Passbook - kdo a kde?

Potřebujete pomoc či radu s iOS? Řešíte updaty, synchronizaci, spolupráci iCloud apod? Poradíme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, Macforum_Admin, pekros, Brozik, pueblaa, hynecheck

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 17 zář 2012 21:05

Jelikož s novou verzí iOS přichází nová aplikace Passbook, která nám má pravděpodobně odlehčit peněženky a ušetřit starost s nošením všelijakých karet, jízdenek aj., tak mě napadlo, že by bylo vhodné zjistit kdo tuto službu implementuje nebo se k tomu chystá. Chtěl bych z toho příspěvku vytvořit jakýsi seznam společností podporující Passbook v České republice, pokud tedy víte o někom, sdělte to i ostatním :)
  • Kaufland- neposkytují věrnostní karty
  • BILLA
  • Tesco - nikdo neví o tom, že by se mohla podobná technologie zavádět
  • České dráhy - tento rok bude mobilní verze webu, později eshop s jízdenkami a příští rok se budou zabývat i Passbookem
Společnosti, které byly emailem kontaktovány (zatím bez odpovědi): Tip pro uživatele OS X: Po vydání 10.8.2 budete moci otevřít lístky pro Passbook (*.pkpass) a odeslat přes iCloud do telefonu.
Naposledy upravil(a) Wamer dne 19 zář 2012 15:45, celkem upraveno 8 x.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
HonzaD
Příspěvky: 156
Registrován: 31 črc 2012 16:45

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od HonzaD » 18 zář 2012 06:46

Ja bych to tak tipl na prvni pouziti v cesku na duben 2015.
iPhone 5S 32GB, iPad Air 2 128GB, Apple TV 2nd, MacBook Pro Retina 15" 256GB 16GB 2014

Uživatelský avatar
MikeshCZ
Příspěvky: 137
Registrován: 30 črc 2012 11:32
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od MikeshCZ » 18 zář 2012 09:16

Tipuji, že první v ČR by mohla být Ikea. Možná :)
iBook G3 Indigo - Mac OS9 | MacBook Pro 15" (Late 2006) | Mac Mini (Mid 2007) | MacBook 13" (Early 2008) | iPhone 4S - iOS7

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od casey » 18 zář 2012 10:36

Tipuji, že to bude někdo z těch, kdo už teď podporují aplikaci Portmonka (http://www.portmonka.com), protože to mají více méně vyzkoušené :-)

Uživatelský avatar
iJeffik
Příspěvky: 166
Registrován: 17 zář 2012 12:56
Bydliště: Praha

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od iJeffik » 18 zář 2012 12:39

casey píše:Tipuji, že to bude někdo z těch, kdo už teď podporují aplikaci Portmonka (http://www.portmonka.com), protože to mají více méně vyzkoušené :-)

S tím souhlasím, podle mě to bude stejnej typ app, akorát bude integrovaná...

+ navíc asi opravdu třeba letiště... jen že to využijou jen lidi co lítají kuli práci do zahraničí atd...
Apple iPhone 5 16Gb ios 7

......Pocit anonymity a bezpečí pramení pouze z nedostatku informací........

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 18 zář 2012 12:56

No, Portmonka je pěkná, ale ta nevyžaduje vůbec žádné zapojení ze strany firem, supermarketů aj. Tam stačí, když budou OK s tím, že se čárový kód věrnostních karet bude skenovat z displeje telefonu.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 18 zář 2012 19:05

Tak jsem nalezl problém, který bude skutečně bránit použití Passbooku v ČR. U nás se používají laserové čtečky, které čtou pouze 1D kódy (vidíte třeba na balených potravinách v supermarketu) a Passbook umí pouze 2D kódy (např. QR). Nejde o to, že by to bylo dělané jen pro US trh, ale jednoduše o to, že Apple si myslí, že klasické 1D kódy se budou z displeje laserovou čtečkou špatně skenovat.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od casey » 18 zář 2012 19:10

To je stejné jako u Portmonky. Záleží na ochotě obsluhy, protože většina čteček to nepřečte a je potřeba opsat to číslo nad / pod kódem ručně.

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 18 zář 2012 19:12

Většina? Opravdu? Myslel jsem, že tam není problém, skoro všichni snad používají novější čtečky s červeným laserem, který by to měl z displeje v pohodě zvládnout.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od casey » 18 zář 2012 20:07

Zkus a uvidíš :-)

Uživatelský avatar
abiba
Příspěvky: 216
Registrován: 15 srp 2012 13:01
Bydliště: Praha

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od abiba » 18 zář 2012 20:18

No když to vzládne průvodčí čd se čtečkou jízdenek, tak by to mělo jít i jinde.:)

Uživatelský avatar
HonzaD
Příspěvky: 156
Registrován: 31 črc 2012 16:45

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od HonzaD » 18 zář 2012 20:33

Mate tu portmonku nekdo overenou?

Me by zajimala Billa, Tesco, DM Drogerie, tam asi vernostni karticky pouzivam nejvice a vytahovat z penezenky se mi to opravdu nechce.

Jsou s tim smireny prodavacky a nebo delaji problemy?

Bohuzel v Ikey to na carovy kod neni, ale na prouzek :(
iPhone 5S 32GB, iPad Air 2 128GB, Apple TV 2nd, MacBook Pro Retina 15" 256GB 16GB 2014

Uživatelský avatar
iJeffik
Příspěvky: 166
Registrován: 17 zář 2012 12:56
Bydliště: Praha

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od iJeffik » 19 zář 2012 13:18

Docela mě to zajímalo, a tak jsem se na to zeptal v A3 sportu, a zrovna jsem trefil na ně, že oni to prej umí... a co se týče ostatních, tak je prý otázkou času kdy na to přejdou....
Apple iPhone 5 16Gb ios 7

......Pocit anonymity a bezpečí pramení pouze z nedostatku informací........

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 19 zář 2012 14:00

Jako, že už jsou připraveni na Passbook nebo, že můžou snímat kódy z displeje telefonu?
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
iJeffik
Příspěvky: 166
Registrován: 17 zář 2012 12:56
Bydliště: Praha

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od iJeffik » 19 zář 2012 14:43

Tak Passbook není novinka..... jak už tu byla zmíněna třeba Portmonka, tak jsou i jiné app.., a říkala že nemají problém snímat kód z displeje... ale já bych to uvítal třeba u Tesca....
Apple iPhone 5 16Gb ios 7

......Pocit anonymity a bezpečí pramení pouze z nedostatku informací........

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 19 zář 2012 15:09

No Portmonka má pouze čisté oskenované čárové kódy, které zpětně renderuje na displej. Passbook může zobrazit mnoho jiných věcí a hlavně je to přímo od prodejce, který tím může propagovat svůj byznys a zároveň to plně podporovat místo toho, aby nebylo nikdy jisté jestli zrovna tady ten kód naskenují nebo ne. I když třeba v A3 podporují skenování kódů z displejů telefonů, tak to stejně s Passbookem nebude fungovat, protože ten zas nedporuje zobrazení 1D čárových kódů, pouze 2D a ten přečtou jen optické čtečky, laserové ne.

EDIT:
Napadlo mě, že bych totiž udělal aplikaci, která by dokázala oskenovat čárový kód, uživatel si po té vybere styl karty a vloží ji do Passbooku, to ovšem padlo když jsem zjistil, že Passbook prostě 1D kódy neumí, dokonce jsem psal vývojářům do Apple ohledně tohoto problému a odpověděli, že nemají v plánů 1D podporovat a ono je to pochopitelné. Apple se velmi zaměřuje na UX (user experience) a to by nebylo to pravé ořechové, když se na 60% prodejen nepovede 1D kód oskenovat běžnou čtečkou.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 19 zář 2012 15:29

Tak, první potvrzení o nasazení Passbooku v ČR :) Sice to bude chvíli trvat, ale aspoň něco. Viz. první příspěvek.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
HonzaD
Příspěvky: 156
Registrován: 31 črc 2012 16:45

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od HonzaD » 19 zář 2012 16:37

Dival jsem se vcera na tu portmonku a pry se z ni lidem ztraceji karty.. To je fakt skoda, protoze napad to je dobrej, ale kdyz je jeste nefunkcni to opravdu zkouset nebudu..
iPhone 5S 32GB, iPad Air 2 128GB, Apple TV 2nd, MacBook Pro Retina 15" 256GB 16GB 2014

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 19 zář 2012 17:22

No já sem v ní chvíli karty měl, ale snad nikdy sem to moc nepoužil, nebyla příležitost a potom jsem restoroval a ono to nemá iCloud, tak karty byly pryč, jestli se ztrácejí i samy od sebe, to nevím.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
HonzaD
Příspěvky: 156
Registrován: 31 črc 2012 16:45

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od HonzaD » 21 zář 2012 09:06

Ahoj, takze vcera jsem zkousel portmonku v DM Drogerii a bez uspechu, pokladni nesel precist kod ani nalezato a ani na stojato a na dotaz, jestli se ji to nekdy povedlo odpovedela, ze jsem prvni, co to zkousi nacist z displaye telefonu..

Taky jsme narazil na podobnou a hezci aplikaci Thin Wallet http://itunes.apple.com/cz/app/thin-wal ... 01255?mt=8 tak to zkusim treba v Tescu.

Neco podobneho jako je Passbook je i Lemon Wallet, ale moc jsem tuto aplikaci nepochopil.. http://itunes.apple.com/cz/app/lemon-wa ... 30692?mt=8
iPhone 5S 32GB, iPad Air 2 128GB, Apple TV 2nd, MacBook Pro Retina 15" 256GB 16GB 2014

Uživatelský avatar
iJeffik
Příspěvky: 166
Registrován: 17 zář 2012 12:56
Bydliště: Praha

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od iJeffik » 21 zář 2012 09:10

Mě by spíše zajímalo, kdy spustěj ten Passbook i v ČR....
Apple iPhone 5 16Gb ios 7

......Pocit anonymity a bezpečí pramení pouze z nedostatku informací........

petrc83
Příspěvky: 4
Registrován: 30 črc 2012 20:21

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od petrc83 » 21 zář 2012 10:31

Podle mě má ale Passbook fungovat jinak, než současné apps, které pouze udržují přehled o věrnostních kartách. Vy si v AppStore koupíte kupón (Apple z této transakce samozřejmě obdrží 30%, pokud to není nastaveno jinak), který se do PassBooku uloží. Takže jednotlivý prodejci budou pomocí AppStore distribuovat kupóny určené k čerpání jejich služeb. A vzhledem k tomu, že má Apple díky iTunesStore a AppStore největší databázi platebních karet, bude to pro obchodníky lákavé.

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 21 zář 2012 17:41

Nemyslím si, že by to mělo být pro obchodníky lákavé obzvlášť pokud si musejí pro takovou věc platit developerský účet - jakože musejí a ještě k tomu jim nechávat provizi za prodané kupóny. To by u nás už vůbec nikdo nechtěl, promiň to je ale úplná blbost a navíc by nešly dynamicky generovat lístky do kina, letenky, jízdenky apod.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 21 zář 2012 17:42

iJeffik píše:Mě by spíše zajímalo, kdy spustěj ten Passbook i v ČR....
Passbook je okamžitě dostupný po celém světe od vydání iOS 6. ČR však není na toto připravená ani vybavená.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 21 zář 2012 17:47

HonzaD píše:Ahoj, takze vcera jsem zkousel portmonku v DM Drogerii a bez uspechu, pokladni nesel precist kod ani nalezato a ani na stojato a na dotaz, jestli se ji to nekdy povedlo odpovedela, ze jsem prvni, co to zkousi nacist z displaye telefonu..

Taky jsme narazil na podobnou a hezci aplikaci Thin Wallet http://itunes.apple.com/cz/app/thin-wal ... 01255?mt=8 tak to zkusim treba v Tescu.

Neco podobneho jako je Passbook je i Lemon Wallet, ale moc jsem tuto aplikaci nepochopil.. http://itunes.apple.com/cz/app/lemon-wa ... 30692?mt=8

Portmonka je jen kopie právě Thin Wallet - a nebo naopak, každopádně jsou to 2 stejné aplikace a rozdíl ve skenování rozhodně nebude.

Lemon Wallet, je něco na styl Passbooku, tedy v tom, že má API pro digitální aktualizaci karet, ale jinak je to aplikace, která vyloženě slouží jako peněženka pro běžné karty, které nosíš u sebe, jde jen o to, že je máš všechny v telefonu a k tomu některé poskytují i živé aktualizace stavu.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
marekpiggy
Příspěvky: 229
Registrován: 31 črc 2012 20:51
Bydliště: Hradec Králové

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od marekpiggy » 21 zář 2012 23:36

Na App Store je už několik aplikací do Passbooku.
Editor, korektor a redaktor magazínu Appliště.cz

Obrázek

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 22 zář 2012 00:08

I pro český trh?
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

jjasanus
Příspěvky: 3
Registrován: 24 zář 2012 04:09

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od jjasanus » 24 zář 2012 20:26

možná to sem úplně nepatří:), ale po několika zkušenostech s elektronickou jízdenkou do vlaku (iPad/iPhone - PDF), kdy kontrola průvodčím trvala nejméně 5 minut a nejvíce cca čtvrt hodiny (bez úspěchu), jsem ochotně přešel opět na papírové jízdenky ...tu průvodčí zkontroluje za 2 sekundy, a většinou u toho tak nenadává (neprudí):)

btw ...to není chyba QR kódu, to je chyba nekvalitních terminálů a hlavně lidí, kteří jsou odpovědní za důkladné proškolení průvodčích;) (skenování u mě probíhalo asi u jen cca 5% případů)

jinak Passbook, pokud u nás budou fungovat terminály (čtečky), a celá transakce nebude trvat dvoj, trojnásobek času, který je nutný pro kontrolu papírové jízdenky, bude určitě skvělá věc ...chce to (u nás) ale ještě nějaký ten čas:)
JJ

Uživatelský avatar
HonzaD
Příspěvky: 156
Registrován: 31 črc 2012 16:45

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od HonzaD » 24 zář 2012 20:51

jj to se mi taky jednou povedlo, kdyz jeste ČD měla čárový kód, a já ji to ukazal na iPhonu v PDF, tak mě jen poprosila, ať ho zvětším přes celý display a naskenovala to čtečkou a bylo.
iPhone 5S 32GB, iPad Air 2 128GB, Apple TV 2nd, MacBook Pro Retina 15" 256GB 16GB 2014

Uživatelský avatar
Standa11
Příspěvky: 11
Registrován: 30 črc 2012 17:45
Bydliště: UK

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Standa11 » 24 zář 2012 23:29

Nemohu si nevzpomenout na jeden záběr z Básníků. ...a budete platit cashem nebo šekem? Dnes už by asi nikdo neodpověděl "pravděpodobně penězma" ale "pravděpodobně Passbookem nebo NFCčkem" ;) Nejsem si úplně jistý, zda by na mě pokladní v Tesku neposlala vyhazovače :)

Typuji si, že platby passbookem budou dominantou především pro multikina v USA. Pak přijdou na řadu letenky. Opět nejdříve USA a možná i UK. V roce 2013 budou možnost platby Passbookem použivat významní dopravci v USA, EU v Číně a v Japonsku. Až tak na konci roku 2013 spíše polovina 2014 se tato možnost platby dostane mezi české zákazníky. Nejprve v podobě jízdenek, lístků do "vybraných" multikin a až pak do obchodních řetězců. Masovému rozšíření moc nevěřím, bude to jen další možnost jak zaplatit vedle NFC. Bude to dost drahá záležitost aby to v krátké době nasadili do všech běžných obchodů pro "pár" zákazníků. Za tři roky tato technologie zlevní a budeme se s tímto typem platby setkávat třeba i v sekáči ;) ...ale to už jsem opravdu na pomezí sci fi!

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 26 zář 2012 19:13

Passbook není určen pro platby, maximálně pro řetezce se zákaznky, kteří mají přednabité karty u nich.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
HonzaD
Příspěvky: 156
Registrován: 31 črc 2012 16:45

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od HonzaD » 26 zář 2012 19:34

Kdyz uz jsme u tech plateb, muze mi nekdo vysvetlit, k cemu jsou ty platby mobilem jako

http://www.mobitoplatito.cz/

a

http://www.platmobilem.cz/

Nemame uz tech platebnich metod nejak moc? Nestacila by jedna poradna, kterou by vsichni podporovali a byla spolehliva?
iPhone 5S 32GB, iPad Air 2 128GB, Apple TV 2nd, MacBook Pro Retina 15" 256GB 16GB 2014

Wamer
Příspěvky: 118
Registrován: 30 črc 2012 15:16
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od Wamer » 27 zář 2012 12:28

Platby přes SMS mě příjdou zbytečně zdlouhavé, už aby se u nás zavedlo NFC a stejně tak aby ho zavedl i Apple do iP. Platby přes NFC mě příjdou jako skutečně revoluční, je to konečně použitelná mobilní technologie a společně s Passbookem, Portmonkou nebo řešením ve WP8 klidně plně nahradí klasickou potřebu peněženky.
Zdeněk Topič - Stormio - vývoj kvalitních iOS aplikací

Uživatelský avatar
HonzaD
Příspěvky: 156
Registrován: 31 črc 2012 16:45

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od HonzaD » 30 zář 2012 09:45

Taky si myslim, ze je to strasna skoda ze Apple s NFC nezacal a misto toho zavadi nejaky Passbook, ktery zrejme bude fungovat nejak pres QR kody a kdo vi jestli se toho nekdy dockame tady..

NFC by bylo super, skoda no.. Tak si jeste nejaky ten rok pockame.. :(
iPhone 5S 32GB, iPad Air 2 128GB, Apple TV 2nd, MacBook Pro Retina 15" 256GB 16GB 2014

matushy
Příspěvky: 1
Registrován: 21 říj 2012 12:55

Re: Passbook - kdo a kde?

Příspěvek od matushy » 21 říj 2012 12:57


Odpovědět