Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Pokud řešíte fungování Windows na Macu (bootcamp i virtualizace), zde je Vaše forum.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Jesse
Příspěvky: 21
Registrován: 27 kvě 2014 08:59

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Jesse » 05 čer 2014 18:20

Ještě bych se rád zeptal. Jak se instaluje software na OS X? Doufám, že ne pomocí terminálu a příkazů. A v případě, že se rozhodnu si vyhradit na disku místo, respektive rozdělit ho na dvě části, lze je později upravit, myslím jak jejich velikost. S tím, že si dám teď třeba na 256 GB disk půl na půl na jednu část OS X na druhou Win8 a po nějaké době zjistím, že jeden systém téměř neužívám, tak bych logicky přidělil více místa tomu druhému disku. Díky.

Uživatelský avatar
capekfilip
Příspěvky: 430
Registrován: 30 črc 2012 15:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od capekfilip » 05 čer 2014 18:27

Instalace aplikací na Mac OS X jsou mnohem jednoduší než na Windows. U Většiny aplikací stačí jejich přesunutí do složky "Aplikace". viz. screenshot.
app_install.png
U některých aplikací se můžete setkat s klasickým instalátorem podobný tomu z Windows.

Jesse
Příspěvky: 21
Registrován: 27 kvě 2014 08:59

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Jesse » 05 čer 2014 18:32

Už jsem se lekl, že je to jak u Linuxu, které jsem si ze zvědavosti před rokem hodil na starý ntb. K čemu tedy slouží u OS X terminál?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od MichalM.Mac » 05 čer 2014 18:39

Ke spoustu věcem :-)
Zjednodušeně jde o ovládání počítače skrz klávesnice a příkazy (spouštění programů).
Funguje to podobně jako Linuxu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Terminal_emulator

Jesse
Příspěvky: 21
Registrován: 27 kvě 2014 08:59

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Jesse » 05 čer 2014 18:42

MichalM.Mac píše:Ke spoustu věcem :-)
Zjednodušeně jde o ovládání počítače skrz klávesnice a příkazy (spouštění programů).
Funguje to podobně jako Linuxu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Terminal_emulator
Ano, ale u Linuxu se bez něj člověk neobejde, u OS X jej snad jako běžný uživatel potřeboval nebudu?

Uživatelský avatar
capekfilip
Příspěvky: 430
Registrován: 30 črc 2012 15:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od capekfilip » 05 čer 2014 18:44

Ještě jsem zapoměl na asi nejjednodušší způsob instalace a to je z Mac App Store.

Nevím kterou linuxovou distribuci jste měl nainstalovanou, ale většina má tzv. repozitáře - tedy katalog programů kdy instalujete kliknutím jednoho tlačítka.

Jako běžný uživatel ne.

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 500
Registrován: 03 čer 2013 17:48

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od zelenac » 06 čer 2014 00:34

terminál bežný uživatel vubec nepotřebuje, ten je pro hračičky a experty, jinak je na OSX ve vše snažší a rychlejší než na windows...nemusíš se bát
Od applu mam vse, poradim s cimkoli budu moct klidne piste zpravu***pisu jak prase, omlouvám se

Minatory
Příspěvky: 9
Registrován: 06 zář 2012 22:48

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Minatory » 06 čer 2014 09:16

Nejsem žádný zabšký Windowsák, ale realistický uživatel OS X, co na té platformě funguje pár let a toto jsou objektivní závěry. Nyní vlastním MacBooku 15" s Retinou s 650M.

Obecně je nesmysl kupovat MacBook na hraní. Grafické karty v něm (ať už integrované Intel HD/Iris nebo dedikované 650M či 750M) jsou pomalé. Hry na OS X jsou ve většině případů portované virtualizovaně (tudíž to sráží o 20 - 40% výkon). Hliníkové tělo je sice krásné, ale taky pěkně pálí bříšek prstů v momentě kdy pustíš hru. Při hraní jakékoliv hry se větráčky roztočí na maximum (kvůli špatné optimalizaci). Na hraní Windows her bych si rozhodně MacBook nekupoval. Ať už i kvůli klávesnici, která je dělaná na OS X a na Windows jsou tlačítka prohozená (Ano.. dá se to změnit, ale je to opruz). A navíc žádný MacBook nemá numerický blok a ani F tlačítka (Ano, zase... dá se to přenastavit, ale je to opruz navíc).

Uživatelský avatar
petr.sybol
Příspěvky: 559
Registrován: 22 led 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od petr.sybol » 06 čer 2014 09:49

Minatory píše:Nejsem žádný zabšký Windowsák, ale realistický uživatel OS X, co na té platformě funguje pár let a toto jsou objektivní závěry. Nyní vlastním MacBooku 15" s Retinou s 650M.

Obecně je nesmysl kupovat MacBook na hraní. Grafické karty v něm (ať už integrované Intel HD/Iris nebo dedikované 650M či 750M) jsou pomalé. Hry na OS X jsou ve většině případů portované virtualizovaně (tudíž to sráží o 20 - 40% výkon). Hliníkové tělo je sice krásné, ale taky pěkně pálí bříšek prstů v momentě kdy pustíš hru. Při hraní jakékoliv hry se větráčky roztočí na maximum (kvůli špatné optimalizaci). Na hraní Windows her bych si rozhodně MacBook nekupoval. Ať už i kvůli klávesnici, která je dělaná na OS X a na Windows jsou tlačítka prohozená (Ano.. dá se to změnit, ale je to opruz). A navíc žádný MacBook nemá numerický blok a ani F tlačítka (Ano, zase... dá se to přenastavit, ale je to opruz navíc).
Samozřejmě, že je z většinového pohledu logické, spíše zbytečné pořizovat si Macbook "jen na hraní", ale především je to čistě individuální záležitost, stejně tak, že je široké spektrum uživatelů, kteří si Macbook pořizují z kvalitativních důvodů jen pro užití s Windows, jelikož NB na platformě Win postrádají kvalitu po součtu všech aspektů od designu, kvality konstrukce, po výkon, rozměry a hmotnost. Na poli NB s Win je bohužel v dnešní době potřeba udělat minimálně v jednom aspektu kompromis. Spíš bych to definoval tak, že hraní je pouze doplňková záležitost. Pro vážnější hraní je prosperující klasické PC, ať už z důvodu vysokého výkonu či modularity.

Reakce, že hry jsou na GT 650/750 pomalé je naprostý nesmysl. Většina běžných her jede na dedikovaných grafikách naprosto famózně. V nativním rozlišení Diablo 3, XCOM, Call of Duty, Starcraft 2 a mnoho jiných. Ve Full HD například Call of Duty 4: MW a spousta dalších. Z těch dnešních bych vyjmenoval třeba Tital Fall, který i na Full HD jede plynule, ovšem engine už je o něco starší. Konstrukčně je hraní na Macbooku vzhledem k tenkému tělu a potřebě chlazení úplně normální, stejně jako u konkurenčních notebooků s Win, kde silnější dedikované grafiky dosahují ještě vyšších teplot, než Macbooky. Stejně koncipované stroje (tenčí s dedikovanou GPU) na Win platformě zatopí podobně jako na Macbooku (např. ASUS Zenbook, či MSI GS60 má v GPU vyšší teploty). Teploty při hrách na Macbooku dosahují běžných provozních teplot od 70 do 86C na GPU, v případě CPU je to od 70 do 90C, což i pro dlouhodobé vytížení není z hlediska komponent žádný problém. Z hlediska uživatelského pohodlí, horká oblast je pouze vespod a na hliníkové části za klávesnicí pod displejem. Prostor klávesnice, hlavně kolem WSAD je teplý a nijak nebrání uživatelskému komfortu a rozhodně bych netvrdil, že by mě někdy pálilo bříško prstu. V případě, kdy i dojde k dosažení teplotního limitu, procesor díky ochraně snižuje výkon. Ventilátory na max jsou při hraní v tomto tenkém tělíčku standardní záležitostí a nejde jen o stránku optimalizace her, protože podobné teplotní rozsahy při vytížení dosahují u většiny notebooků. Pokud se bavíme jen o hraní, zvuk lze krásně eliminovat sluchátky či zvýšením hlasitosti repráčků (takto to třeba provozuji a vyhovuje mi to).

Tvoje objektivní závěry nejsou rozhodně objektivní, pouze individuální k tvému pohledu užití Macbooku.
| iPhone 12 Mini 64GB |
| iPad Pro M1 2021 | Apple TV 4K 2022 |

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od MichalM.Mac » 06 čer 2014 13:11

Mnoho uživatelů není na hřející hliník zvyklých. Přece jen plast teplo zrovna úspěšně nevede. Přitom ty interní teploty můžou být i o pár desítek výše, jak popisuje kolega.

Jak s oblibou píšu -> Ještě jsem neviděl Mac, který by se automaticky vypnul kvůli teplotě :-)

Jesse
Příspěvky: 21
Registrován: 27 kvě 2014 08:59

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Jesse » 06 čer 2014 13:20

Minatory píše:Obecně je nesmysl kupovat MacBook na hraní.
To platí ostatně pro všechny ultrabooku, já si jej taky nekupuju na hraní, což ale neznamená, že si čas od času nehci něco zahrát. Kdybych chtěl ntb na hraní, nacpu peníze do nějakého Alienweru, i když asi ne, protože se mi vůbec nelíbí :D

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od swenak » 06 čer 2014 13:24

Ono je taky nutné rozlišovat, o jaký Macbook jde. MBA se zahřívá hodně, je hlučný a i na plný chod větráku to prostě pálí. Naopak rMBP (u mně 15" late 2013) není tak hlučný a větrák v pohodě udělají svou práci a tělo není horké. Na hraní je to myslím použitelné, ač samozřejmě, nejde čekat, že budu mít nativní rozlišení a plné detaily. Já aktuálně vidím největší problém s provozem Windows na retině rozlišení, jinak ten nejsou zásadní problémy.

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 500
Registrován: 03 čer 2013 17:48

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od zelenac » 06 čer 2014 20:34

swenak píše:Ono je taky nutné rozlišovat, o jaký Macbook jde. MBA se zahřívá hodně, je hlučný a i na plný chod větráku to prostě pálí. Naopak rMBP (u mně 15" late 2013) není tak hlučný a větrák v pohodě udělají svou práci a tělo není horké. Na hraní je to myslím použitelné, ač samozřejmě, nejde čekat, že budu mít nativní rozlišení a plné detaily. Já aktuálně vidím největší problém s provozem Windows na retině rozlišení, jinak ten nejsou zásadní problémy.
ja hraju dost i na airu a horký je jen v míste CPU, hlučný ani ne vetrak jedu ve vetšine her (diablo 3, wowko, starcraft) 2000 max na 4500 rmp...npř wowko mužu hrat na ultra i s vetrakem na minimum a teplota je do 70 stupnu, je skvele optimalizované, to same starcraft, diablo už trochu topí a hučí

jinak na vážné hraní AAA her pro me osobne je spíš konzole
Od applu mam vse, poradim s cimkoli budu moct klidne piste zpravu***pisu jak prase, omlouvám se

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od swenak » 07 čer 2014 03:51

No, já na Air 2012 hráj WOT a otáčky pořád max a u WASD horko. Ale je fakt, že tam mám I7 2.0GHz, tak možná proto. Samozřejmě, Throttlovalo to. Na rMBP15 late 2013 jedou taky oba větráky kolem 6tis při WOT i Battlefield 4, ale není to taková stíhačka, jako AIR a namísto horka je to jen teplo u WASD.

Je jasné, že to na hry není, ale já ho právě kvůli tomu, abych si mohl WOT zahrát, koupil. Samozřejmě, primárně to mám na "práci", ale hraní bylo důvodem, proč jsem nahradil AIR. Nemám rád více zařízení, konzoli jsem chtěl, ale hraní mi tam nepřijde tak komfortní (tedy toho, co chci já) a prostě, je mi přijemnější mít to na noťasu. Stejně se nakonec ukazuje, že až takový pařan nejsem, už jsem pár dnů WOT nehrál :-)

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 500
Registrován: 03 čer 2013 17:48

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od zelenac » 07 čer 2014 08:02

Tak mid 2012 a jeste i7 , to je jasny, novy haswell topí o poznaní mene a i7 všeobecně ma o nakych 5-7 stupnu vic nez i5 a to je strasne znat
Od applu mam vse, poradim s cimkoli budu moct klidne piste zpravu***pisu jak prase, omlouvám se

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od swenak » 07 čer 2014 13:01

Na AIR 2013 jsem zkoušel myslím jen The Elder Scrolls V: Skyrim a taky to docela topilo, ač asi míň, větráky taky naplno.

Jesse
Příspěvky: 21
Registrován: 27 kvě 2014 08:59

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Jesse » 07 čer 2014 22:30

Heh, tak už jsou venku min požadavky na FIFA 15, tak to si asi na Airu nezahraju Grafika: Nvidia GeForce GTX 650 nebo ATI Radeon HD 5770

http://doupe.zive.cz/clanek/fifa-15-pri ... -platformu

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 500
Registrován: 03 čer 2013 17:48

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od zelenac » 07 čer 2014 23:15

Maj to blbe minimální nvidie je 460, v airu je grafika lepsi nez hd 5770 a 460

Jesse
Příspěvky: 21
Registrován: 27 kvě 2014 08:59

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Jesse » 07 čer 2014 23:21

Takže by to mělo jít? Už jsem se začínal bát nejhoršího, první ročník s oficiálně licencouvanou Chamions League a já bych ho prosral.

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 500
Registrován: 03 čer 2013 17:48

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od zelenac » 08 čer 2014 09:56

Zaručit vam to nemuzu kdyz ta hra jeste nevyšla ale teoreticky by to melo jit
Od applu mam vse, poradim s cimkoli budu moct klidne piste zpravu***pisu jak prase, omlouvám se

Jesse
Příspěvky: 21
Registrován: 27 kvě 2014 08:59

Re: Win 8 jako hlavní systém na MacBooku?

Příspěvek od Jesse » 08 čer 2014 22:00

No, Macbook, konkrétně Air budu kupovat tak jako tak. Jestli mi tam nepůjde, bude to pech, ale co nadělám.

Odpovědět