Apple a funkce VoiceOver

Apple a jeho produkty dokáží v mnoha ohledech pomáhat uživatelům s handicapem. Ať už je zrakový, motorický, sluchový či jiný, MacOS X a iOS vám mohou pomoci.

Moderátoři: MichalM.Mac, Macforum_Admin

Odpovědět
Karel Giebisch
Příspěvky: 101
Registrován: 08 čer 2014 11:56
Kontaktovat uživatele:

Apple a funkce VoiceOver

Příspěvek od Karel Giebisch » 13 črc 2015 15:50

V zařízeních od společnosti Apple se ukrývá řada funkcí, které nemusí uživatelům připadat na první pohled důležité, ale pro někoho mohou být nepostradatelným pomocníkem.

Jednou z takových funkcí je VoiceOver, který lze aktivovat jak na iOS, tak i OS X. Tato funkce umožňuje ovládání Apple produktů zrakově handicapovaným lidem. Když je VoiceOver aktivován, ovládání operačních systémů iOS a OS X se kompletně změní. Dotykový displej na iPhone či iPadu jde ovládat řadou speciálních dotykových gest, Mac prostřednicvím řady klávesových zkratek a nebo pomocí Trackpadu, též s použitím dotykových gest.

VoiceOver je brán jako odečítač obrazovky, což znamená, že při jeho aktivaci dojde k předčítání zobrazených prvků na displeji, případně monitoru Macu. V Češtině jsou prvky předčítány hlasem Zuzana, ve slovenštině je vhodné používat hlas Lauru. VoiceOver však obsahuje hlasy i pro řadu zahraničních jazyků.

Prostřednictvím VoiceOveru mohou zrakově handicapovaní lidé pracovat s iPhony, iPady nebo Macy podobně, jako kdyby viděli na displej. Jediné, s čím si VoiceOver nedovede poradit, je prohlížení fotografií, jejich úprava a práce s grafikou.

Tím, že je VoiceOver přístupný každému hned po prvním spuštění příslušného Apple produktu, zrakově handicapovaní lidéjsou schopni provádět i různé konfigurace celých zařízení, řešit zálohy systému, ale klidně se postarat i o čistou instalaci.

VoiceOver je skvělým pomocníkem pro zrakově handicapované a umožňuje jim pohodlnou, ale především efektivní práci s produkty Apple bez toho, aby si museli pořizovat drahé programy, které je nutné samostatně zakupovat např. pro ovládání operačního systému Windows,

Na OS X VoiceOver aktivujete použitím kláves CMD+F5. Stejným způsobem jej zase deaktivujete.

Na iOS tuto funkci najdete v nastavení, sekci obecné a zpřístupnění.

Nezapomínejte na to, že jakmile VoiceOver zapnete, ovládání, na které jste zvyklí, přestane fungovat. Zařízení bude možné ovládat pouze prostřednictvím speciálních postupů, kterým je potřebné se nejdříve naučit.

Proto, než aktivujete VoiceOver na iOS, doporučuji nastavit si zapnutí a vypnutí této funkce na tlačítko Home. To lze provést v nastavení, obecné, zpřístupnění a položce zkratka zpřístupnění. Když si zde vyberete VoiceOver, můžete jej zapínat a vypínat pouze trojím stiskem tlačítka Home.

Ohledně dotazů, jak tato funkce funguje a jak ji využívat, neváhejte psát do tohoto tématu.

Rád poradím.
Díky VoiceOveru mohou s Apple produkty efektivně pracovat i zrakově handicapovaní lidé.

Odpovědět