iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
Uživatelský avatar
petr.sybol
Příspěvky: 559
Registrován: 22 led 2013 14:58
Bydliště: Praha

iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od petr.sybol » 19 črc 2014 00:26

Zdravím,

doposud jsem si GPS polohu přidával hromadně do fotografií pomocí Zoneru. Označil jsem všechny fotografie v daném albu, zvolil přiřadit polohu, vybral na mapě a bylo hotovo.

Lze prosím nějak jednoduše, ať už přes iPhoto, či jinou App, nastavit hromadně GPS polohu?

Co jsem zatím zkoušel, tak v iPhoto lze změnit polohu pouze u jedné vybrané fotografie, když rozkliknu "Informace" a přetáhnu špendlík. Jakmile označím dvě fotky či všechny z celého alba, podklad mapy zmizí a se špendlíkem nelze hýbat.

Díky moc.
| iPhone 12 Mini 64GB |
| iPad Pro M1 2021 | Apple TV 4K 2022 |

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od MartyM » 21 črc 2014 17:13

no tak v aperture se oznaci vsechny fotky co chci menit a preklikne se na zalozku "places" a na mape si najdu misto a pak zmacknu prave tlacitko mysi a tam je asign photos a ono to hodi pin a priradi to polohu vsem oznacenym fotkam

da se i stejnym zpusobem pridat nazev mista (add place) a to pak priradi, nebo dodatecne zmenit nazev uz u prirazeneho mista,

funguje to dobre a hlavne jednoduse

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od casey » 21 črc 2014 17:19

Taky používám výše uvedený způsob. Zatím k naprosté spokojenosti. Mám desetitisíce fotek a všechny včetně umístění :-)

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od MartyM » 21 črc 2014 20:01

casey píše:Taky používám výše uvedený způsob. Zatím k naprosté spokojenosti. Mám desetitisíce fotek a všechny včetně umístění :-)
jen jsem zvedavej, jak se vydari prechod na photos aplikaci v novem OS, momentalne mam takvou schizu, ze potrebuji lightroom pro lepsi upravy, ale aperture me vyhovuje protoze ma integraci icloud, coz vydatne pouzivam pro sdileni, navic se s nim fotky spravuji lepe, asi se z toho picnu

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od casey » 21 črc 2014 20:14

Tak to jsme dva :-) Já mám u všech fotek místa a u naprosté většiny i poctivě označeny lidi... Je s tím spousta práce a pokud bych měl přejít na Lightroom (který už teda taky mám), tak budu možná trochu nenadšený :) Ještě musím prozkoumat workflow v Lightroom. Jediné, co mě láká, je možnost úprav na iPadu. Minimálně by se mi líbilo, kdybych všechny fotky nahrnul do počítače a v klidu u televize udělal selekci, které fotky budu upravovat a které rovnou smažu.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od MartyM » 21 črc 2014 20:46

blizim se konci mesicni trial verze, mam i photoshop, ktery ted urcite budu mit dal, protoze jsem se naucil delat blendig expozic na krajinu,
lightroom ma hodne moznosti nastaveni, je na to hodne navodu, nejlepsi se mi jevi video od Julieanne Kost, to doporucuji hodne

LR umi lepe upravovat fotky, takze se da ta potreba photoshopu honde minimalizovat a pritom fotky jsou hezky,
co se me ale porad nejak moc nelibi, tak je prave sprava fotek, to me prijde jednodussi v aperture,
pak lightroom nema fulll sreen mod, coz jsem si u aperture hodne oblibil,
hlavnim problemem pro me je ovsem chybejici podpora pro icloud, coz asi vetsine je jedno, ale ja to hodne pouzivam

ted jedu model kdy fotky naimportuji do LR, necham tam rawy, pak tam mam tify ktery vzniknou blendingem ve PS, a nakonec vyexportuji jpeg , doostrim v PS a naimportuji jako hotove do aperture, kde nasdilim, coz je mimochodem varianta, ktera by se dala vyuzivat dlouhodobe , jpeg si s sebou vezme i souradnice proste vse, vcetne keywords, takze je to celkem jednoduchy

podle me apple nebude uz nikdy plne podporovat fotografy, bude se orientova na masy, tj. lidi co foti kompaktem, iphonem, nebo ev. jinym fotakem do jpegu, zadne moc upravy, atd., kdo bude chtit delat s fotkama trochu vic profesionalne, at uz komercne nebo jako hobby (muj pripad), tak bude jedinna volba LR,

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od casey » 21 črc 2014 21:02

Podobný model mám zatím teoreticky taky - primárně práce v LR a konečný export do Aperture, kterému odlehčím od RAWů a přesto budu mít stále "Apple kompatibilní" knihovnu. Teď mi třeba jenom spuštění spořiče obrazovky, který bere fotky z Aperture, trvá přes půl minuty.
Jenom ještě před switchnutím musím prozkoumat další videa, abych vědět, jak udělat workflow. Primárně to, abych mohl jednoduše smazat RAWy, které v iPadu označím jako že je chci smazat. Poslední dobou jsem trochu rozmrzelý z velkého počtu fotek a tak dost brutálně mažu. Udělám sérii fotek skupinky lidí a jak někdo mrkne, mažu :-)

Představu mám takovou, že strčím kartu do MacMini a natáhnu fotky. Pak lehnu s iPadem (který se sesynchronizuje přes kolekce) na gauč a projedu v rychlosti fotky - první kolo rozmazané a špatné okamžitě pryč. V druhém kole výběr nejlepší ze série. Ve třetím kole rvybrat ty, kde udělám jenom základní úpravy v LR a ty, se kterými si budu hrát v PS...
Co jsem zatím pochopil tak mám problém, že aby se fotky synchronizovaly, musí být v kolekci. Ale zase když je smažu z kolekce, tak mi zůstanou na disku originální RAWy a to nechci...

Lightroom mi určitě zůstane, protože je součástí Creative Cloudu, který platím kvůli Photoshopu. Jestli ho budu používat, nebo ne, to už je jiná otázka.

iCloud naštěstí nevyužívám. Export na web dělám primárně na Google+ (pluginem z Aperture) a případně na Flickr.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od MartyM » 21 črc 2014 21:21

me to vytrideni trva hrozne kratce, tak ani neuvazuji, ze bych to delal na ipadu, a dalsi urpavy stejne musim na PC (MBA),

no jeste k tem rawum, kdyz to oznacite jako rejected, tak se ta informace neprenese do PC verze?, tim by se to vyresilo ne? ja teda vubec nevim, jak ta mobilni verze funguje,

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od casey » 21 črc 2014 21:29

Já jsem to zatím ještě nestihl prozkoumat, takže si nejsem jistý, jestli když to dám rejected, jestli se to nesmaže jenom z kolekce (což se zase přenese na Mac), ale jestli originální RAWy nezůstanou na disku.
Rozhodně pak nechci porovnávat kolekce a fyzické soubory, abych měl na disku zbytečné tera fotek, které ani nechci :-)

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od MartyM » 21 črc 2014 21:41

no rejected v collections se samozrejme projevi i na originale,
ja to myslel tak, ze na ipadu jen oznacit rejected, a definitivni smazani az na pc v adresari, kde staci dat delete all rejected photos, tj. na ipadu nemazat, jen oznacovat co se smaze, podle mne ta znacka rejected je na takove pripady prave dobra

dobry je prave projit ty videa , kazdy ma jiny system, nekdo oznacuje fotky ke smazani, ale jiny rika, ze je lehci oznacit ty dobry protoze tech je mene, ja to delam jak asi vetsina, tj. mazu mazu a az se domazu k tomu co zbyde

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od casey » 21 črc 2014 23:53

Pokud je v LR volba "delete all rejected photos", která maže fotky z kolekcí a k tomu i všechny související originály, tak je to přesně to, co od toho chci :-)

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od MartyM » 22 črc 2014 06:04

na urovni collections to nefunguje, musi se to udelat z foldru jinak se to vymaze jen z collection ale v adresaru a na disku to zustane ale to prece neni problem, stci prekliknout na all pohotos nebo last import a pod. ,
ja treba vsechny nove fotky importuji do adresare !-new, ktery je takto pojmenovany videt na prvnim miste a az je mam zpracovane, tak vytvorim adresar s konecnym nazvem a tam fotky presunu, takze me staci kliknout na tento adresar a pak dat delet all rejected photos a hotovo

Uživatelský avatar
petr.sybol
Příspěvky: 559
Registrován: 22 led 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od petr.sybol » 22 črc 2014 10:54

Je ještě nějaká jiná možnost, jak přiřadit hromadně GPS polohu mimo Aperture? Nechce se mi kvůli poloze importovat fotografie do Aperture, když ho nepoužívám.

Na druhou stranu se dá pravděpodobně očekávat, že tato funkce bude v novém Photos. Vzhledem k tomu, že používám iPhoto, by to vyřešilo problém.

Díky
| iPhone 12 Mini 64GB |
| iPad Pro M1 2021 | Apple TV 4K 2022 |

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od casey » 22 črc 2014 11:05

Aperture i iPhoto umí používat stejnou knihovnu.

Co bude v budoucnu, na to se zeptej někoho, kdo má křišťálovou kouli :-)

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od Alisczech » 27 črc 2014 20:58

Nová aplikace bezesporu bude s polohou u fotografií pracovat. Bylo to videt na screenech z WWDC, ale dle všeho se jí dočkáme až začátkem 2015.
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: iPhoto či jiná app - jak lze hromadně změnit GPS polohu

Příspěvek od Jirka_S » 11 úno 2018 19:38

Vážení fotografové, která aplikace dokáže momentálně editovat gps v Macu z mapy, ideálně pak i dávkou, případně další drobné úpravy exifu, třeba čas snímku? Jde to třeba v nikoňáckém VievNX, ale ten je na Macu nějaký pomalý a těžkopádný. Mohu to dělat v Zoneru v Parallels, ale hledám něco pro Mac.
Díky za nasměrování.

Odpovědět