Katalog fotek software

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Katalog fotek software

Příspěvek od Honza.Mac » 18 úno 2016 13:42

Dobrý den,

řeším jak uspořádat fotografie do katalogu, který bude (katalog) uložený jen na lokálním disku, maximálně na NASu.
Chtěl bych použít nějaký non Apple a non Adobe software.
Mám fotky roztříděné v adresářích pojmenovaných YYYY_MM_DD_Akce a byl bych moc rád kdyby s tím daný software uměl pracovat a zachovával adresářovou strukturu.
Existuje něco ? Resp. ACDSee má slevu na Pro verzi pro Mac.
Nebo v čem si schraňujete a třídíte fotky vy ?
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od rony » 18 úno 2016 14:25

pred par rokmi som skusal ACDSee pre mac a bol som trpko sklamany, z PC verzie som bol vzdy nadseny a na macu mi nakoniec pride najlepsi Photos. Na OS X tieto multimedia objekty na katalogovanie je najistejsia cesta uplne opustit koncept ukladania do filesystemu. Z toho dovodu to budes mat o nieco tazsie, ak sa ho chces drzat.

Aj pomerne znamy Zoner je zdrzanlivy:
Bude Zoner Photo Studio pro Mac?
Vstup na platformu Apple dává naději, či spíše spekulaci, že jednou přijde na řadu také Zoner Photo Studio pro OSX, což je zároveň jedna z nejčastějších otázek uživatelů Maců. Na OSX samozřejmě Photo Studio spustíte už nyní, například přes virtuální operační systém, ale vyžaduje to licenci i na Windows. Zoner však podle vlastních slov zatím nic takového nechystá, nad variantou pro Mac se jen dlouhodobě uvažuje.

Zoner se k první aplikaci pro iOS vyjádřil takto:

„V poslední době přibývají nejen zařízení s iOS, ale i otázky, zdali chystáme nějaké produkty pro platformy Apple. Nebudeme zastírat, že zkušeností s vývojem pro tyto platformy máme málo. Začali jsme tedy s aplikací, která je mezi uživateli smartphonů s Androidem úspěšná a zároveň klade menší nároky vývoj.“ říká Jan Kupčík, produktový manažer softwarové divize ZONER software.
Takze si uvedomuju, ze su hraci na PC platforme a Mac je obsadeny samotnym Applom.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od casey » 18 úno 2016 17:58

"non Apple a non Adobe" software je dost omezující. Osobně mám všechny "ultra staré" fotky v adresářové struktuře na disku. Několik posledních let (něco přes 10 tisíc fotek) v Aperture. A nově (po ukončení vývoje Aperture) jedu v Lightroomu.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Hajnejch » 18 úno 2016 20:36

Já jsem soft na jakoukoliv katalogizaci fotek vzdal. Vždycky mi na tom něco vadilo ať na Winech nebo teď na Macu. Mám to ve svojí adresářové struktuře rozdělené na Bydlení, Výlety, Záliby, Lidé, Oslavy a Tapety které dál třídím podle potřeby. Většinou to končí pak ve třetí nebo čtvrté podsložce letopočtem. A nejdůležitější fotky(duplikáty) mám ve složce Mobil, Tablet a atp. které synchronizuji s daným zařízením. My se jinde než na přenosných zařízeních na fotky nekoukáme a na mobilu máme jen Best Of za poslední dva roky. Plus mám v telefonu pracovní fotky ale z těch bude asi taky jen Best Of a zbytek skončí na Macu.

Zas je ale pravda že máme ročně fotek kolem jednoho tisíce a i tak mám pocit že je to moc.
CapturFiles.jpg

Uživatelský avatar
psycho.path
Příspěvky: 10
Registrován: 25 pro 2014 14:38
Bydliště: Nové Město nad Metují

Katalog fotek software

Příspěvek od psycho.path » 20 úno 2016 12:54

ACDSee Mac Pro 3 vlastnim a pouzivam, ale je to velka hruza. Jsem taky obeti zvyku a pri prechodu na MAC v roce 2012 jsem zakoupil ACDSee MAC Pro a od zacatku az do dnes me to stve. Na Airu s SSD a cca 4tis fotek na disku jede skoro bez problemu, jen obcas padne kdyz v narazi na video mezi prohlizenymi soubory. Na iMacu s klasickym HDD a nekolika desitek tisic fotek na disku je to ale nehorazne pomale a casto pada i jen pri prechodu na jinou slozku.

Docela rad bych take presel na neco jineho, ale mam spoustu fotek skenovanych z negativu ve slozkach s datem a jmenem akce a vse co jsem zkousel importovalo do knihovny podle data kdy byly snimky oskenovany. Takze acd see zatim stale pouzivam.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Alisczech » 03 bře 2016 18:58

Pokud chcete mít fotografie v adresarich, tak proc je neprohlizet pomoci Finderu a Quick Preview (mezera nebo Alt+mezera pro fullscreen). Pokud chci nějakou nadstavbu s DB, tak bych volil Apple nebo Adobe :)
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Honza.Mac » 04 bře 2016 06:11

No koukám že pokud chci sofistikovanější správu, nic jiného než Adobe produkt mi nezbývá.
Dá se zakoupit samostatně Adobe Bridge ? ;)
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Hajnejch » 04 bře 2016 11:48

Nelze. Zjišťoval jsem to přímo u distributora. Je to vždy součást nějakého grafického programu od Adobe.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od MartyM » 04 bře 2016 22:31

osobne bych nic jineho nehledal nez lightroom, anebo to nechte jak je, lightroom vam ty fotky necha v te strukture jak mate a nad tim pak budete moct vyuzivat vsechny funkce a ze jich je

db.
Příspěvky: 107
Registrován: 05 srp 2012 07:34

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od db. » 05 bře 2016 00:01

PhaseOne Media PRO. Používam na Mac 10-15 let bez výhrad.
☕ kavárenský povaleč - Certified Trainer
*Gorenie K337 *Elektrolux EWT1000 *Eta Compact *Tefal Aquaspeed 250

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Honza.Mac » 07 bře 2016 19:19

Tak bych to asi uzavřel s tím, že, ač chtě nechtě, budu muset využít služeb Adobe ... :-(
Je to asi i jediný logický krok, jelikož mám Aperture a živit kvůli tomu virtuálku s Maverickem nemá cenu.
Každopádně děkuji všem za podněty, hlavně za poslední příspěvek @db.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od MartyM » 08 bře 2016 12:21

no hlavně Lightroom vám řeší kromě katalogizace i úpravy a to na velmi vysoké úrovni a pokud se nedostanete do oblasti profecionálních úprav např. blending vrstev apod, /na to je potřeba photoshop), tak si s ním vystačíte, a je na to opravdu masivní podpora celosvětově, taky jsem měl Aperture, nechtělo se mi, ale nyní je to OK a v LR je budoucnost

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Alisczech » 23 bře 2016 16:26

Honza.Mac píše:Tak bych to asi uzavřel s tím, že, ač chtě nechtě, budu muset využít služeb Adobe ... :-(
Je to asi i jediný logický krok, jelikož mám Aperture a živit kvůli tomu virtuálku s Maverickem nemá cenu.
Každopádně děkuji všem za podněty, hlavně za poslední příspěvek @db.

Já bych to zas tak černě neviděl. Lightroom má velmi podobnou logiku jako Aperture a navíc řadu funkcí, které Aperture neměl...
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Applista82
Příspěvky: 26
Registrován: 06 bře 2016 11:57

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Applista82 » 15 dub 2016 07:35

Zdravím, hledal jsem co nejvíc podobné téma.

Chci ze zeptat jak odstaním FLICKR a VIMEO z iPhone - nikdy jsem to nepoužíval a najednou koukám, že v nastavení mám tyto položky (bordel).
Děkuji.
Přílohy
image.png

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od SteveJSF » 15 dub 2016 07:39

To je v pořádku - je to jen integrace do systému iOS. Neznamená to, že tam ty aplikace máš. Musíš je nejprve nainstalovat jako jakoukoliv jinou 3rd party aplikaci.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Honza.Mac » 15 dub 2016 07:41

To asi nepůjde, to tam je dané systémově ...
Jinak, jen doměnka, by to možná šlo skrýt nějakým nástrojem po jailbreaku nebo přes Apple Configurator ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
capekfilip
Příspěvky: 430
Registrován: 30 črc 2012 15:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od capekfilip » 15 dub 2016 07:47

Pokud jste si neinstaloval dané aplikace, nemáte co odstranit. Tyto položky v nastavení jsou proto, že apple se dohodl s těmito službami a udělal přímou integraci do iOS. U Flickru a Vimeo, jde o sdílení fotek a videí. V nastavení pouze vyplníte přihlašovácí údaje. U Twitteru a Facebook se pak jedná o sdílení i notifikace.

Applista82
Příspěvky: 26
Registrován: 06 bře 2016 11:57

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Applista82 » 15 dub 2016 07:49

Aha :(
Jo nejsou tam já to rozklikával a je právě nutné instalovat. Jen se mi prostě nelíbí, že to mám nacpané takto v nastavení - to bych tam mohl mít milion jiných služeb. Právě si neuvědomuji zda to tam bylo na předchozí verzi iOS ale asi jo když píšete, že je to tam běžně.
Jailbreak není pro mne ;)
Tak děkuji.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Honza.Mac » 15 dub 2016 10:30

No je to tam od nepaměti ... A příště váš dotaz směrujte do správné sekce, buď iOS nebo iPhone ...;-)


Sent from my iPad using Tapatalk
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Applista82
Příspěvky: 26
Registrován: 06 bře 2016 11:57

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od Applista82 » 15 dub 2016 13:27

Tak já to bral z pohledu, že se jedná o aplikace na ukládání a třídění fotek/videa - tak sekce katalog fotek mi přišla nejblíže. Pardon.

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Katalog fotek software

Příspěvek od SteveJSF » 15 dub 2016 15:43

Není to tam od nepaměti a je zbytečné to skrývat - je to jen pro propojení systému iOS s těmito službami, pokud byste si tyto aplikace nainstalovali. Pokud je nenainstalujete, pak je to jen položka v menu, kterou neřešíte.

Do menu v Nastavení se to dostávalo postupně s modernizací iOS a neobjevily se tam tyto položky všechny najednou. První byl tuším FB.

Odpovědět