Monterey přihlašování - česká klávesnice

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
radosto
Příspěvky: 41
Registrován: 30 črc 2012 22:25

Monterey přihlašování - česká klávesnice

Příspěvek od radosto » 30 led 2022 13:49

Zdravím,

nevím, co se stalo, ale po instalaci macos Monterey (intel macbook pro, verze os 12.2, ale ten problém je od 12) se při přihlašování k účtu (po zapnutí nebo restartu) přepne klávesnice do EN. Tedy při psaní hesla nejsem schopen napsat heslo správně, protože to znám jen v české klávesnici. Samozřejmě se dá klávesnice manuálně přepnout, ale je to zdržování.

Proto by mě zajímalo, zda víte, jak to udělat, aby byla klávesnice při přihlašování automaticky česká. Díky.

Zároveň se mi zdá, že kurzor myši je zpomalený (do přihlášení, jako kdyby to bylo defaultně nastavené) a nefunguje ťuknutí do trackpadu, ale je třeba fakt kliknout (zmáčknout do cvaknutí). Vše jako při defaultním nastavení macu po čisté instalaci.

Nakonec i fotka z Apple ID, kterou teď Macos asi vyžaduje (původně jsem tam měl ikonku odlišnou od toho v AppleID), je nějaká rozmazaná.

Kdybyste věděli, co s tím, tak prosím řekněte. Nějak se mi nechce věřit, že by to Apple takto záměrně změnil k horšímu (respektive nevím proč to udělal).
iPad 6 (2018), Macbook pro 2019, Macbook late 2008 (leží někde mezi skříní a křemíkovým nebem), iPod shuffle (po předplacení Spotify někde leží a čeká na lepší využití).

MAC_L
Příspěvky: 121
Registrován: 02 úno 2018 13:31

Re: Monterey přihlašování - česká klávesnice

Příspěvek od MAC_L » 02 úno 2022 02:57

Mam uplne to same, kolegyne taky.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Monterey přihlašování - česká klávesnice

Příspěvek od Zeggjk » 02 úno 2022 17:49

Mám 12.1 a tento problém nemám. Teď jsem několikrát NTB vypnul. Nahoře ve stavové liště byla při vypnutí jako default klávesnice zvolena česká, poté i anglická-US, ale vždy po zapnutí mi pro zadání hesla naběhla česká klávesnice.

Zkuste odebrat všechny klávesnice, nechat jen českou. Pak se odhlaste, přihlaste pak NTB vypněte. Zapněte, přihlaste se a pak si znovu přidejte další klávesnice. Pokud to nepomůže, tak zkuste následující ( ale tohle zlobilo a pomáhalo v roce 2015, tak pochybuji,že to pomůže v Monterey, ale zkusit můžete):

V nastavení -> Uživatelé a skupiny -> volby přihlášení nastaveno "Zobrazovat přihlašovací okno jako: ?zlobilo to když bylo zvoleno "Jméno a heslo". Jestli to tak máte, změňte to na "Seznam uživatelů".
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Monterey přihlašování - česká klávesnice

Příspěvek od likethis » 03 úno 2022 15:46

radosto píše:
30 led 2022 13:49
Nějak se mi nechce věřit, že by to Apple takto záměrně změnil k horšímu (respektive nevím proč to udělal).
A proč se vám to nezdá? Vždyť kvalita Mac OS od Big Sur zjevně v mnoha ohledech dostala po čase zase pořádnou ránu a Monterey je fakticky stále beta (a není šance, že za těch zbývajících pár měsíců se při tom šíleném ročním cyklu z té bety výrazně vyhrabe, to už totiž budou lepit daší Mac OS s novými zábavnými chybami)... Tragédie je, že Apple začal likvidovat i to, co roky spolehlivě fungovalo a čím vynikal, tedy trackpad. Chování trackpadu teď místy připomíná noname čínské laptopy a funguje na principu náhody, speciálně pokud používáte tap-to-click a nikoliv Force Touch.

A na login screenu je s každou verzí Mac OS rozvrzané něco jiného. Takže nemějte strach, popisované mi dělá také, aktuálně na Airu 2019 i Airu M1.

Dobrá pitomost je také to, jak chcete probudit+odemknout uspaný otevřený Macbook stisknutím Touch ID a napoprvé se vám dostane pouze probliknutí obrazovky (v Monterey 12.2 stále neopraveno) - "řešením" je nejprve probudit libovolnou klávesou a pak odemknout přiložením na Touch ID.

Z mého pohledu jsou toto dětské chyby tak do bety, ne do ostrého systému. Asi si bude třeba zvykat na šlendrián i za prémiovou cenu, když přejít není kam :(

Odpovědět