Externí disk z Windows na Mac

Pokud řešíte fungování Windows na Macu (bootcamp i virtualizace), zde je Vaše forum.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
venjir
Příspěvky: 2
Registrován: 27 pro 2015 01:10

Externí disk z Windows na Mac

Příspěvek od venjir » 27 pro 2015 01:20

Ahoj,

mám (alespoň pro mě) docela problém. Mám svůj první macbook, takže se teprve hodně učím. Jelikož jsem měla dříve windows, tak mám problém s přenosem dat z externího disku, který je formátován na NTFS. Od rána (už minulého :D) pročítám články a hledám vhodnou aplikaci. Na disku mám převážně fotky. Chci, abych disk mohla používat jak na windows, tak na macbook. Asi jsem hloupá, nebo už moc unavená, ale nemůžu sehnat vhodnou aplikaci pro macbook. Byla bych nejradši za nějakou free.
Budu ráda za jakékoliv tipy a rady co s tím. Už mám toho plnou hlavu, samé nervy a nevím si rady. Doufám že jsem Vám to i pochopitelně vysvětlila. :D
Děkuji moc.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Externí disk z Windows na Mac

Příspěvek od Hajnejch » 27 pro 2015 02:02

Zázálohujte disk ve Windows aby jste nepřišla o data. Pak ten disk zformátujte na exFat(dělejte to ve Windows) a máte po starostech. Na disk zformátovaný na exFat umí zapisovat i číst oba systémy a tudíž nepotřebujete žádnou další aplikaci.

Jinak formát disku se tu řeší zhruba dvakrát do týdne a je tu hafo příspěvků s řešením. To jen tak na okraj.

venjir
Příspěvky: 2
Registrován: 27 pro 2015 01:10

Re: Externí disk z Windows na Mac

Příspěvek od venjir » 27 pro 2015 09:26

Já jsem na to koukala. Ale pořád jsem to moc nechápala. Já téma pak smažu, ať tu není zbytečně.
Chci se zeptat ještě, jestli není i program na ten macbook? Když mi třeba někdo dá disk, abych si přehrála nebo jemu tam nahrála data a bude to mít opět z windowsů, tak abych neřešila stejný problém. Přeci jen v mém okolí má málo kdo macbook.
A ještě se poptám, ExFat je placený nebo ne? Já ho hlavně ani nemůžu najít ke stažení nikde.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Externí disk z Windows na Mac

Příspěvek od ra3662 » 27 pro 2015 10:02

ExFat je zdarma, je to formát disku.
Placený SW na OSX je třeba Paragon, ten umí číst i zapisovat NTFS.
http://www.paragon-software.com/cz/home/

Jinak opět, hromada odkazů zde již je.
http://macforum.cz/viewtopic.php?f=1&t=6258

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Externí disk z Windows na Mac

Příspěvek od Hajnejch » 27 pro 2015 16:11

ExFat a další je souborový systém disku. Tudíž se to nikde nedá koupit ani stáhnout je to funkce každého operačního systému. Apple má svůj systém a Microsoft též zrovna jako Linux a další. U Microsoftu je nejrozšířenější NTFS a u Apple je to OS X Rozšířený Journaled. Bohužel nejsou mezi sebou kompatibilní. Právě mnou zmíněný starší formát ExFat podporují oba systémy na systémové úrovni a proto není potřeba nic doinstalovávat ani nastavovat. Tedy mimo toho prvotního zformátování disku.

Pokud ale potřebujete kompatibilitu s okolním světem tak jedině nějaký soft. Ideálně co vám doporučoval Ra3662. Paragon je asi nejrozšířenější a občas se dá zakoupit v nějaké akci zapakatel.

Pro ozřejmění problematiky https://cs.wikipedia.org/wiki/ExFAT

Nebo zkuste Strejdu Googla ten je taky chytrej jak rádio.

Odpovědět