OLED displej a jeho subpixely

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, dandas, Macforum_Admin, hynecheck, pekros, Schumi

Odpovědět
gibby1
Příspěvky: 21
Registrován: 19 srp 2019 12:08

OLED displej a jeho subpixely

Příspěvek od gibby1 » 15 říj 2020 15:31

Zdravím, tento příspěvek se bude týkat iPhonu, ale zároveň jakéhokoliv telefonu s OLED displejem a je spíše podnětem k diskuzi na téma, které mi vrtá hlavou už několik měsíců, jelikož používám u sebe dva iPhony, jeden 7+ a druhý XS a nejsem slepec, vidím že 7+ podává jasnější prokreslení písma.
Začalo mi to zase vrtat po Apple eventu tento týden, kde bylo zobrazeno jak se spojují jednotlivé subpixely u diamond pentile matice do jednoho pixelu, kterou používají všechny moderní OLED displeje, viz obrázek.
https://imgur.com/oDLchuE

Na obrázku je vidět, že pixel je tvořen dvěma zelenými subpixely (ty prý u OLED stárnou nejdřív, proto je zastoupen dvakrát) a jedním modrým a jedním červeným (Apple tam udělal předěly značící celkový pixel). Lze tedy říct, že počet pixelů je stejný, jako počet červených a modrých subpixelů, nikoliv zelených. Pokud se podíváme na recenzi iPhone XS Max na displaymate, což je stránka, která měří kvalitu displejů, lze v jejich tabulce najít, že inzerované jemnosti 458 PPI, kterou má mít iPhone XS Max dosahují pouze zelené subpixely, viz obrázek a červené a modré (tedy rovnající se počtu pixelů) jsou jemnosti 324 PPI.
https://imgur.com/ytz08jZ

Znamená to tedy, že inzerovaná jemnost OLED displejů je podvod? Neútočím na Apple, dělá to každý, včetně samsungu a ostatních, ale pokud to opravdu funguje takhle, pak proti LCD displeji třeba v XR nebo 11 by měl mít naprosto stejnou jemnost. Nebo jsem něco napsal špatně?

Budu rád za vaše názory, popřípadě články, rád se v tomto dovzdělám.
Děkuji.

Odpovědět