AppleID vs. bezpečný e-mail

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomsoft
Příspěvky: 58
Registrován: 21 pro 2015 20:18
Bydliště: Karviná

AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od Tomsoft » 29 říj 2017 12:28

Zdravím,
Chtěl bych se zeptat na Váš názor ohledně emailové adresy, která reprezentuje AppleID.
Už delší dobu nad tím přemýšlím a nějak nemůžu spát :)
AppleID = e-mailová adresa, kterou jsme si zvolili, to je jasné, ale jaký email je vhodné použít?
Nějaký free email na seznamu?
Nějaký firemní email?
Email, který má dvoufázové ověřování, např. gmail, outlook.com a jiné?
Nějak tajný email, na který nic normálně nechodí, jen z Applu a nikomu ho nedáváte?
Používáte tento Váš email k běžné komunikaci s přáteli, rodinou nebo firmou?

Co když se nějaký útočník dostane k tomu emailu, který je jako ApplID, ale ta schránka nemá dvoufázové ověřování?
I když jsou to dvě různé věci, přihlášení do emailové schránky a přihlášení do AppleID a pokud nejsou hesla stejné, tak se dostane jen do schránky.
Možná jsem jen zbytečně paranoidní, ale zajímal by mě Váš názor ;)
Díky

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od rony » 29 říj 2017 12:50

Email, který má dvoufázové ověřování
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od Hajnejch » 29 říj 2017 13:04

Já mám dva e maily a oba používám stejně. Jeden je zaregistrovaný na Apple ID a druhý na Google Play a používám je jak mě napadne. Na to abych se bál nějak nemám čas se s tím otravovat A je pravda že paranoidní nejsem spíš naopak. U Apple ID mám nastaveno dvoufaktorové ověřování a pro mě je to dostetečná záruka bezpečnosti.

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od SteveJSF » 29 říj 2017 20:45

Myslím si, že je jedno co tam použiješ. Je to jen uživatelské jméno. Můžeš si vytvořit extra e-mailový účet pro použití jako Apple ID, ale pokud to bude nějaký freemail, tak hrozí, že ho nebudeš používat a poskytovatel ti ho zruší.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od rony » 29 říj 2017 20:56

Preto pouzi vzdy email, ktory mas pod kontrolou. Apple ID je chranene 3 vecami (okej 4): nazov konta (presnejsie mailbox k tej mailovej adrese), heslom, bezpecnostnymi otazkami a k tomu ako vylepsenie dvojfaktorove overovanie, ku ktoremu pribuda aj telefon(a ine pristroje) na ktore ti chodia overovacie kody.

Ak prides o jedno z nich, pomocou zvysku vies prevziat kontrolu nad Apple ID. Ak dojde k strate kontroly nad dvomi, uz mas problem.

Preto je dobre pouzivat ako prihlasovacie meno email, ktory mas pod kontrolou. A dnes tak vychadza taky, ktory ma tiez dvojfaktor. Vhodny je gMail. Nekomplikoval by som si to mailboxom zalozenym len aby bola ina mailova adresa.

Vies, ze gmail podporuje mailove adresy typu TVOJ.EMAIL+HOCICO(a)gmail(.)com? To plus a za nim HOCICO mozes s vyhodou pouzivat. Napr. MENO. PRIEZVISKO+APPLEID(zavinac)gmail(dobka)com

Vies, ze v appleid.apple.com (to je webka) mozes dokonfigurovat dalsie moznosti? Napr. zachrannu mailovu adresu (inu). Mozes pre dvojfaktor uviest aj dalsi mobilny telefon a pod.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od Honza.Mac » 30 říj 2017 10:32

Já mám jako apple id email uvedený @seznam.cz ... ;-)
Takže asi je jedno jaký "free" mail to bude, nicméně musí člověk zachovat chladnou hlavu, bezpečnostní politiku hesla, nejlépe každé 3 měsíce heslo měnit (jako já, tedy já ne ale hlasy v mé hlavě :lol: ), nenastavovat JEDNO heslo pro vše ... ;-) a pak je jedno u koho je email zřízený ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
Tomsoft
Příspěvky: 58
Registrován: 21 pro 2015 20:18
Bydliště: Karviná

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od Tomsoft » 30 říj 2017 17:57

Díky za názory ;)
Chtěl jsem použít svůj mail co mám na své doméně, ale soudruzi z Forpsi (webhosting) o dvoufázovém ověřování asi ještě neslyšeli :(
Nakonec jsem to poměnil všechno a gmail vyhrál.
Jo, jakékoli dvoufázové ověřování mám nastaveno všude. Hesla měním celkem často a na každou službu je jiné.
Někdy je to opruz, ale žijem jenom jednou :D

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od Honza.Mac » 30 říj 2017 19:11

Hele jak je psáno výš, já mám Apple ID e-mail Seznam a jako sekundár a ověřovací GMail.
Seznam asi dvoufázové ověření nemá, já to nehledal, a díky změnám hesla se neobávám hacku. ;-)
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od MichalJ » 31 říj 2017 07:00

Honza.Mac píše:a díky změnám hesla se neobávám hacku. ;-)
To je trochu nesmysl. Heslo bud bezpecne je nebo neni. Pokud neni zmena kazde tri mesice nepomuze. Pokud je bezpecne, zmena kazde tri mesice bezpecnost nezvysi.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od tlacenka » 31 říj 2017 07:34

neco jako bezpecne heslo neexistuje
krome toho pokud je heslo "bezpecne", tak se porad da odposlechnout... takze ta zmena za urcity casovy interval pomuze - budto se prijde na to, ze je provalene, nebo uz bude k nicemu (pokud se meni)

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od MichalJ » 31 říj 2017 09:34

Uz jsme hodne OT ale zmena za nejaky interval v podstate nepomuze, je to jenom takovy mytus. Je to podobne jako kdybych dejme tomu kazdou hodinu nahodne vystrelil smerem ke dverim pro pripad ze tamtudy prijde zlodej.

A bezpecne heslo samozrejme existuje, nikdo netvrdi ze bezpecne heslo je stoprocentne neprolomitelne, ale pokud budu mit heslo s dejme tomu 20 znaky a nebude to zadne slovo tak brute force utok ho pri soucasnych technologiich rozlouskne za mnoho let.

Pokud mam dostatecne silne heslo a unikatni pro kazdou sluzbu, uplne staci ho menit pouze v pripade ze mam podezreni ze ta sluzba byla kompromitovana.

Ale nemit dvoufazovou autentikaci, menit si heslo kazde tri mesice a myslet si ze jsem v bezpeci je dost naivni.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od tlacenka » 31 říj 2017 10:24

kdyz OT, tak OT
jaky je problem v dnesni dobe odchytavat nejakym zpusobem klavesy/odchozi pakety ?
zadny
takze i kdyby melo heslo milion znaku, tak se daji odchytit
bruteforce netreba
a bruteforce v dnesni dobe pronajmu farem, seti, cryptominingu zase tak dlouho neresitelne neni...
otazkou je, jestli to za to stoji...
kazdopadne jsme OT...

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od MichalJ » 01 lis 2017 03:14

tlacenka píše: jaky je problem v dnesni dobe odchytavat nejakym zpusobem klavesy/odchozi pakety ?
zadny
Sifrovani? Vsechny normalni sluzby by meli pouzivat sifrovani. A pokud nekdo dokaze na muj komp nainstalovat neco cim bude odchytavat primo klavesy mam mnohem vetsi problem nez to ze mi odchyti heslo.
tlacenka píše: bruteforce netreba
a bruteforce v dnesni dobe pronajmu farem, seti, cryptominingu zase tak dlouho neresitelne neni...
otazkou je, jestli to za to stoji...
Predpokladam ze se porad bavime o jednotlivem uzivateli, tam by naklady na pronajem farmy ktera by byla schopna heslo zjistit dosahli absurdnich vysek.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od swenak » 01 lis 2017 06:57

Krom toho, pokud mi někdo odchytává klávesnici a komunikaci, můžu měnit heslo i denně a bez efektu, protože mi prostě odchytí nové heslo. Já třeba hesla do www až na výjimky nezadávám, ale clipboarduju, nebo je vkládá správce hesel, který je i vygeneroval, takže je ani neznám a ani jsem je nezadal nikdy klávesnicí.

Nedávjo vyšel i článek, že léta uznávané požadavky na hesla jsou mylná, neúčinná a snad i to, že jejich častá změna nemá moc smysl.

EDIT: Jinak, snad se bude hodit i toto: http://www.muj-ipad.cz/az-nyni-si-muzet ... l-od-applu

Uživatelský avatar
Tomsoft
Příspěvky: 58
Registrován: 21 pro 2015 20:18
Bydliště: Karviná

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od Tomsoft » 01 lis 2017 11:57

Před třemi dny jsem si měnil APPLEID ale ještě nebylo možné použít email od Applu.
Když nad tím tak přemýšlím, tak bych asi nechtěl jako AppleID email od Applu. :shock:

O bezpečnosti hesel se můžeme bavit asi do nekonečna... ;)

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: AppleID vs. bezpečný e-mail

Příspěvek od Honza.Mac » 01 lis 2017 14:05

@Tomsoft : To není nic nového, historicky (2008) mám druhý Apple ID účet pro US store s adresou @me.com a po celou dobu jsem nezaznamenal žádná omezení ze strany Apple.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Odpovědět