poznatky, problémy OSX Catalina

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
hbml
Příspěvky: 77
Registrován: 03 úno 2013 17:46

poznatky, problémy OSX Catalina

Příspěvek od hbml » 16 lis 2019 12:52

Dobrý den,

pár mých poznatků a problemů s OSX Catalina

1) velmi otravné je při každé aplikaci odklikávat jestli může do dokumentů a podobně, toto upozornění bude nyní pořád?
Lze to nějak vypnout, omezit?

2)u aplikace Hudby jsem celkem zklamaný, používám položku skladby, moc mi chybí u položky album obrázek alba, ten seznam je takový obyčejný, prázdný....nejde to tam nějak donastavit?
Zkoušel jsem hledat, ale samozřejmě pod Apple Music, vyběhne milióny odkazů na tu službu..
Případně lze Lyrics nějak zvětšit?

3)stalo se mi už párkrát, že systém selhal tzv. zčernala obrazovka a znovu se zapnula jako při novém přihlášování, ale bez zapnutí posledních aplikací, vypadá to, že to dělá antivir bitdefender nebo bartender3

4)neznáte nějakou Wine utilitu pro 64bit? používám celkem winbox, tak jsem to udělal podle jednoho návodu, sice to funguje, ale pomocí aplikace Wine Staging ukazuje, že je nekompatibilní, zkoušel jsem zkompilovat soubor pomocí Crossoveru, ale prý ještě nemá podporu pro 64bit

5) dnes se mi stalo, že se iMac nechtěl připojit ani za boha na Wi-fi, byl připojený ale nic nefungovalo

Díky

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: poznatky, problémy OSX Catalina

Příspěvek od MichalM.Mac » 16 lis 2019 17:13

1) Catalina uživatele hodně spamuje ohledně soukromí (přístup systému k datům uživatele). Aplikace, které se snaží otevírat soubory uživatele bez explicitní akce uživatele (Finder -> Open, Aplikace -> File -> Open, apod.) musí být autorizovány, jinak ty data nepřečtou.

Je to hrozně dvojsečné. Na jednu stranu je dobře, že libovolná aplikace nemá automaticky přístup ke všem datům uživatele. Na druhou stranu je tady ten spam sytému na uživatele. Za jeho příliš velké množství může Apple (nedal dost času vývojářům, aby adaptovali svůj software), ale i vývojáři, kteří ignorují vývoj bezpečnostního modelu macOS -> zaspali.

Do budoucna si snad aplikace lépe osvojí bezpečnostní model = budou běžet v sandboxu a soubory uživatele mimo sandbox budou otevírat přes explicitní akce uživatele. V případě nutnosti otevírání souborů nezávisle na uživateli (např. automatizační aplikace), si o to řekne aplikace při první spuštění.

Apple IMHO z bezpečnostních požadavků příliš neustoupí. Jsme v neutěšeném období, kdy si to bude sedat.

Odpovědět