovolil bez našeho vědomí automaticky stáhnout install app Sierry, na kterou ještě ani nejsme připravení?? :shock: Automaticky :!: Toto se ještě nikdy nestalo... Tak proč nyní??

Já jako rozumím, že Apple musí vydávat stále nové aktualizace, nicméně si nejen já myslím, že ta frekvence je moc rychlá. Pak ten systém taky ,,stojí za to hnědé mazlavé". Člověk si pak připadá jako na Windows. Máte na 15" 4 jádro, 16 GB ram a stejně uvidíte duhové kolečko...??
Do OS X Maverick všechno bylo v pořádku, ale od Yosemite si všichni nejen já stěžují, že kvalita šla rapidně dolů a SW je nestabilní.
Pokud to takto půjde dál, asi budu muset přejít na nějaké distro Linuxu. To je zase školení zaměstnanců, úprava nekompatibilních programů atd.. obrovské náklady!
A potom bylo nejlepší - 15" počítač za 2,500 USD + cena 3yrs Apple Care Protection Plan a po roce a kousek odešla GPU. GPU, kterou až tak při naší práci nezatěžujeme? Po roce a kousek u počítače za 2,5 tisíce USD? :cry: A těch problémů už bylo fakt hodně...

Tuhle mně kamarád grafik řekl - ,,koupil jsem si iMac 5K a za 2 měsíce mám HW problém, taky s tím máš problémy?" Jenže na to jsem mu nemohl odpovědět, protože iMac 5K nemáme.
Jde mi zkrátka jen o princip. Tohle - vykašlat se na skupinu, která mě dlouhodobě živí - je přece špatně né? Proč počítač za 300 USD zato s mizerným systémem vydrží delší dobu než počítač za 2,5K USD? Nechápu co je to poslední dobou za dobu - Filosofie Apple nyní: ,,prostě ti to tam dáme i když to nechceš!" Už jen čekám, kdy se v Apple zachovají jako v M$, kdy tam lidem pod ,,bezpečnostními" aktualizacemi instalovali knihovny, které zpomalovali Windows 7 tak dlouho až nakonec donutili uživatele přejít na 10 případně udělat zálohu dat a nainstalovat znova čisté sedmičky a zakázat update.

Kolega mi tuhle docela zaraženě povídá: ,,Hele mam Macbook pro 13" retina 2012 3 roky a podle Apple už je to jako staré železo? A další kamarád mi povídá ,,Hele mám Macbook pro 15 retina Late 2013, znamená to že příští rok už taky nebude podporován?"
iOS ještě docela ujde, ale Mac je poslední dobou skutečně katastrofa. Stejně jako třeba iPad Pro... Nechápu využití? iPad pro bez profi apps?? K čemu? Ke konzumu za 800 USD? Poslední dobou fakt dělají v Apple všechno jen tak na půl... Je mi líto, že to musím konstatovat zrovna u Apple, ale je to tak. Tuhle jim pořád píšeme feedback a s tím problémem se stále nic neděje. Jako by to tam snad ani nikdo nečetl?? No mrzí mě to.

Poslední dobou opravdu hodně začínám fandit konkurenci, aby Apple pořádně zatopila a aby si tam hoši uvědomili - ,,no jo podlělali jsme to a jsme hodně pozadu". Mrzí mě, že to třeba i se Samsungem docela špatně dopadlo, doufal jsem, že jim zatopí nějakou novinkou a nic naopak mají problémy. Ještě Huawei je takový inovátor, tak uvidíme snad přijdou s něčím, co donutí Apple se konečně nad sebou zamyslet...

A co vy? Jak vy hodnotíte chování Applu poslední dejme tomu 3 roky zpět? Jasně 6S se jim povedl, tak ten vynechme, ale co zbytek? Co vy si o tom myslíte?
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

kesounam
Příspěvky: 188
Registrován: 14 kvě 2016 06:59

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od kesounam » 05 říj 2016 13:20

:) Děkuji za velmi zajímavé čtení a rád si počkám na další názory . Jsem jen konzument a na iOS a OS X jsem přešel teprve tento rok a jsem docela rozčarován jak jsou dlouholetí uživatele rozladěni nad tím jak to Apple vede. Musím říci že mě to dost šokuje.
iPhone SE
iPad mini 2 16GB
MacBook Air 13" 2015

Apple AirPods

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od rony » 05 říj 2016 14:04

Ta zmena ale nastala uz vstupom Apple do novej sfery uvedenim iPhone. Doslova spotrebitelske prostredie, ziadny honor, ziadna exkluzivna klientela.

Era, ked dobe kralovali POCITACE skoncila. Vela "pamatnikov" si este dostatocne zretelne neuvedomuje tempo akym pribudaju ludia, ktori maju za hlavny nastroj smartphone. Bolestnejsie je, ze majstri od pocitacov uz pomaly nie su ti na vyslni ale zacinaju ich zatlacat do pozadia. Kym mas v praci pred sebou pocitac, este to tak necitit. Tu medzi nami obcas pride na forum clovek, ktoremu sa cudujeme, ze sa cele tyzdne nedostal k pocitacu alebo ho vobec nema :-)

Apple ma dlhodobo financne vysledky, ktore su jednoznacne - biznis im robia spotrebitelske veci - predaj iphonu a s nim pevne spojene sluzby.

Tazko budes fandit konkurencii, ked je to napriec vsetkymi - pocitace stagnuju a to ma vplyv aj na hladanie vychodiska aj u operacnych systemov. Teraz asi vazne vsetci uvazuju nad tym ako z popularity smartphonov nieco nakopirovat aj do pocitacov.

No a z toho bordelu okolo tychto pokusov vidiet len to, ze pocitace (prostredie OS a softwaru) smeruju k totalne laickej spotrebitelskej jednoduchosti.

Tento pohyb a bezradnost sa navonok prejavuje aj chybami. Technickymi aj koncepcnymi.

Podla mna cast frustracie profesionalov ma podnet aj v uvedomeni si tychto zmien, ze cast ich vynimocnosti odrazu moze pokryt manik so smartphonom v ruke :-)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Mironet » 05 říj 2016 18:45

Není to přímo k jádru problému, ale jen malá poznámka k aktualizacím: Automaticky se stáhnou, nikoli instalují; a to navíc pouze v případě, že uživatel má v Appstoru nastaveno automatické stahování aktualizací. Z pohledu Applu tedy laický uživatel nejdřív nic nepozná a až mu systém sám nabídne aktualizaci v pěkném okně s výčtem nových funkcí, tak jen sám potvrdí a začne instalace (namísto toho, aby začalo stahování s ETA 2 hodiny, což si troufám říct, že by značná část uživatelů, ihned stornovala s tím, že na tohle nemají čas.

Za mě takovýto přístup zcela v pořádku.

A nedá se to vůbec srovnávat s Windows, kde se počítač zcela sám rozhodne, že se začne aktualizovat uprostřed práce, a pak je víc jak hodinu nepoužitelný (nedávná zkušenost z práce). Takovéto nastavení je pro mě nepochopitelné.

Jestli je interval vydávání macOS moc rychlý už je jiná otázka. Já teda také říkám, že ano a kvůli těm cca deseti novým funkcím v Sieře nemusíme instalovat celý nový OS...

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od albertan » 05 říj 2016 19:10

A nedá se to vůbec srovnávat s Windows, kde se počítač zcela sám rozhodne, že se začne aktualizovat uprostřed práce, a pak je víc jak hodinu nepoužitelný (nedávná zkušenost z práce). Takovéto nastavení je pro mě nepochopitelné.
U novych Win uz je to jako u Macu.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 05 říj 2016 19:34

Nemyslim si. Neběží tak plynule, je třeba antivirový software a spojení WinP + WinD nefunguje tak dobre jako iP + Mac. A pak někomu může vadit GUI, jako mě.
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od albertan » 05 říj 2016 20:33

Antivir OK - I kdyz pokud mate dobre nastaveny firewall ci pro "nebezpecne" veci pouzivate sandboxing tak zas neni az tak potreba. Ono to, ze pro Mac ci Linux nejsou viry vubec nesouvisti s "bezpecnosti" system ale proste s jejich zanedbatelnym rozsirenim ...
.
Ono Mac tez dost casto ukazuje beachball a to I na I7 a 16 GB RAM ...
.
GUI to je jen o osobnich estetickych preferencich - jam mel rad Mac OS 9 ... :lol:
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 05 říj 2016 20:40

Tak taky... Na Linux viry, když to po tobě všude chce heslo? To se pak ten virus nemá šanci rozšířit do systému a je prakticky neškodnej. A z mýho ''podpisu'' je asi jasný, jaký systémy používám kvůli estetickýmu a praktickýmu dojmu ;)
Málokdo si totiž kupuje Windows konvertibl, aby si na něj instaloval Ubuntu :lol:
Naposledy upravil(a) Moravia_X49 dne 05 říj 2016 21:12, celkem upraveno 1 x.
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Honza.Mac » 05 říj 2016 20:53

albertan píše:
A nedá se to vůbec srovnávat s Windows, kde se počítač zcela sám rozhodne, že se začne aktualizovat uprostřed práce, a pak je víc jak hodinu nepoužitelný (nedávná zkušenost z práce). Takovéto nastavení je pro mě nepochopitelné.
U novych Win uz je to jako u Macu.
Jen dodám, z virtuálních Windows 10 vím a mám nastaveno, že chci jen upozornit na nové aktualizace a pokud si nastavím že chci instalovat aktualizace mimo dobu používání tak se aktualizace stahují a instalují mimo dobu používání právě proto abych mohl v klidu pracovat. Ale chápu že toto nastavení nikoho z Win uživatelů vůbec nezajímá tak jako nezajímá Apple BFU že potvrdili automatický update a teď tu pláčou že se jim stáhla Sierra. Jinak jaký koli OS si nastavím podle svého, na Windows mám powershell skripty které mi nastaví, zakáží vše potřebné, to samé v Linuxu pokud jej mám jako desktop tak mám skripty které mi odinstalují nepotřebné aplikace, přidají repoziráře, nastaví pravidla v iptables, importují zálohy mailu, www prohlížeče, Remote Desktop připojení a v neposlední řadě importují vpnka (mám jich asi přes 200 včetně certifikátů).
Tím chci naznačit že každý OS je takový jaký si jej uživatel udělá. U nastavování macOS jsem po reinstalacích trávil dva dny jen nastavením čistého systému a pak teprv instaloval programy a obnovoval zálohy resp jsem importoval jenom poštu a do Shimo VPN importoval VPNka, jinak knihovny iTunes, iPhoto, Aperture mám na ext disku a Parallels virtuálky pravidelně rsyncuju proti NASu.
Ano jsem pokročilý uživatel, ne nejsem switcher z Windows který má Apple jako Swarowski šperk mám to jako lopatu, je mi jedno jestli mám lopatu od Fiskars (Apple) nebo Gardeny (Microsoft) a nebo obyčejnou s dřevěnou násadou (Linux) vždy musí být připravená a očištěná aby se s ní dobře makalo.
Já jsem už rezignoval a fakt je mi jedno na čem a včem budu dělat. Ale PowerBooky si v rodině necháme, slibuji ...;-)
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 05 říj 2016 21:11

Sem tak projížděl nabídku NTB. Jak som si zvykl na Apple, tak už nechcu nic horšího. Takže, ak bych nechcel Mac, volil bych nejspíše Dell XPS 13 / Inspiron, nebo HP ProBook / Spectre ;) .
A na to po deseti minutach instaloval Kubuntu :lol:
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od albertan » 05 říj 2016 21:15

Ano jsem pokročilý uživatel, ne nejsem switcher z Windows který má Apple jako Swarowski šperk mám to jako lopatu, je mi jedno jestli mám lopatu od Fiskars (Apple) nebo Gardeny (Microsoft) a nebo obyčejnou s dřevěnou násadou (Linux) vždy musí být připravená a očištěná aby se s ní dobře makalo.
Presne.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od tlacenka » 06 říj 2016 03:23

Moravia_X49 píše:Tak taky... Na Linux viry, když to po tobě všude chce heslo? To se pak ten virus nemá šanci rozšířit do systému a je prakticky neškodnej. ... :lol:
utopisticka predstava
nicmene ano, pokud se uzivatel chova zpusobile, ma virus malou sanci se rozsirit... na druhou stranu najde-li nekdo exploit, ktery bude vsude, respektive ve vetsine distribuci (jakoze vzhledem k tomu, ze dneska se desktop distribuce dela tak, ze vezmu nejaky system a doplacam si k tomu svoje konfiguraky a nejaky theme to zase takovy problem nebude), nemate se vetsinou jak branit
k tomu zase muzeme postavit teorii, ktera rika, ze antivir na windows ma pomerne dost vysoka prava a je to vec, ktera bezi porad na pozadi a take ma svoje chyby....

k tematu - plati stale muj nazor viewtopic.php?f=20&t=6032&p=112372#p112372
akorat se da rozsirit na to, ze apple cili na masy a profiky uz vlastne hodil pres palubu
da se pochopit to zamereni na generovani zisku dokud to jde, ale umele zadrzovani technologii uz je skoda
a lide se odvraceji ...

Uživatelský avatar
Jadro
Příspěvky: 758
Registrován: 24 lis 2013 18:19

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Jadro » 06 říj 2016 08:35

Me prijde, ze opakuji chybu, kterou udelali uz pred navratem Steva. Mnozi se mnozstvi produktu, prevlada snaha vyhovet vsem a z toho plyne nedotazenost produku (HW i SW). Vyhovet vsem je proste utopie. A Apple byl uspesny vzdy diky tomu, ze se orientoval ma pomerne uzkou skupinu profiku a nadsencu a produkty, ktere delal tomu odpovidaly. Ted se z nej stava typicka korporace chrlici kusy i za cenu toho, ze se prihmouri oci na kvalite...

A mimochodem mam pocit, ze Apple umele vysava baterku na starsich iPhonech, aby donutil lidi koupit nove.
Jak si jinak vysvetlit, ze moje 6S Plus melo na vsech 5 betach lepsi vydrz nez na iOS9. Byla to parada. Po instalaci to nekdy zralo, ale stacilo udelat HR a bylo to zas super. Pak prijde GM verze iOS9 a baterka mi leti dolu pred ocima. Nezabira HR, Obnova, nic. Mozna je to jen moje fantazie. Ale tuhle praktickou zkusenost mam. A loni, kdyz vychazel iOS9 to bylo stejne.

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od lulu » 06 říj 2016 08:43

baterku vysava duch Steva Jobse a tak se udrzuje v povedomi cele generace

majkom
Příspěvky: 840
Registrován: 26 úno 2013 16:07

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od majkom » 06 říj 2016 09:05

tak dlhy text a přitom stacil jeden obrazok:)
http://all-about-apple.com/wp-content/u ... -guide.png

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od casey » 06 říj 2016 09:39

@majkom: Díky, bylo to na mě moc dlouhé, tak jsem to nečetl, ale obrázek zvládnu :-)

Uživatelský avatar
Jadro
Příspěvky: 758
Registrován: 24 lis 2013 18:19

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Jadro » 06 říj 2016 09:43

lulu píše:baterku vysava duch Steva Jobse a tak se udrzuje v povedomi cele generace
Jo tak tohle mě pobavilo ;-)

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od skyppy2000 » 06 říj 2016 12:20

Zajímavé vlákno. Nečekal jsem, že se to bude takto dobře vyvíjet. lulu - pobavil jsi mě s tím duchem co vysává baterku :D to nemá chybu!
A ano, také mám na svém iPhonu beta verzi. A jak už jste zde naznačili - baterka mi vydrží déle.

Jadro No, oni by vyhověli i profíkům, kdyby nevydávali ty nové verze tak často - ten dvouletý cyklus byl akorát (ex. 10.7 ->10.8).
Ale každý rok? Pokud máte třeba specifický automatizovaný skladový SW, tak než změní těch několik parametrů a než se app otestuje, zda je stabilní, zda správně odečítá/přičíta etc. tak máte 1 - 2 měsíce pryč. Například než my jsme přešli na Yosemite, tak El Capitan ,,klepal na dveře".

Nemohu si odpustit jednu otázku. A dám jí sem pro všechny:
Jak se to asi dál bude vyvíjet?

Budou... dotykové Macbooky? Nebo Macbooky zmizí uplně a nahradí je,,destička, kterou si za chvíli upatláte"?
Nebo budeme na počítač/tablet snad jenom mluvit a on bude vše dělat za nás? No a co lidé, co budou potřebovat výkon? Přeci jen jsou tu takové obory a není jich málo (grafici, architekti, filmaři, konstruktéři, pracovníci výzkumu...). A to je jen zlomek uživatelů.
Já vím, že mně namítnete, že dnes jsou už tablety rychlejší než počítače. Ano, jsou, ale systém jejich výkon neumí využít. K čemu mě je např. 8 jader když system zvládne třeba jen 2 nebo 4? K čemu mě v tabletu bude třeba 8 gb ram když systém zvládne 4 GB? atd...

Jistě, finanční výsledky Apple jsou famozní, ale skutečně mě rovnako připadá, že se Apple snaží vyhovět všem a hlavně konzumním masám lidí.

Honza.Mac Však já taky beru Apple jako Fiskars, JCB nebo John Deere. Jako pracovní nástroj, který si naknfiguruji a pak na něj už nesahám dokud to funguje. A když se náhodou zastaví (HW závada) tak se podívám jestli se to nedá za rozumný peníz opravit a když ne, vyhodím ho a koupím jiný kus, upravím a nahraju data a jedu dál. Nemám to jako kus luxusního šperku to ne.
Ty počítače beru jako železo co si na sebe musí vydělat. a oni se mně už zaplatily hodně krát, ale mohou se zaplatit ještě vícekrát pokud mě tedy Apple nebude házet klády pod nohy... :)
A pokud bude házet klády pod nohy, budu muset dát upravit distribuci nějakého Linuxu, aby to vypadalo a fungovalo podobně, laptop si nechat a vykašlat se už na Apple... Ze začátku to vyjde draho ale postupem času se to zaplatí...
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 06 říj 2016 13:47

Ale čo já bych uvítal od Applu? Tak především Dotykový displej MacBooku Pro, nebo rovnou konvertibilní konstrukci. Tak jako to má treba DELL - pretočit. Určitě 16GB RAM v základu a 32GB rozšírených a dedigovanou grafiku. Ale četl som, že by Apple mal prejit čistě na ARM. Nic proti tomu nemám a myslím, že z A10 je jasné, že tím směrem Apple jde.

Ale keby na iPad Pro dali macOS, bolo by to skvělé zarizeni. Do toho výkonnější procesor ''A'', nebo rovnou Intel rady ''U''.
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

lipon
Příspěvky: 1619
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od lipon » 06 říj 2016 14:36

podle mě je dotykový displej notebooku naprostá zbytečnost - proč si mam matlat po displeji, když gesta zvládne velice dobře touchpad, zvášť pak ten jablečný?
a když už je tady zmínka o tom dellu, známý ho má; taky měl představu, jak si to v letadlo přetočí na "větší tablet" a bude tak používat - reálně to použil asi 3x
za nějaké 3 roky, co to má, mu z původního kusu zbyla klávesnice a displej, board má vyměněný asi 4x v rámci záruky, disk 2x

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od SharkeeCZ » 06 říj 2016 15:25

Mam UTB ThinkPad Yoga. Používám jak dotykový display, tak konvertibilitu, někdy i stylus. Není to pořád, ale jsou chvíle, kdy je to k nezaplaceni.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

haveja
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 07:35
Bydliště: Benešov

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od haveja » 06 říj 2016 15:43

Muj nazor, take odpooved na skyppy2000:

ty Macbooky Pro Retina od roku 2012 jsou výkonově stejné, tam pokrok už není, protože není to chyba Apple, ale spíš na výrobci Intel, který dodava procesory a dnešní procesory nejsou o moc výkonnější nez z roku 2012.

Stažení - sice jen stahl automaticky, ale nenainstaluje jako u tech Win 7 na Win 10 násilím. to jen připravuje, aby byl hned připraven, ale mohu uznat, ze pro některým lidem zabírá místo v macu, ale dá se v pohodě vypnout či smazat.

No třeba pro vás je frekvence nových systému rychlá, ale co u tech Win 10? za ten rok byly představeny 3 verze (10240, pak 10586 a nyní 14393), a byly vždy problémové, jiné nastavení, jiné používání, ovladače atd. a byly hodně rozdílné. nekterým uživatelům způsobili nefuknčnosti systému.
u applu je každý rok v září nová verze Mac OS.
dejme tomu
windows 10 2016 = mac os 10.12
windows 10 2015 = mac os 10.11
windows 8.1 = mac os 10.10
windows 8 = mac os 10.8
windows 7 = mac os 10.6
pro mě kvalita SW je stále stejná, lépe se používá.

iMac 5K - že má HW problém, od toho jsou zaruky, aby se opravili, i ostatní výrobci počítačů maji taky problém, jen není to moc slyšet nebo vidět.
i za vedení Jobse byly macbooky poruchové, jen ted z toho děláte větší bublinu...

a jak jste psal o zastarlosti macbooku pro 13 retina 2012, sierra tam stále podporuje, tak nevím co řešíte? navíc pro starší macbooky do roku 2009 už nepodporuje, to je víc než 8 let starý macbook. Macoobky co ted mate tak v pohode vydrzi do roku 2020. chtěl bych videt zoufalce, který se snaži instalovat windows 10 na starý počítač vyrobeny v roce 2008.

ale jen mohu uznat, že apple má ted víc produktů, iOS pro 14 modelu, vyladit aby to vše fungovalo, MAC OS, je jěště OK, ale pak ty Aplikace a hlavne App store, to by potřeboval nějaký reset... proto třeba apple staví větší Campus aby nabral lidi na vývoj, pak třeba se budou dít zajímavé věci. :) takze si myslim ze v roce 2018 budou zajimave veci...
Nabízím úpravy kapacity
- přidání až 2TB SSD(M.2, NVME, SATA) pomocí redukce
Mac mini 2010 - 2014
MacBook Pro 2010 - 2015
MacBook Air 2010 - 2017
Víc PM.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od swenak » 06 říj 2016 16:02

haveja píše:chtěl bych videt zoufalce, který se snaži instalovat windows 10 na starý počítač vyrobeny v roce 2008.
Chcete poslat fotku?;) Na obdobném stroji, jako byl Macbook 2008 jedou i Wind 10. Ano, žádná hitparáda to není, ale to ani na macOS.

Násilný upgrade na Win10 byla prasárna, ale i tomu se dalo vyhnout, jenom bylo potřeba být opatrný a pokud byl člověk šikovný, šlo to zrušit úplně.

Jinak, obecně, opravdu si profesionálové mysleli, že to Apple dělá pro ně a ne pro peníze? Nebyl to spíše obchodní model, který se ukázal ne tak výnosný, jako prodávat míň kvalitní a míň funkční produkty po stovkách miliónů?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od tlacenka » 06 říj 2016 16:10

nebyl - byla to v tu dobu otazka preziti.. dneska uz maji x v hotovosti, takze i kdyby to zabalili uplne, tak firma padne za buhvijak dlouho...

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od swenak » 06 říj 2016 16:17

Jak se ukazuje, tak je málo firem, které jsou "v pohodě" a orientují se téměř výhradně na korporátní sféru, která je často konzervativní, nic ji nenutí měnit co rok zařízení, nejde tam o emoce, ale o prachy a tak dále. Ti, co rozhodují o investicích a nákupech nemají problémy a ti, co by ocenili výkonnější stroj často nemají "páku". Pracovat i obyčejným lidem, útočit na jejich emoce, ovlivňovat přímo ty, kteří utrácejí, to se zdá být výnosnější. Samozřejmě, i to se musí umět.

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 06 říj 2016 16:32

Tak já momentálně pracuji na MacBooku Pro 2015 (viz popis). Musím rict, že 16GB RAM, či výkonnější procesor bych uvítal. Není to jediné, líbil by se mi aj dotykový displej a konvertibilní konstrukce. Na toto je lepčí Dell XPS 13.
Vím, že si mohu nakonfigurovat 16GB RAM a ''i7''. Jenže rozdíl mezi ''i5'' a ''i7'' není tak závratný aby mi to stálo za priplatek (9600 Kč) a priplatek za těch 8GB RAM (6400Kč) bol také astronomický.
Jako, RAM se mi eště nepovedlo vytížit úplně ani v CADu (vždy to je jen tak tak), ani ve FinalCut PRO, ale kdybych chcel Resolve, už by bolo potreba 16GB RAM. No jo, jenže vy virtualizujete, já si vystačim s tim základem (výkresy v CADu pouze kontroluji a predkladam).

A 15'' notebook nechcu. To už je velký a má to slabou výdrž.
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 06 říj 2016 16:34

Ale co by ste si mysleli o iPadu Pro s Core M a macOS?
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od swenak » 06 říj 2016 16:36

Jinak, ještě k tomu HW a výkonu. Intel určitě nemůže za to, že Apple nemá co dávat do HW. Výkon není vše a rozdíl 2, vlsatně už 3 generací je znát. Jiní výrboci reagují pružněji, ale toa si proto, že z toho žijí, Apple nežije z produktů "před iPhonem" a pořád je tady kupní síla, která jede na setrvačnosti. Teď udělají pár updatů a zase bude na pár let vystaráno :-)

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od albertan » 06 říj 2016 16:39

Ale co by ste si mysleli o iPadu Pro s Core M a macOS?
Ze by se to neuchladilo.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 06 říj 2016 16:41

Ale když se dívam na konkurenční notebooky, tak procesory maj daleko vyšší takty a dávno skylake. Apple má furt Broadwell... Prečo?
MacBook Pro 13 2015 má 8GB RAM a stojí 40 tisíc. Prečo má konkurence min. 16GB RAM za 40 tisíc?!
To je asi jediný, čo ma s*re na hardwaru. Jinak software nemá chybu a konvertibilní konstrukci prominu.
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 06 říj 2016 16:42

albertan píše:
Ale co by ste si mysleli o iPadu Pro s Core M a macOS?
Ze by se to neuchladilo.
Kdyby zvýšili tloušťku, tak ano. Prečo musí hnát zarizení do tak extrémní tenkosti?!!! Neni lepčí větší baterie, či výkonnější CPU?
Krom toho, Core M se dá chladit pasivně ;) . A aj Surface se uchladí.
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od albertan » 06 říj 2016 16:46

podle mě je dotykový displej notebooku naprostá zbytečnost - proč si mam matlat po displeji, když gesta zvládne velice dobře touchpad, zvášť pak ten jablečný?
a když už je tady zmínka o tom dellu, známý ho má; taky měl představu, jak si to v letadlo přetočí na "větší tablet" a bude tak používat - reálně to použil asi 3x
za nějaké 3 roky, co to má, mu z původního kusu zbyla klávesnice a displej, board má vyměněný asi 4x v rámci záruky, disk 2x
Neni - mame Surface Book (pred tim jsem mel Surface Pro 2, 3, 4).
Pro grafiky, CAD, GIS je touch display v kombinaci s dobrym prem k nezaplaceni (touchpad to nenahradi), dale je dobra editace report, prednasek a pod. (znovu pero).
Pretoceni displaye - litam cca 1-4x tydne, pouzivam to pokazde - editace poznamek, video (filmy).
Asi mel nejaky spatny kus - nevidim rozdil v kvalite mezi Apple, Dell, Microsoft.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od albertan » 06 říj 2016 16:47

Kdyby zvýšili tloušťku, tak ano. Prečo musí hnát zarizení do tak extrémní tenkosti?!!! Neni lepčí větší baterie, či výkonnější CPU?
Krom toho, Core M se dá chladit pasivně ;) . A aj Surface se uchladí.
Samozrejme jsem myslel soucasne rozmery. Jinak Surface Pro a Book maji samozrejme vetracky. Surface 3 ne, ale tem pouziva Atom processor.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Moravia_X49
Příspěvky: 47
Registrován: 28 zář 2016 19:35

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od Moravia_X49 » 06 říj 2016 16:57

Surfacebook? Já bych se toho ani nedotk. Jo, možná kdyby to malo moj oblíbený Linux :lol: Alebo, jak je to s W10? Naposledy som mal W8 - horší bejt nemohl.
MacBook Pro 2015 - i5 / 8G ram / 256GB / Sierra
Xiaomi Mi5 - Snapdragon 820 / 32G / 3G ram / Android 6.0
WD MyCloud - 3TB
Acer Switch Alpha - i5 / 12'' / 8G ram / 256GB / Ubuntu 16.04

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký je váš názor na Apple v poslední době?

Příspěvek od albertan » 06 říj 2016 17:05

Surfacebook? Já bych se toho ani nedotk. Jo, možná kdyby to malo moj oblíbený Linux :lol: Alebo, jak je to s W10? Naposledy som mal W8 - horší bejt nemohl.
A proc by sis ho tam nemohl nainstalovat???

Jinak problemem Linuxu je roztristenost a nepodpora ze strany profesionalnich programu - v mem pripade - geologie, modelovani, CAD a GIS.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Odpovědět