Automatická změna položky "Místní název hostitele"

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
MaHa
Příspěvky: 126
Registrován: 30 kvě 2012 22:40
Bydliště: Hrušovany u Brna
Kontaktovat uživatele:

Automatická změna položky "Místní název hostitele"

Příspěvek od MaHa » 21 úno 2023 10:45

Již nějakou dobu se potýkám s tím, že dochází k automatické změně názvu počítače v položce "Místní název hostitele" na kartě "Sdílení" kde se za název počítače přidává nějaké náhodné číslo. Pokud si toho náhodně všimnu, tak název změním zpět na správný a nějakou dobu to je OK, ale po nějaké době dojde opět ke změně.

Problém nastává v okamžiku kdy s tímto názvem pracuje nějaký SW, kde jsou nastaveny výjimky pro počítač, protože potom se požadovaná nastavení neaplikují na tento automaticky změněný název.

V dokumentaci jsem našel informace: "Pokud se název vašeho Macu přesně shoduje s názvem jiného Macu ve vaší místní síti, bude k názvu v místní síti přidáno číslo.", ale v žádné ze sítí kde se připojuji určitě nemá žádný počítač stejný název.

Je nějaká možnost jak zabránit těmto změnám?
Je nějaká možnost jak být o takové změně notifikován abych věděl pokud dojde ke změně?

Potřeboval bych to nějak vyřešit, protože ve firemním prostředí je "náhodná" změna názvu počítače dost problém.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Automatická změna položky "Místní název hostitele"

Příspěvek od Zeggjk » 22 úno 2023 17:42

A pokud se připojujete do firemního prostředí, nemáte svůj MAC pod centrální správou? Není na něj aplikován nějaký SW pro Mobile Device Management abyste měl přístup k firemním datům? Jinak ona ta síť může být dost rozlehlá. My máme např. v Active Directory (AD) přes 5 tis. počítačů a žádný se nemůže jmenovat stejně. A ty PC jsou po celé republice. Takže kdybych si vymyslel nějaký název, rozhodně bych si netroufl tvrdit, že tento název v AD už neexistuje. Pro šťouraly, AD to ani nedovolí přidat, zahlásí že název je již obsazen. Ale nějaký MDM se může chovat právě tak, že když se přihlásí k firemní síti další počítač se stejným názvem, tak prostě ten nověji přihlášený stroj přejmenuje.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

MaHa
Příspěvky: 126
Registrován: 30 kvě 2012 22:40
Bydliště: Hrušovany u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická změna položky "Místní název hostitele"

Příspěvek od MaHa » 23 úno 2023 08:01

Děkuji za reakci a pokusím se odpovědět a případně podat další informace:
  • Počítač není v AD
  • Na počítač nejsou aplikovaná žádní nastavení centrální správy
  • V ve firemní síti je cca 20 notebooku
  • Název počítače je tvořen zkratkou firmy, písmenem L a následně prvním písmene křestního jména a celým příjmením
  • S ohledem na jemnou konvenci nepředpokládám, že by mohlo dojít k náhodné shodě s počítačem u některého ze zákazníků kam se připojuji

MaHa
Příspěvky: 126
Registrován: 30 kvě 2012 22:40
Bydliště: Hrušovany u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická změna položky "Místní název hostitele"

Příspěvek od MaHa » 13 srp 2023 08:03

Jen pro případ že by měl někdo nějaký nápad co by mohlo být příčinou. Již pár měsíců jsem tuto hlášku neviděl, ale dnes ráno pět. Včera večer jsem MacBook uspal a dnes ráno po spuštění a přihlášení byla na displeji hláška Místní název hostitele tohoto počítače NAZEV-POCITACE.local již je v této síti používán. Název byl změněn na NAZEV-POCITACE-2.local.

Počítač mám připojen do domácí WiFi sítě. Nějaký nápad co zkontrolovat nebo změnit?

MaHa
Příspěvky: 126
Registrován: 30 kvě 2012 22:40
Bydliště: Hrušovany u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická změna položky "Místní název hostitele"

Příspěvek od MaHa » 13 srp 2023 08:04

Jen pro případ že by měl někdo nějaký nápad co by mohlo být příčinou. Již pár měsíců jsem tuto hlášku neviděl, ale dnes ráno pět. Včera večer jsem MacBook uspal a dnes ráno po spuštění a přihlášení byla na displeji hláška Místní název hostitele tohoto počítače NAZEV-POCITACE.local již je v této síti používán. Název byl změněn na NAZEV-POCITACE-2.local.

Počítač mám připojen do domácí WiFi sítě. Nějaký nápad co zkontrolovat nebo změnit?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatická změna položky "Místní název hostitele"

Příspěvek od MichalM.Mac » 25 zář 2023 21:45

macOS má tři jména

- Computer name: hezké jméno pro uživatele
- Local Hostname: hostname pro Bonjour service discovery (končí .local)
- Hostname: klasické hostname

To co pozoruješ (extra čísla u jména), je změna Local Hostname Bonjour mechanismem pro předcházení duplicitám v síti.
Děje se to, protože:
- Na síti je druhý systém, které se jmenuje stejně
- Tvůj Mac si myslí, že na síti je druhý systém, který se jmenuje stejně

Bonjour je distribuovaný mechanismus, kdy si zařízení navzájem přeposílají informace o dostupnosti služeb (service discovery) na kterých IP adresách jsou dostupné. Tipnul bych si, že nějaká extra služba na Macu nebo jiné Bonjour-capable zařízení na síti je pravděpodobně původcem informace, která donutí systém aktivovat mechanismus proti duplicitám.

Co s tim:
- Nespoléhat se na Local Hostname, který je ze svého p2p principu nestabilní, a použít pouze Hostname, který je vynucen autoritou -> Na to však potřebuju DNS server, který mi to jméno bude překládat.
- Podívat se, co je na síti najito za služby skrz Bonjour (použít např. https://apps.apple.com/us/app/discovery ... 4916?mt=12) a pak se snažit přijít na to, která za to může

Odpovědět