Diakritika v systemu OSX

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
djgas1
Příspěvky: 69
Registrován: 22 led 2016 20:18

Diakritika v systemu OSX

Příspěvek od djgas1 » 16 bře 2019 13:46

Zdravím,mám problém u svého macbook pro 2016 s diakritikou uvnitř systemu OSX , problém byl High Sierra a přetrvává i nyní v Mojave, např.v docku složka Stahování se mi zobrazuje s nesmyslnými znaky, jakýkoliv txt soubor s diakritikou je také nahrazen znaky, kontroloval jsem nastavení regionu, oblasti, klávesnice,apod...všude CZ, i první instalace systemu byla v CZ.Některé hlášky,např.o zapnutí či vypnutí jsou v EN jazyce, to by mi nevadilo,ale klikyháky mě docela iritují u tak drahého stroje...nesetkal se někdo s tím,příp.kam se mám ještě podívat v nastavení?
Iphone XS Max
Iphone 5S
Ipad Mini 1
MacbookPro 15" 2016
iMac 27" late 2013
Apple TV 3

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Diakritika v systemu OSX

Příspěvek od Zeggjk » 16 bře 2019 15:31

No, já bych tím právě začal. Možná to způsobuje ten problém, že sice máte všude CZ, ale stejně na vás systém někdy mluví anglicky. Spuťte terminál a napište:

Kód: Vybrat vše

sudo languagesetup
Na výzvu zadejte heslo administrátora a potvrdte entrem. Nyní vyberte číslo jazyka, pro čestinu je to asi 22. Potvrdte entrem. Restartujte systém. Po restaru by i vypnutí mělo být v CZ. Možná zmizí i ten váš problém.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

djgas1
Příspěvky: 69
Registrován: 22 led 2016 20:18

Re: Diakritika v systemu OSX

Příspěvek od djgas1 » 16 bře 2019 15:43

Tak jsem nyní zkusil a uvítací hláška a požadavek hesla je v CZ,ale txt soubory a slložka stahování v docku furt zmatek...
Ještě mě napadlo,zda by to nemohlo být tím,že se momentálně nacházím v Anglii-macbook ví v jakém časovém pásmu jsem,ale podle mě je to blbost aby mi upravoval system,ale např.google maps na iphonu mi automaticky začali ukazovat míle.
Iphone XS Max
Iphone 5S
Ipad Mini 1
MacbookPro 15" 2016
iMac 27" late 2013
Apple TV 3

Odpovědět