EXIF

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
Fesko
Příspěvky: 486
Registrován: 02 říj 2014 14:54

EXIF

Příspěvek od Fesko » 01 dub 2018 14:36

Keď nasnímam fotku s iP automaticky sú v EXIF-e aj údaje o polohe s udaním zemepisnej šírky a d'lžky. Keď ale fotku pošlem cez Whatsup, Viber alebo mailom k adresátovi sa už tieto údaje nedostanú. Je možné, aby tomu tak nebolo ? Alebo ako a cez čo by sa k nemu dostali ?
V aplikácii Fotky sú tieto údaje po kliknutí na Info zobrazené na mape červeným špendlíkom. Ako z toho vytiahnem presný údaj o zemepisnej šírke a dĺžke ?
Ď.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: EXIF

Příspěvek od Jirka_S » 01 dub 2018 15:07

EXIF Viewer?

Fesko
Příspěvky: 486
Registrován: 02 říj 2014 14:54

Re: EXIF

Příspěvek od Fesko » 01 dub 2018 15:18

Asi sme si nerozumeli. Ja keď od niekoho dostanem fotku, neobsahuje EXIF a preto ani neviem vyčítať polohu GPS(šXd) a k tomu mi Viewer nepomôže. Jedná sa mi o to, že niekto mi pošle fotku, v Sygicu je možnosť vložením fotky určiť trasu k danému objektu, domu alebo ulici. To však je možné iba v prípade, že fotka obsahuje údaje s GPS.
A dokonca pri podrobnejšom skúmaní som prišiel na to, že v niektorých mne poslaných fotkách to je a niekde nie. Samozrejme všetky boli fotené prístrojom, ktorý má polohu GPS.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: EXIF

Příspěvek od Jirka_S » 01 dub 2018 16:08

Rozumím. Přemýšlím, jestli někde v nastavení něco jako "odebrat informace o poloze" při posílání fotografií. Mám dojem, že jsem na to už někde narazil. 🤔

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: EXIF

Příspěvek od Hajnejch » 02 dub 2018 10:50

V rámci iOS ty informace podle mě zůstávají. Já spíš řeším opačný problém jak se jich zbavit když třeba uveřejňujete nějaký inzerát nebo posíláte fotky cizím lidem. Utěšuju se tím že spousta lidí to nezná a ani nemají chuť se tím zabývat. A nechce se mi drbat s další aplikací když to pokaždé posílám z něčeho jiného.

Fesko
Příspěvky: 486
Registrován: 02 říj 2014 14:54

Re: EXIF

Příspěvek od Fesko » 02 dub 2018 11:58

Ale na to netreba žiadnu aplikáciu. Keď máš Cloudové úložište vo Fotkách dáš odobrať polohu a už nie je nikde ani v iP ani na Macu ani naostatných zariadeniach.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: EXIF

Příspěvek od swenak » 02 dub 2018 13:41

Hajnejch píše:V rámci iOS ty informace podle mě zůstávají. Já spíš řeším opačný problém jak se jich zbavit když třeba uveřejňujete nějaký inzerát nebo posíláte fotky cizím lidem. Utěšuju se tím že spousta lidí to nezná a ani nemají chuť se tím zabývat. A nechce se mi drbat s další aplikací když to pokaždé posílám z něčeho jiného.
V iPhonu na to používám CropSize, ten umí mnoho fíglů a toto je jeden z nich.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: EXIF

Příspěvek od Hajnejch » 02 dub 2018 15:29

Cloud na fotky nepoužívám a extra aplikaci právě nechci. Jsem smířen s tím že kdo je v obraze tak si místo pořízení fotky dohledá když bude chtít, ale 90% populace ani nemá tuchu že tam nějaké exif údaje jsou, tak na to hřeším i když se mi to moc nelíbý ale jsem líny to mazat a nechávám je tam. A když je nejhůř tak to vyfotím starým digitálem který polohu nezaznamenává.

lipon
Příspěvky: 1615
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: EXIF

Příspěvek od lipon » 02 dub 2018 15:38

při exportu fotky z Photos na Macu je tam volba "Include location information", v iOS používám aplikace ViewExif - umí jak prohlídnout EXIF, tak uložit fotku bez metadat

edit: ještě k původnímu dotazu - Whatsapp obvykle odesílá fotky vč. exifu, nemáš to náhodou vypnuté? Settings -> Privacy -> Photos -> přepínač u Whatsapp

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: EXIF

Příspěvek od Jirka_S » 02 dub 2018 16:07

CropSize je fajn appka, často používám pro převzorkování na menší rozměr, obvykle když dávám něco na FB, který fotky jinak mrší. Mám vyzkoušeno, že když má delší strana buď 960 (nebo 2048 pixelů pro příznivce většího rozměru), tak je to na tom FB pak lepší. 😊

Odpovědět