Downgrade, macOS Catalina

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
emru
Příspěvky: 2
Registrován: 02 dub 2020 18:55

Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od emru » 02 dub 2020 19:01

Dobry den

Lze downgradovat macOS Catalina (predinstalovany) na (uplne) novem notebooku MacBook Air?

Apple support tvrdi, ze "oficialne" ne, nicmene na webu se bezne vyskytuji navody na downgrade.

Ma nekdo primou, praktickou zkusenost s takovymto specifickym downgradem, prosim?

EmRu

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od MichalJ » 03 dub 2020 10:23

Udělám krok stranou a zeptám se, k čemu Vám to bude?

kamil_m
Příspěvky: 52
Registrován: 21 říj 2014 11:06

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od kamil_m » 04 dub 2020 22:55

Já tedy nejsem autorem původního příspěvku, ale například k podpoře softwaru nebo ovladačů které nejsou s Catalinou kompatibilní a asi se nechce uživateli platit nehorázné peníze za software nový s víceméně stejnou funkčností (např. náhrada adobe CS6 a jiné); také na poměrně nadupané mašině (imac 2014 i7/16 gb RAM, 1 gb SSD) zůstávám na High Sierra ...

emru
Příspěvky: 2
Registrován: 02 dub 2020 18:55

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od emru » 05 dub 2020 00:36

kamil_m píše:
04 dub 2020 22:55
Já tedy nejsem autorem původního příspěvku, ale například k podpoře softwaru nebo ovladačů které nejsou s Catalinou kompatibilní a asi se nechce uživateli platit nehorázné peníze za software nový s víceméně stejnou funkčností (např. náhrada adobe CS6 a jiné); také na poměrně nadupané mašině (imac 2014 i7/16 gb RAM, 1 gb SSD) zůstávám na High Sierra ...
Diky Kamil_M, ze jsi ztracel cas vysvetlovanim (namisto me), ja jsem tu zbytecnou otazku proste jen presel.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od Jirka_S » 05 dub 2020 06:04

Mac Mini 2018, 3,2 GHz i7, 512 SSD, 32 RAM, vše (vyjma Připomínek) bezvadně funguje - včetně Parallels, plus jedna 32 bit. appka devolo Cockpit, nevidím důvod rejpat do šlapajícího stroje, zůstávám na Mojave a nijak tím netrpím. I když nikdy neříkám nikdy, že...

Dovi
Příspěvky: 32
Registrován: 27 led 2020 10:39

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od Dovi » 05 dub 2020 16:01

Otázka nezněla jestli má smysl downgrade, ale jak ho udělat. Že vám Catalina vyhovuje je super, ale někdo může mít relevantní důvod aby ne.
S návodem neporadím, ale vím že lze přeinstalovat na libovolnou verzi v jednom Pražské servisu. Cena cca 700-1300
Běžný uživatel: MacBook Pro Retina late2012, iPhone Xs, iPad Air 2.
Bylo iPhone 4s,7 iPad 2

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od rony » 05 dub 2020 17:01

su na to jednoduche postupy. opisem princip:

1. najdes si ten navod
2. v mac appstore das stahovat macOS, ktory chces.
3. potom najdes podla toho navodu, kde je ulozeny stiahnuty macOS
4. podla navodu z terminalu vyrobit na USB storage (nejaky usb klucik) bootovatelny instalak
5. spustis mac tak aby nabootoval z neho
6. zvesela instalujes

ps: konkretne som toto robil, pretoze som mal macbook s Catalinou, chcel som ho predat ale Catalina na nom bola pomala, takze som spravil cistu instalaciu predosleho macOS. Narocnost: stredna, trosku sa treba orientovat v tom "terminal":-)

Anglicky: https://support.apple.com/en-us/HT201372
Cesky: https://support.apple.com/cs-cz/HT201372
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

littlepaul476
Příspěvky: 31
Registrován: 23 říj 2013 08:46

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od littlepaul476 » 05 dub 2020 19:59

A není to tak, že se ptá, jak udělat downgrade na letošním modelu Airu? Na něm oficiálně nic jiného než Catalina nejde. A předpokládám, že neoficiálně to je asi stejná cesta jako rozjet MacOS na obyčejném PC tj. hackintosh.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od tlacenka » 06 dub 2020 04:10

Z hlediska bezpečnosti je zůstávání na starší verzi, pokud to není bezpodmínečně nutné hloupost...
Z hlediska instalace staršího os, než je ten, se kterým to bylo dodané také hloupost (protože kexty/ovladače a spol)== kernel panice lepším případě, nefungující hardware v horším (ne, že by se to rozbilo, ale prostě s tím nebude umět pracovat)
Pokud jde o neochotu platit, tak tomu moc nerozumím
Pokud jde o to, že nefunguje sw na nové verzi, je tady pořád možnost virtualizace staršího os a používání aplikací v tom.
Pokud jde o hw, je proste nutné koupit si starší hw, jinak to vyřešit nelze

Jinak ta instalace staršího os spočívá v tom, že to nainstalujete na jiný disk a pak to zkopírujte na ten nový hw... ale funkčnost pořád vzhledem k výše uvedeným faktům není zaručena - to by Vám měl říci i ten jeden pražský servis a ne z Vás tahat prachy... na druhou stranu vy jste to tam chtěl nainstalovat, což udělají ....

Zkrácená verze: ztráta času, řešit virtualizaci nebo nákupem jiného sw (pokud lze)

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od MichalJ » 06 dub 2020 22:36

Neřešte to, podle něj je "proč?" zbytečná otázka (přitom mně přijde jako lepší strategie pokusit se vyřešit příčinu, ne následek), Apple supportu nevěří a doufá v zázračné řešení. Takže good luck.

Uživatelský avatar
Hyrogen
Příspěvky: 243
Registrován: 14 srp 2012 01:05

Re: Downgrade, macOS Catalina

Příspěvek od Hyrogen » 01 črc 2020 12:37

Také bych měl jeden důvod, pokud tedy je má domněnka správná.
Mám TM zálohu z iMacu na kterém běžel Mojave. iMac nemám momentálně k dispozici a potřebuji se dostat k jeho datům které jsou uložené na TM disku. Mám nový MacBook Pro 2020 s Catalinou. Když jsem se zkusil dostat k záloze na TM, tak vidím že tam jsou zálohy na iMacu, zvolím poslední a jsem vyzván abych zvolil svazek. Žádný svazek tam ale není, jen prázdné pole. A teď nevím jestli potřebuji mít na MacBooku taky Mojave, nebo jestli je to nějaký úplně jiný problém.

Každopádně se už několik hodin marně snažím nainstalovat z USB flešky na MacBook Mojave.

EDIT: aha, takže jsem konečně pochopil že na MB Pro 2020 nenainstaluji nic staršího než Catalinu :-(

Odpovědět