pri loginu nefunguji nektere klavesy - vir?

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

pri loginu nefunguji nektere klavesy - vir?

Příspěvek od looke » 18 kvě 2020 09:13

Ahoj,

patrne jsem chytil vira, prestoze se docela snazim dodrzovat zakladni "hygienu"... Uz je to ponekolikate, mam pocitac chraneny little snitchem, avastem a firewallem zapnutym na blokovani vsech pripojeni a stejne to neni nic platne. Proste pri loginu negunguji klavesy jako "m","a","c","i","p","o","d","k" atp...
Takze se nemuzu lognout, protoze nenapisu heslo... Ptam se, jestli to treba neni vir, ktery nekdo zna a vi, jak se ho zbavit... Avast i Nod mlci :/

EDIT: jeste jsem si vsiml, ze pismeno "H" maze znaky, jako backspace nebo delete... Netusite, jestli to neni treba zapnuta emulace numpadu na klavesnici? Netusim, jak to zapnout nebo vypnout...

Dekuji
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: pri loginu nefunguji nektere klavesy - vir?

Příspěvek od tlacenka » 18 kvě 2020 11:33

2 firewally pro větší jistotu ?
No nic když zmacknete CMD alt f5, případně 3x rychle za ssebou touchid, máte klávesy myši zapnuté ?

Edit ctrl H maže před kurzorem==> zašprajcnutý ctrl, nebo bordel v něm ?

Edit2: když někam, kde je text kliknete a zmačknete “d” smaže se vám písmenko napravo od kurzoru ? Pokud ano, je to problem s ctrl

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: pri loginu nefunguji nektere klavesy - vir?

Příspěvek od SharkeeCZ » 19 kvě 2020 08:06

Odhaduji, ze se jedno zakerny virus jmenem drobky a jiny bordel v klavesnici. Staci jen ulepene prsty a nestesti je za chvili na svete.

Mozna by stalo za to i napsat o jake zarizeni se jedna, jestli nejde o chybnou radu klavesnic s motylkovym systemem.

https://support.apple.com/cs-cz/keyboar ... -notebooks
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: pri loginu nefunguji nektere klavesy - vir?

Příspěvek od looke » 19 kvě 2020 11:38

no, drobkama to nebylo, mam klasickou hlinikovou wireless "malou" apple klavesnici, a kdyz jsem do USB zapojil jinou, tak to delalo to same... navic, kdyz jsem si dal restart v zotaveni a zmene hesla, tak najednou psala vse... v loginu nesel zadat ani klic k file vaultu, at jsem mackal, co jsem mackal nepsalo to najednou nic a kdyz jsem se lognul do questa, abych mohl nabootovat z USB (restart s alt samozrejme nesel), tak to nevidelo ani interni hdd ani USB...
zkousel jsem i zmenit heslo na "xxxx" a kdyz jsem ho pak zadal v loginu, tak jsem se stejne neprihlasil... no nic... nejak zahadne se ten pocitac probral a ted funugje, tak certvi, co to je / bylo...
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: pri loginu nefunguji nektere klavesy - vir?

Příspěvek od mberdych » 19 kvě 2020 12:02

Možná lepší nepoužívat ty antiviry a dodatečné firewally. Chovat se racionálně. Za 15 let s Macem žádný problém s viry. Je to zbytečné a nedivil bych se, kdyby tyhle aplikace byly ten problém.

Odpovědět