macbook se zblaznil - yara.framework

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

macbook se zblaznil - yara.framework

Příspěvek od looke » 06 kvě 2020 17:14

ahoj... dnes rano se mi zblaznil macbook s mojave - byl pres noc zapnuty a rano na nej koukam a nechapu - porad se mi tam otviraji nejake zalozky v browseru, vypada to, jakoby to nekdo ovladal pres remote desktop... tak si k nemu sednu a koukam, ze se mi pod rukama otviraji ruzne appky z launchbaru a porad mi uskakuje nekam mys... tak vypnu bluetooth i wifi, zapnu konzoli, divam se na logy a hledam neco podezreleho... i po vypnuti BT a wifi mi uskakuje mys a porad se tam neco otvira... vypnul jsem ve firewallu deny vsech outgoing connections a zacinam tam sazet rucne jednotlive polozky z preferenci... takhle jsem se dostal az k tomuto: yara.framework v PrivateFrameworks v system/knihovna... v tu chvili se pocitac zblaznil, otviraly se vsechna okna, appky, uskakovala mi mys, proste bordel... i pres to, ze jsem nebyl vubec online... nakonec se mi to podarilo dat do firewallu a od te doby je klid... dal jsem na to jeste rule v little snitchi, ale tusite nekdo, co to je za kur...nu? vymazat to nejde ani v root uctu, pise, ze to je soucast macos a nejde to smazat... koukal jsem se do druheho maca, kde mam el capitan a tam ani jedna z podlednich dvou frameworks neni...
yara.jpg
yara.jpg (23.49 KiB) Zobrazeno 1695 x
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

ljk
Příspěvky: 34
Registrován: 05 srp 2012 18:31

Re: macbook se zblaznil - yara.framework

Příspěvek od ljk » 15 kvě 2020 15:06

Ahoj, naštěstí s tím nemám zkušenost, ale podle googlu (https://www.google.com/search?client=sa ... 8&oe=UTF-8) jsou to nějaké nástroje, které pomáhají vývojářům identifikovat malware.

potom jsem našel ještě toto: https://discussions.apple.com/thread/8434842
How do I remove Yarascan from osx

Třeba to trochu pomůže :)
Macbook Air 13" 2012 / iPhone 5S / iPad Air 2 / Watch 3 / ... desktop PC :)

Odpovědět