Správce oken pro MacOS

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Správce oken pro MacOS

Příspěvek od moreplavec » 28 led 2017 09:59

Zdravím,

je někde srozumitelně popsána logika a funkčnost pro práci s okny pod MacOS? Už mně dohání k šílenství nejednotnost a nepředvídatelnost chování aplikací. V zásadě se jedná o 2 problémy / dotazy:

1. zasahování okna pod dock s aplikacemi - při maximalizaci okna některé aplikace zajedou pod dock, některé ne. Logicky bych očekával, že aplikace pod dock prostě nepůjdou. Chrome pod dock nezaleze, Keynote v pohodě a další aplikace dle nálady. Ale to ten menší problém...

2. maximalizace okna na celou obrazovku - MacOS má zelenou ikonku, která aplikaci maximalizuje a překryje i dock a horní status řádek, to opravdu nepotřebuji. Potřebuji prostou maximalizaci okna jako je to na linuxu či Windows, tedy vyplnění prostoru mezi dockem a horní status řádkem(menu). Doubleclick na horní lištu aplikace totiž opět provádí v každé aplikaci něco jiného. Prakticky žádná neprovede požadovanou maximalizaci, ale různě se po ploše posunou. Některé vyplní prosto na výšku (Safari), jiná zase změní rozměr (Keynote) a snad jen Chrome (s cmd+shift) provede co opravdu potřebuji. Lze tuto anarchii někde nastavit nebo ujednotit?

Opravdovou třešničkou na dortu je pak aplikace Finder. Ani za několik let se nenaučila otevřít ZIP či cokoliv jako pořádné okno, ale vždy jako mini okénko se zobrazením pár řádků. Takže práci se soubory začínám posunutím levého horního rohu aplikace, změnou velikosti okna, úpravou šířky sloupců a pak mohu pracovat. Tohle nikomu v Apple nevadí? Ale Finder je aplikace pro sebemrskače celkově, uvádím ji jen jako příklad toho nejhoršího co jsem zatím potkal.

Budu moc rád za postřehy či řešení, byť ve formě placené aplikace. Jakmile mám na ploše více jak 10 oken a potřebuji s nimi efektivně pracovat, je to k zbláznění. Některá okna potřebuji vedle sebe, některá na celou obrzovku a u jiných je mi to fuk, ale uvítal bych, kdyby měla stejnou velikost jako před zavřením a nemusel zase nastavovat rozměry. Jelikož klasicky pracuji na 2 monitorech, je to o to zajímavější.

Budu rád i za váš názor nebo zmínku jak s okny pracujete vy.
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Správce oken pro MacOS

Příspěvek od SteveJSF » 28 led 2017 12:11

Mrkni se na aplikaci SplitScreen a aplikaci Magnet - myslím, že by ti dost zlepšily práci v macOS.

Kromě toho je potřeba pochopit funkci toho malého zeleného tlačítka pro změnu velikosti okna. Při první klepnutí na něj se ti okno roztáhne na fullscreen do samostatné plochy, při druhém opět vrátí. Když ale na něj najedeš kurzorem, všimni si, jak se mění se stisknutím klávesy Option (Alt). Tlačítko Option ho změní na + a tím přepínáš mezi dvěma různými stavy, velikostmi. Jeden stav si uprav na velikost malého okna, druhý na velikost maximalizovaného okna a pak mezi nimi tímhle přepínej.
Asi to není všechno, co se k tomu dá říct, ale aspoň něco do začátku. Kromě toho na práci s okny v prostředí macOS určitě existuje řada návodů a článků.

Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od moreplavec » 28 led 2017 13:58

Díky, split screen používám a bez něj bych se asi zbláznil a akutálně mám pro něj hotkey. Částečně můj problém řeší a je jedinou cestou, co jsem za ty roky našel a prověřil jako funkční.

Zelená ikona + ALT sice funguje, ale né jak bych potřeboval, ale opět stejně hloupě jako jsem popsal. Někdy to opravu aplikaci roztáhne na plný obraz, jinak to ale běžně jen změní rozměr na maximální výšku a šířku buď ponechá nebo jen proporcionálně zvětší. Opět nelze nastavit ujednocené chování.
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

Uživatelský avatar
kmarty
Příspěvky: 117
Registrován: 08 srp 2012 20:19

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od kmarty » 28 led 2017 14:29

Ta sirka okna pri maximalizaci u nativni macOS aplikace neroztahuje na celou plochu, ale jen tak aby nebyl potreba horizontalni scrollbar (t.j. neukazuje zbytecne prazdny, aplikaci nevyuzity, prostor). IMHO uzitecna vec.
Bohuzel multiplatformni aplikace tohle nedodrzuji a roztahuji na sirku obrazovky.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od tlacenka » 29 led 2017 17:09

ja pouzivam od vydani toto
http://mizage.com/divvy/
nenasel jsem nic lepsiho, respektive po tom, co jsem nasel kdysi tohle (zacinalo) tak uz jsem nic jineho nehledal

kesounam
Příspěvky: 188
Registrován: 14 kvě 2016 06:59

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od kesounam » 29 led 2017 19:03

Dobrá aplikace je i Moom
https://manytricks.com/moom/
iPhone SE
iPad mini 2 16GB
MacBook Air 13" 2015

Apple AirPods

Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od moreplavec » 13 úno 2017 16:49

Díky všem za názor a odkaz. Zatím zůstávám u Splitscreen, protože umí klávesovou zkratku a tím pádem snadno maximalizuju aplikaci nebo ji přesunu na pravou či levou polovinu. V podstatě je to vše co potřebuji. Pokud potřebuji změnit tento poměr, např. 1/3 vs 2/3 je rychlejší upravit šířku dvou oken než přes speciální ikonu volit tento poměr. Ale ukáže čas, zda si to dál nezkomplikuju nějakou sofistikovanější aplikací :)
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

Uživatelský avatar
kmarty
Příspěvky: 117
Registrován: 08 srp 2012 20:19

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od kmarty » 13 úno 2017 17:41

Ja mam na totez BetterTouchTool.
I kdyz v originalu ho mam kvuli emulaci prostredniho tlacitka na touchpadu a magic mouse. Pak tam nekdy pridali moznost window snapping a od te doby, co jsem zjistil ze to tam je, pouzivam i to.

Dali
Příspěvky: 393
Registrován: 23 říj 2012 09:07

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od Dali » 13 úno 2017 18:49

Již mnoho let používám Moom. Lze definovat různé sestavy oken na různých monitorech a potom přes klávesu rychle obnovit.
Lze definovat automatické obnovení sestavy oken pro různé sestavy monitorů (macbook, macbook+displej, jen displej, macbook+ipad přes duet apod.) a spousta dalšího. Každá sestava si pamatuje velikosti a umístění oken uložených do sestavy.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od Hajnejch » 14 úno 2017 19:28

Odkaz na ten program by jste sem nedal?

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Správce oken pro MacOS

Příspěvek od swenak » 14 úno 2017 19:51

kesounam píše:Dobrá aplikace je i Moom
https://manytricks.com/moom/
Tady odkaz;)

Odpovědět