Alternativa k Adobe InDesign?

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
Martin70
Příspěvky: 8
Registrován: 14 bře 2019 11:52

Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od Martin70 » 20 bře 2019 12:38

Dobrý den.
Tiskovou grafiku dělám na Macu od roku 1995, někdy v roce 2001 jsem přešel ze starého Quarku 3.1 na InDesign, když Quark zaspal přechod z OS 9 na OS X. Nyní děláme stále v sadě CS3 (Mac OS X 10.7) a v podstatě nám nic nechybí. Nicméně jsme klienty tlačeni do novějších verzí INDD, které často posílají ze zahraničí a nechápou proč to neotevřeme. Ale do předplatného Adobe CC se mi moc nechce (a jak jsem koukal na anketu v novinách pro grafický průmysl, tak na Adobe CC přešla zhruba třetina studií a převážně mladší grafici).

Alternativa je v podstatě jen jedna. Vrátit se zpátky na Quark. Přecházel jste někdo v poslední době z InDesignu na Quark? Ještě je ve vzduchu Affinity Publisher, který je nyní v beta verzi, ale těžko nyní říct jaký bude a jestli bude použitelný. Jedná se mi o profi předtiskovou přípravu pro ofset a digitál.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od ra3662 » 20 bře 2019 13:05

No myslím že jsi zaspal i ty. CS3 je už taky dávno za zenitem.
Bohužel ani pořízením nového QXD si nepomůžeš co se týče otevíraní nejnovějších dokumentů z CC.
Nedávno jsem řešil něco podobného a pořídili jsme CS6.5 kde jde otevírat nejnovější CC. Bohužel i tady se narazí na problémy pokud použijí nějaké své nastavení tak se to vždy nepřenese. Klient zase nechtěl posílat exportované pdf a trval na otevřených dokumentech, prostě začarovaný kruh ze kterého nelze ven.
Co se týče QXD, lidé se dělí asi tak na dvě skupiny. Jední uznávají QXD a druzí InDesign. V podstatě je to jedno, na co si zvykneš tak se v tom dá dělat. Vše má své pro a proti a pro předtiskovou přípravu stačí bohatě.

Nejsem si jist, ale od CS4 existuje možnost importu správně vyexportovaných dokumentů i z CC.
Přeji hodně zdaru ve výběru.

Martin70
Příspěvky: 8
Registrován: 14 bře 2019 11:52

Re: Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od Martin70 » 20 bře 2019 13:16

Já jsem Quark skoro 20 let neviděl, ale pokud chci "něco novějšího" kromě Adobe CC tak mě to napadlo jako jediná alternativa.

Možná bych vystačil i s poslední krabicovou verzí CS 6, jenže to už asi nejde sehnat.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od ra3662 » 20 bře 2019 13:29

Ale dá, jen je třeba se dívat na e-bay a jiné bazarové portály. Občas se zadaří.

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od rudo.ba » 20 bře 2019 22:31

ra3662 píše:
20 bře 2019 13:05
Nedávno jsem řešil něco podobného a pořídili jsme CS6.5 kde jde otevírat nejnovější CC.
Som bol vždy v tom, že posledná krabicová 6-ková verzia otvorí len IDML z vyššej verzie, nie priamo INDD. Len CC 6 (šestková verzia z predplateného CC balíka) vie otvoriť INDD – odoslaním na server Adobe a vrátaním späť prevedeného dokumentu (ale aj tam môžu niektoré nové veci „odísť“). Ak treba pracovať s externe dodávanými dátami, predplatnému sa nevyhneš…

Kolega má doma Quark a chváli ho, ale nie je to riešenie na nové CC formáty, Affinity detto (ale Affinity je fajn, vo Photo sa mi nedávno podarilo otvoriť webp obrázok od klienta, Designer si niekedy lepšie poradí s rozoberaním PDF z excelu a podobne).

Možno by stačilo kúpiť jednu licenciu a používať na konverziu dodaných vecí, resp. aj ich spracovanie (pozor na to že Adobe s novými CC verziami podporuje myslím aktuálnu + dve staršie verzie OS, tak prípadne niečo dostupné s Win 10 na to) a čo netreba, vystačiť si so staršími verziami. Ale časom sa aj toto stane neúnosné, vlastná skúsenosť.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od ra3662 » 21 bře 2019 07:32

Ano máš pravdu, neotevírali jsme přímo INDD, ale IDML. Netvrdím že jsme otevírali přímo INDD.
Dokonce si myslím že IDML umí otevřít už i CS4.

cerad777
Příspěvky: 8
Registrován: 27 říj 2018 14:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od cerad777 » 21 bře 2019 10:20

CS3 je opravdu hodne stary, CS6 by mel byt ok kdyz nechcete CC.
Ale nejsem si jisty, jestli se da porad koupit.

kamil_m
Příspěvky: 52
Registrován: 21 říj 2014 11:06

Re: Alternativa k Adobe InDesign?

Příspěvek od kamil_m » 03 čer 2019 13:27

Řešili jsme to ve studiu dlouho, měli jsme zakoupenou CS6 a stále museli žádat někoho o přeuložení ... nakonec jsme to CC koupili a myslím že jsme to měli udělat už dávno.

Má to ještě jeden úžasný plus - na rozdíl od CS6 umí CC spolupracovat s retinou displejem iMaca, všechno je nádherně vyhlazené a lepší pro oči, je to silně návykové, když pak dělám doma na CS6 a fullHD, je to strašný propad v komfortu. (Ano, i na iMacu s vysokým rozlišením neumí CS6 tento monitor využít a vše vykreslit / vyhladit).

Takže se s tím zkrátka velice dobře pracuje.

Odpovědět