zmena datumu porizene fotografie

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
Jj132
Příspěvky: 1
Registrován: 12 srp 2018 21:25

zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Jj132 » 12 srp 2018 21:42

Dobrý den, pořízený fotografie z iphonu 6s mi zaznamenaj datum a čas pořízení. Poté se mi synchronizují přes icloud do macu, kde mám zapnuté stahování původní položky do M.... Mám tedy vše v plném rozlišení. Pokud se kouknu do detailu o fotcena macu , vše je jak má být se správným datumem i časem pořízení. Když chci exportovat fotografie z knihovny na macu na disk a zadám "exportovat fotografii" uloží se s datumem právě aktuálním, což je zatím tak jak má být, ovšem když zadám "exportovat nezměněný originál...." předpokládal bych, že bude zachován datum a čas pořízení.... Bohužel tomu tak není a čas je třeba o 3hodiny pozdějš, někdy i datum lehce nesedí... tipoval bych to, že je to čas nahrání fotky do icloudu, případně z icloudu do maca... jak docílím toho, abych měl fotku uloženou na disku se správným datumem pořízení? DĚKUJI PŘEDEM za rady, už jsem pročetl spoustu stránek, ale nikde jsem nenašel podobné téma... Jirka.

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od SteveJSF » 12 srp 2018 22:21

Asi bude otázka odkud ty informace bereš - jestli z informací o souboru nebo z exifu.

Okacko
Příspěvky: 51
Registrován: 12 srp 2012 10:59

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Okacko » 14 srp 2018 22:24

Tohle už řeším také delší dobu. Zálohuji fotky z dvou iphonů na disk a způsobem výše popsaným - jakmile exportuji nezměněný originál, nikdy mi to pak neukáže správný čas a dokonce i den nesedí. Pokud exportuji klasicky nebo jen přetažením fotky, ukáže mi to datum a čas přetažení.
Fotky tak musím dávat do složek s názvy akcí plus datem pořízení, ale časy mi prostě nesedí a děsně mě to irituje.
Co se týká informace, tak jde právě i o exif.


Sent from my iPad using Tapatalk

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4636
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od ra3662 » 15 srp 2018 06:42

Exif by to měnit nemělo ať se kopíruje nebo exportuje.
Jaké bude datum vzniku souboru pokud jej nebudu exportovat, ale překopíruji jej přímo z knihovny, nikoli přetažením z alba?
Knihovna, zobrazit obsah balíku, master nebo podobně a pak už podle data.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od rony » 15 srp 2018 09:41

cim teda overujes udaje v EXIF?
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Jirka_S » 15 srp 2018 10:00

Troufám si tvrdit, že informace o shot date and time v exifu zůstanou neporušené.

lemon84
Příspěvky: 207
Registrován: 16 lis 2014 15:20

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od lemon84 » 15 srp 2018 19:58

Skus to jednoducho overit: skusobnu fotku z aplikacie fotky exportuj ako neupraveny original na hdd, potom fotku vymaz z aplikacie fotky. Nasledne fotku z hdd presun do aplikacie fotky a uvidis, ci bude sediet datum cas

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od SteveJSF » 15 srp 2018 21:01

Problem bude asi už v tom, co psal Rony - čím ověřuje exif.

Okacko
Příspěvky: 51
Registrován: 12 srp 2012 10:59

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Okacko » 26 srp 2018 20:33

Pánové, máte pravdu. Exif je nezměněn, takže existuje řešení, jak exportovat fotky z aplikace Fotky na disk tak, aby mi Finder ukazoval správné datum a čas pořízení?

Případně soft, který by to automaticky uměl vytáhnout z exifu a nahradit za nesprávná data?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od SteveJSF » 26 srp 2018 21:44

Nad tím, jak operační systémy, jejich průzkumníci a jiné aplikace pracují s časovými údaji souborů (datum vytvoření a změny), mi zůstává rozum stát. Je v tom bordel i po desítkách let fungování počítačů, bohužel. Snažit se tohle upravit u souborů fotek mi připadá skoro zbytečné, ale něco s daty jsem už řešil, jen teď nejsem schopný říct žádný název aplikace - nejsem u stroje. Snad zítra.

Okacko
Příspěvky: 51
Registrován: 12 srp 2012 10:59

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Okacko » 27 srp 2018 07:25

SteveJSF píše:Nad tím, jak operační systémy, jejich průzkumníci a jiné aplikace pracují s časovými údaji souborů (datum vytvoření a změny), mi zůstává rozum stát....
Přesně tak. Snad existuje nějaké jednoduché řešení.
Taky se porozhlédnu na netu a pokud něco najdu a bude to použitelné, rád se tady podělím.


Sent from my iPhone using Tapatalk

okubis
Příspěvky: 29
Registrován: 04 kvě 2015 15:27
Bydliště: Přerov

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od okubis » 12 říj 2018 21:45

přesně tento problém jsem řešil při exportu fotek z iphone na NAS .... viewtopic.php?f=9&t=28623
a ... nevyřešil ... ale pokud naimportuji do knihovny LR tak se fotky ukazují s datem pořízení ..
Olda
Macbook pro 13,3 retina ( late 2014 )
iPad AIR2, 16gb
iPhone 7, 128gb
iPhone 4, 8gb

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Alisczech » 28 říj 2018 14:38

Okacko píše:
26 srp 2018 20:33
Pánové, máte pravdu. Exif je nezměněn, takže existuje řešení, jak exportovat fotky z aplikace Fotky na disk tak, aby mi Finder ukazoval správné datum a čas pořízení?

Případně soft, který by to automaticky uměl vytáhnout z exifu a nahradit za nesprávná data?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pokud se nepletu, tak Finder má standardně zobrazení "Datim poslední změny" nikoli datum vzniku. Není řešení změnit sloupce?
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

littlepaul476
Příspěvky: 31
Registrován: 23 říj 2013 08:46

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od littlepaul476 » 30 říj 2018 13:17

Vřele doporučuji se vymanit ze závislosti na datumu souboru u fotek. Pokud máte iCloud, pak ano, datum souboru se nastaví na datum uploadu na server. Před lety jsem také tohle moc řešil a bylo to k zbláznění. Používal jsem tehdy ACDsee, které umělo nastavit datum souboru na datum pořízení fota z EXIFu. A dělal jsem to často, protože každou chvíli nějaký blboprogram ten datum prostě změnil. A to nemluvím o tom, že každý březen a říjen se na NTFS datum všech souborů posunul o +-1 hodinu :D Takže jsem ve svém workflow datum dal do názvu souboru a od té doby má moje dušička klid. A to i teď s iCloudem...

Gwaihir
Příspěvky: 486
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Gwaihir » 30 říj 2018 18:41

Ten problém je větší, když si od někoho přes air drop kopíruji fotky z nějaké uplynulé akce. Pak je mám samozřejmě zařazené k datu kopírování a ne datu pořízení. Jak tomu zabránit? Mám fotky na iCloudu. A částečně to lze řešit přidáním do správného alba, ale pak taky nesedí čas.

littlepaul476
Příspěvky: 31
Registrován: 23 říj 2013 08:46

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od littlepaul476 » 30 říj 2018 23:35

Ani airdropem se datum pořízení fotky v EXIFu nemění. Jen se to chová jako byste to právě sám vyfotil tj. soubor dostane nový název IMGxxxx (i datum souboru kupodivu zůstává originální - alespoň tomu tak je u MAC-->iPhone). Na konci seznamu se mi tyhle airdropnuté fotky zobrazují jen v sekci Alba/Všechny fotky, ale to protože to takhle Apple nastavil a on ví nejlépe, jak to chceme řadit, takže to ani nejde změnit. V albu nebo v sekci Fotky se mi ty fotky zařazují správně.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Alisczech » 05 lis 2018 15:57

Ono je to celé trochu jinak.

iOS rozlišuje datum pořízení a datum přidání/poslední úpravy. Na různých místech řadí různě. Pokud se nepletu, tak v sekci "Fotografi" je to podle datumu pořízení a v Alba-Všechny fotky podle datumu přidání/změny. AirDropem se ve fotce nic nemění a je podle této logiky správně zařazena
Gwaihir píše:
30 říj 2018 18:41
Ten problém je větší, když si od někoho přes air drop kopíruji fotky z nějaké uplynulé akce. Pak je mám samozřejmě zařazené k datu kopírování a ne datu pořízení. Jak tomu zabránit? Mám fotky na iCloudu. A částečně to lze řešit přidáním do správného alba, ale pak taky nesedí čas.
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Gwaihir
Příspěvky: 486
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: zmena datumu porizene fotografie

Příspěvek od Gwaihir » 18 lis 2018 21:20

Je to tak. V airdropu problém není, spletl jsem se. Rozhodně je problém s fotkami, které si stáhnu z internetu a patřící do jiného dne. Ale to chce asi změnit informace u té fotky.

Odpovědět