iPad Air/iPad Pro - ako vhodna nahrada zositu na VS?

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
kristian
Příspěvky: 10
Registrován: 18 lis 2017 23:10

iPad Air/iPad Pro - ako vhodna nahrada zositu na VS?

Příspěvek od kristian » 22 črc 2019 11:57

Zdravim,
onedlho nastupujem na magistra a intenzivne premyslam o nahrade beznych zositov za iPad. V prvom rade by som sa tak chcel opytat, ci tu je niekto, kto to vyuziva v tomto use case, a ci je s nim spokojny? Su tam nejake nedostatky, na ktore si treba dat pozor?

Z mojich skusenosti musim povedat, ze nepisem velmi pekne a pokial musim po sebe citat poznamky z xy tyzdnov dozadu, tak to uz musim hodne desifrovat. Samozrejme, kvalita poznamok a mojho pisma zavisi od toho ako velmi ma predmet bavi + nakolko mu rozumiem.

Povodne som premyslal nosit MBP 15" na prednasky, ale asi by ma to rychlo omrzelo (kvoli vahe a skladnosti). Naviac som sa mi zapacili aplikacie na iPad typu GoodNotes 5, ktore vyzeraju byt dost premakane. Urcite by som bral aj Pencil, lebo na kreslenie diagramov to bude iste rychlejsie a spolahlivejsie. Na to, aby to bola porovnatelna nahrada by som asi zobral aj Smart Keyboard (aj ked sa mi ta cena samemu sebe tazko zdovodnuje).

Velkostne by som chcel ostat pri platforme 10.5/11". Tuto potom nastava tazka otazka, do ktoreho iPadu ist? iPad Air 10.5" pripadne iPad Pro 10.5" (2017) alebo iPad Pro 11"(2018)?

Kapacitu by som bral v kazdom pripade 64GB, kedze na iPade neplanujem hrat hry, mat tam nejaku velku filmoteku, ci mat z toho databazu fotiek/videi.

Priznam sa, ze iPad Pro 11" (2018) sa mi zda dost drahy, obsahuje asi vykon, ktory ani nevyuzijem, ale ten sposob ako sa dobija pero, aj ako to pero vyzera (mensie a matne, bez krytky, ktora sa da asi lahko stratit) sa mi zda ovela lepsi. Je vsak ten pencil az o tolko lepsi?


Diky moc za rady.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iPad Air/iPad Pro - ako vhodna nahrada zositu na VS?

Příspěvek od rony » 22 črc 2019 19:38

Pisanie si si uz vyskusal, i ked je Pencil (jedno ci prva alebo druha generacia) naozaj skvely, tak pisanie je celkom otazka - je tam taky blby nezvyk plochy iPadu. Pocitam, ze vacsi iPad je na pisanie asi lepsi ako 10 palcovy. Vacsi model bude pravdepodobne prijemnejsi na pracu s PDF - asi sa s takymi dokumentami v skole stretnes a PDF su vacsinovo stavane na A4.

Vyber z tych troch modelov by mal vyplyvat z toho ako intenzivne ich chces vyuzivat.

Klavesnica: mas este moznost pouzit beznejsiu bluetooth (kludne tu, co sa pouziva k Macom) a existuju puzdra pre iPady, ktore by mali vediet prepojit ich spolu.

Ak sa nakoniec rozhodnes, urcite bude fajn ak za cas prides a poreferujes.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

kristian
Příspěvky: 10
Registrován: 18 lis 2017 23:10

Re: iPad Air/iPad Pro - ako vhodna nahrada zositu na VS?

Příspěvek od kristian » 24 črc 2019 14:50

Dakujem pekne za tipy, urobil som investigaciu a mam zopar zaujimavosti, ktore mozu byt napomocne ludom, ktori su v podobnej situacii.

- Bol som navstivit Apple Premium Resellera, kde maju ako prve po ruke novy iPad Pro 11" a 12.9". Je to krasny a zaroven aj drahy stroj, pencil je vyrieseny famozne, v podstate okrem ceny sa tomu stroju neda nic vycitat (pozerajuc sa na to z pohladu studenta).

-Ked som si potom vyskusal novy iPad Air 10.5", tak tam bolo velmi rychlo vidiet (prechadzanie medzi obrazovkami, scrollovanie) pomalejsi displej. Keby som prisiel k nemu ako prvemu, iste by som si to nevsimol. Ale ked clovek skusi najprv to lepsie a potom to trosku horsie, rozdiel vidi. Taktiez pencil sa nemotorne nabija (aj ked to nabijanie zas nie je nejake nekonecne dlhe).

-Aplikacia ako Good Notes/Notability sa zda byt sikovna, aj ked tie demo ukazky su absolutne nepouzitelne (ten "pisany text" je hrozne skrasleny, aby to peken vyzeralo)

-Smart Keyboard je super, aj ked sa mi zda, ze je hodne predrazeny (aj voci apple wireless klavesniciam) Napriek tomu, ze apple spomina full-size, tak to full-size nie je.

Rozdiel medzi 10.5 Airo ma 11" Pro je cca. 330 Eur, co je cca. suma Apple Pencilu + Klavesnice. Preto som si povedal, ze pojdem do iPadu Air 10.5" pripadne iPadu Pro 10.5". Cena je podobna, ale stare Pro vyzera ako solidnejsia volba (pro motion, lepsi fotak na fotenie poznamok, reproduktory, +1GB ram). Procesor je vsak starsi A10X vs A12 v novom Aire. Trosku ma to znepokojuje, ze moj skoro dva roky stary iPhone 8 ma A11.

Myslite, ze je velky rozdiel medzi A10X vs A12 mozno ani nie taky z hladiska cisteho vypoctu (kde je mozno A12 o 25-30% rychlejsia), ale aj z hladiska novych technologii a pod. Lebo Stare Pro sa tvari, ze ma vacsiu ramku, lepsiu grafiku - ale bude podporovany dlhsie alebo kratsie ako Air?.

Rod
Příspěvky: 25
Registrován: 11 črc 2015 10:05

Re: iPad Air/iPad Pro - ako vhodna nahrada zositu na VS?

Příspěvek od Rod » 15 zář 2019 20:20

Ahoj , možná ti to pomůže.

Mám Pro10,5 64GB Wi-Fi + pencil a denně používám good notes5, mám v něm víc než 500 různých “poznámek” u některých i 15 a více stránek (psané poznámky, text-klávesnice, importované PDF , vložené fotky, printscreeny, malůvky... ) Jsem technik na stavbách, 2x jsem rozbil display jak s ním chodím na lešení, ale nedokážu si to bez něj představit. Otevírám na něm A0 výkresy v PDF někdy i DWG soubory a výkonově zatím vše zvládá. Mám IPhone 7, který letos budu upgadovat. Pro Motion display je super na psaní/kreslení kvůli odezvy displeje , ale nevím jaký by byl rozdíl vůči aktualizovanému IPad Air 2019. Znovu dělat výšku tak určitě s Ipadem, ale on za mých studentských let ještě neexistoval. ;)

Za sebe bych doporučil Aira 2019, pokud bude odezva displeje OK, jinak Pro 10,5 ti bude stačit. Na druhou stranu možná v říjnu přijdou nové Ipady Pro.

Přeju šťastný výběr

Odpovědět