Presun domovskej zložky na iný disk

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Vlado
Příspěvky: 4
Registrován: 31 črc 2012 09:55

Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Vlado » 31 črc 2012 10:08

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť ako presunuť domovskú zložku z SSD disku 128 GB na ktorom chcem mať len systém a aplikácie, a na druhom HDD (pôvodnom 250 GB) miesto DVD mechaniky všetko ostatné, poprípade ako postupovať keď druhý HDD bude nový 500 GB disk a chcem naň presunúť obsah pôvodneho HDD bez systemu a aplikácií.

Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil(a) Vlado dne 31 črc 2012 21:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od casey » 31 črc 2012 10:17

S domovskou složkou bych si raději nehrál. Ale jinak by to teoreticky mělo jít tak, že se přihlásíte jiným účtem, složku původního účtu přesunete na druhý disk a na původní ji v Terminálu nalinkujete (ln -s /disk2/Users/mujucet /Users/mujucet).
Já mám takhle naliknované pouze podsložky v Obrázcích, Hudbě a Filmech, protože mám pouze 128 GB SSD disk.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od MichalM.Mac » 31 črc 2012 10:40

Též doporučuju nalinkovat jen složky s velkými daty a nastavení (~/Library) nechat na systémovém disku.

Na iMacu se mi občas při startu z nějakého důvodu nenamontuje interní HDD (resp. se namontuje pozdě) -> je třeba restartovat Finder, protože Desktop adresář je právě nasoftlinkovaný na interní HDD ze systémového SSD. Kdybych tam měl celou uživatelskou složku, nepřihlásil bych se..

Uživatelský avatar
MikeshCZ
Příspěvky: 137
Registrován: 30 črc 2012 11:32
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od MikeshCZ » 31 črc 2012 10:42

Toto je správný postup - http://superapple.cz/2009/06/jak-presun ... jiny-disk/

Sám jsem to dělal a funguje to. Ale pozor na jednu věc po změně už nesmíš změnit název disku :!: , kde je home folder uložená. Mě se to stalo a dlouho mi trvalo než jsem přišel na to, proč už se nemůžu přihlásit :D .
iBook G3 Indigo - Mac OS9 | MacBook Pro 15" (Late 2006) | Mac Mini (Mid 2007) | MacBook 13" (Early 2008) | iPhone 4S - iOS7

Uživatelský avatar
Azifaral
Příspěvky: 12
Registrován: 30 črc 2012 19:05

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Azifaral » 31 črc 2012 13:20

Ten postup na SuperApple je funkcni a naprosto bezproblemovy. Sam to takto provozuji na 2 pocitacich a zaplat pambu za to, protoze v jednom z nich mi odesel ten systemovy disk a to zrovny kdyz jsme byli s zenou u rodicu na Slovensku a samozrejme ze si sebou clovek nebere Time Capsuli ze? :) Tak to bylo velmi jednoduche, koupil jsem novy systemovy disk, nainstaloval OSX (tenkrat jeste SL) a nastala krasna chvile, pro kterou nekdy ten Apple a OSX miluji. Ten system se rozjel, hned jsem videl data a v docku, kde byly vytazene programy a ja je jeste nemel nainstalovane jsem mel ikonky z otaznicky a podle tech ikonek jsme poznal co musim nainstalovat za programy (prvni nadseni!!!) a druhe nadseni nastalo ve chvili kdy jsem pustil jakykoliv uz nainstalovany program a on si pamatoval vsechny nastaveni, v Pages vsechny sablony, v Mail.app vsechny pravidla a slozky atd ...proste to co me nadefinovano a nastaveno to znal. Ve Windows toto byly vzdy pekelne chvile, za prve si vzpomenout co jsme tam vlastne mel nainstalovane a samozrejme ten trouba si nastaveni nosi ruzne z programy, v registrech atd ...takze si to date znovu a i tak to dodelavate tyden. Tady bylo za 3 hodky vymalovano :)

Vlado
Příspěvky: 4
Registrován: 31 črc 2012 09:55

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Vlado » 31 črc 2012 18:39

Vlado píše:Dobrý deň,
potreboval by som poradiť ako presunuť domovskú zložku s SSD disku 120 GB na ktorom chcem mať len systém a aplikácie, a na druhom HDD (pôvodnom 250 GB) miesto DVD mechaniky všetko ostatné, poprípade ako postupovať keď druhý HDD bude nový 500 GB disk a chcem naň presunúť obsah pôvodneho HDD bez systemu a aplikácií.

Ďakujem za odpoveď.
Takže si zhrniem ako som pochopil vaše rady:
1. na SSD 120GB disk nainštalujem ML
2.do priestoru miesto vymontovanej DVD vložím (vmontujem) nový HDD 500 GB
3.domovskú zložku podľa postupu prenesiem na nový HDD 500 GB
4.do novo vytvorenej domovskej zložky na HDD 500 GB skopírujem obsah pôvodnej domovskej zložky HDD 250GB
5. bude to takto fungovať?
Naposledy upravil(a) Vlado dne 31 črc 2012 21:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MikeshCZ
Příspěvky: 137
Registrován: 30 črc 2012 11:32
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od MikeshCZ » 31 črc 2012 20:12

Pokud změníš tu cestu v nastavení, tak mám pocit, že se to přesune samo, ale nejsem si teď jistý...
iBook G3 Indigo - Mac OS9 | MacBook Pro 15" (Late 2006) | Mac Mini (Mid 2007) | MacBook 13" (Early 2008) | iPhone 4S - iOS7

Uživatelský avatar
Azifaral
Příspěvky: 12
Registrován: 30 črc 2012 19:05

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Azifaral » 31 črc 2012 20:44

Ano takto presne by to melo probihat. A jak uz tady bylo receno, on ti to tam presype sam. Trosku nerozumim te formulaci "za DVD" ....predpokladam, ze myslis "misto DVD", protoze tolik mista tam opravdu neni :D ;)

Vlado
Příspěvky: 4
Registrován: 31 črc 2012 09:55

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Vlado » 31 črc 2012 21:39

Azifaral píše:Ano takto presne by to melo probihat. A jak uz tady bylo receno, on ti to tam presype sam. Trosku nerozumim te formulaci "za DVD" ....predpokladam, ze myslis "misto DVD", protoze tolik mista tam opravdu neni :D ;)
ďakujem za upozornenie na zmätočnú formuláciu :D
ak do piatku príde aj rámik na osadenie HDD na miesto pôvodnej DVD, skúsim v sobotu urobiť zmenu, snáď vsetko klapne podľa plánu, potom dám vedieť

Uživatelský avatar
Azifaral
Příspěvky: 12
Registrován: 30 črc 2012 19:05

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Azifaral » 31 črc 2012 22:18

Jeste jenom drobne upozorneni. Kdyz jsem vymenoval HDD za DVD, tak ono j to tam dost natesno a podarilo se mi pri tom zlehka nariznout (nalomit) ten oranzovy plochy datovy plastovy od toho DVD (viz http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl ... 833wt_1398) a ono to potom vyrabelo psi kusy. Ten disk se tvaril ze jako by jede, ale nebootoval a pod. Pak zase nejel, proste divocina.

Stacilo k tomu opravdu malo a to nejsem zadny elef, spousty let jsem delal servisaka v Autocontu a kolem zeleza se motam porad (uz od roku 1992). A ted pozor. Kdyz jsem chtel ten kablik koupit tady v servisu v Praze, abych to vyresil co nejrychleji, tak nejdrive po me chteli cca 1000 Kc za kablik a uz nevim kolik za praci i kdyz si to bud delat sam, ale oni si to musi dat takto do ucetnictvi :roll: :o a nakonec a to bylo nejlepsi mi rekli ze mi jej nemuzou z nejakych uz mi dnes neznamych duvodu vubec prodat. Takze opet eBay a do 14 dnu to tu bylo za par dolaru. Ale byla to dost velka zdrzovacka a nez jsem vubec prisel na to co je pricinou toho divneho chovani toho disku tak to bylo skoro 1/2 dne, kdy ty disky sly ven a dovnitr asi 10x. :)

Vlado
Příspěvky: 4
Registrován: 31 črc 2012 09:55

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Vlado » 31 črc 2012 22:54

Azifaral píše:Jeste jenom drobne upozorneni. Kdyz jsem vymenoval HDD za DVD, tak ono j to tam dost natesno a podarilo se mi pri tom zlehka nariznout (nalomit) ten oranzovy plochy datovy plastovy od toho DVD (viz http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl ... 833wt_1398) a ono to potom vyrabelo psi kusy. Ten disk se tvaril ze jako by jede, ale nebootoval a pod. Pak zase nejel, proste divocina.

Stacilo k tomu opravdu malo a to nejsem zadny elef, spousty let jsem delal servisaka v Autocontu a kolem zeleza se motam porad (uz od roku 1992). A ted pozor. Kdyz jsem chtel ten kablik koupit tady v servisu v Praze, abych to vyresil co nejrychleji, tak nejdrive po me chteli cca 1000 Kc za kablik a uz nevim kolik za praci i kdyz si to bud delat sam, ale oni si to musi dat takto do ucetnictvi :roll: :o a nakonec a to bylo nejlepsi mi rekli ze mi jej nemuzou z nejakych uz mi dnes neznamych duvodu vubec prodat. Takze opet eBay a do 14 dnu to tu bylo za par dolaru. Ale byla to dost velka zdrzovacka a nez jsem vubec prisel na to co je pricinou toho divneho chovani toho disku tak to bylo skoro 1/2 dne, kdy ty disky sly ven a dovnitr asi 10x. :)
Ďakujem za rady. Budem si dávať pozor alebo zistim čo by stála výmena v sevise. Určite nemám záujem o nefunkný či polofunkčný stroj, potrebujem ho denne v práci.

Faramir

Re: Presun domovskej zložky na iný disk

Příspěvek od Faramir » 01 srp 2012 00:28

Azifaral píše:A ted pozor. Kdyz jsem chtel ten kablik koupit tady v servisu v Praze, abych to vyresil co nejrychleji, tak nejdrive po me chteli cca 1000 Kc za kablik a uz nevim kolik za praci i kdyz si to bud delat sam, ale oni si to musi dat takto do ucetnictvi :roll: :o a nakonec a to bylo nejlepsi mi rekli ze mi jej nemuzou z nejakych uz mi dnes neznamych duvodu vubec prodat. Takze opet eBay a do 14 dnu to tu bylo za par dolaru.
To znám. Sháněl jsem takhle kablík do Mac mini pro druhý disk, obvolal jsem několik servisů a nikde mi ho nechtěli prodat, pak v jednom že mi ho prodají, ale že mi to tam sami namontují (což je zbytečné, protože to zvládnu sám, také jsem dělal servis a montáž počítačů). Chtěli za to celkem skoro 1800 Kč. Nakonec mi ho teda někde sehnal známý za 1000 Kč a když mi přišel, měl jsem během pěti minut všechno na místě. Přesun domovské složky na druhý HDD byl jednoduchý, sice jsem to dělal ručně (podle jiného návodu), ale funguje to. Jen je opravdu nutné dávat velký pozor, je to všechno hrozně malinké a k poškození něčeho může dojít, ani se člověk nenaděje...

Odpovědět