Bolest očí a Macbook 12

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Rogner
Příspěvky: 119
Registrován: 28 led 2013 19:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Rogner » 03 srp 2016 08:18

Koupil jsem si Macbook 12. Moc se mi líbí, hlavně na cesty je to výborná volba. Menší plocha, ale obraz je krásný, prostě retina. Začal jsem ho používat, ale po pár minutách mě z něj strašně začaly bolet oči a hlava.
Normálně používám Macbook Pro 15, taky retinu, a všechno je naprosto v pohodě. Oči mě z něj nebolí.

Nerozumím, v čem je problém. Vše je vlastně úplně stejné - kvalita obrazu, jas, kontrast, velikost písmen, ale někde je problém.

Je to jen věc zvyku? Odezní to, až si oči zvyknou?

Díky, pokud s tím máte nějaké zkušenosti.
MacBook Pro 13, 2015), Iphone 6S, Ipad mini

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od rony » 03 srp 2016 09:07

Asi je to leskly display. Podobne ma po chvili boleli oci z Macbooku Air. Vyriesil som to matnou foliou.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Rogner
Příspěvky: 119
Registrován: 28 led 2013 19:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Rogner » 03 srp 2016 10:53

rony píše:Asi je to leskly display. Podobne ma po chvili boleli oci z Macbooku Air. Vyriesil som to matnou foliou.
Ale Macbook Pro 15, který používám, má také lesklý displej, a je to v pohodě.
MacBook Pro 13, 2015), Iphone 6S, Ipad mini

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od rony » 03 srp 2016 12:12

ake ine riesenie okrem folie by si cakal?

ak nejakou sialenou nahodou si si nenastavil rozlisenie, ktore nie je nativne, tak asi uz inu moznost nemas.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Bianchi
Příspěvky: 172
Registrován: 28 zář 2012 09:52

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Bianchi » 03 srp 2016 12:50

Divný, IPS display působí na oči šetrněji. Může to být třeba i psychikou, nesprávným posedem, citlivým zrakem, kdo ví...

Display má vysoké rozlišení a je poměrně malý. Vliv může mít i LED podsvícení a obnovovací frekvence.

Ještě to zkuste, jestli si za týden zvyknete. První pomocí může být vytvoření nového barevného profilu (rozšířená kalibrace), zrušení funkce vyhlazování písma a instalace f.lux. Více s tím dělat nelze.

Bananas
Příspěvky: 3
Registrován: 19 lis 2017 13:08

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Bananas » 19 lis 2017 13:26

Dobry den,

Poslal jsem Vam ohledne tohoto problemu soukromou zpravu, ale nevim jak to tady funguje. V zahranici uz je docela velka skupina lidi a fora, kde se toto snazi resit a prijit na puvod (pravdepodobne kombinace zdravotnich precitlivelosti a spatne techniky podsviceni, ktera se lisi kus od kusu), u nas jste vsak prvni, na koho jsem narazil, tak bych se s Vami rad zkontaktoval. Kazdy ma puvod problemu jinde a co u nekoho funguje, u jineho nemusi, tak se snazim shromazdit data.

Dekuji a s pozdravem

Rogner
Příspěvky: 119
Registrován: 28 led 2013 19:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Rogner » 19 lis 2017 17:16

Dobrý den, soukromou zprávu jsem nedostal, ale pokud Vás zajímá - bolest očí odezněla, nyní používám Macbook 12 k plné spokojenosti. Mám nastavenou také aplikaci f.lux, která mi pomáhá šetřit oči večer. Problém byl asi v přechodu z 15" na 12" monitor, ale naštěstí to po týdnu odešlo.
MacBook Pro 13, 2015), Iphone 6S, Ipad mini

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od casey » 19 lis 2017 17:43

Aplikace FLUX už není potřeba. Funkčnost byla integrována na macOS.

Bananas
Příspěvky: 3
Registrován: 19 lis 2017 13:08

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Bananas » 15 bře 2018 20:37

Mohu se prosim zeptat, jak jste si zvykl a jaka byla ta bolest oci a hlavy, kterou Vam ten macbook zpusoboval? Patrim mezi lidi, kteri si bohuzel zvyknout nedokazou a neni nas malo. Na foru Intel se toto resi uz 4 roky, Intel tento problem priznal, ale nevi jak ho resit - https://communities.intel.com/message/5 ... t=0#531832. Na jinych forech se tyto problemy take resi - https://ledstrain.org/
Existuje dokonce neziskova organizace v anglii, ktera se tim zabyva - http://lightaware.org/
Problem vypada jako kombinace "alergie" na moderni LED osvetleni - https://migraineagain.com/led-lights-go ... headaches/, jeho blikani a pak na nektere druhy blikani, ktere zpusobuji spatne/ruzne verze driveru pro graficke karty. Zni to absrudne, ale bohuzel to je realny problem. Tech lidi je odhadem cca 5% a ten problem by se dal obecne oznacit jako migrena, jejimz spoustecem jsou prave vyse zminene prvky. Jeste jsem nernarazil na nikoho, kdo by si na toto stezoval a pak to odeznelo.
Pokud byste mi mohl vice popsat, jak se Vam problem podarilo prekonat, jak odeznel a zda se jeste nekdy vraci, budu Vam moc vdecny.

Jeste bych rad dodal, ze mam za sebou velke mnozstvi nejmodernejsich lekarskych vysetreni, jak oci, optickeho nervu, tak neurologicke a mozku. Nikdo nebyl schopen objevit zadnou vadu. Toto bohuzel casto plati pro mnoho dalsich lidi, kteri timto trpi.

Rogner
Příspěvky: 119
Registrován: 28 led 2013 19:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Rogner » 15 bře 2018 21:09

Vlastně jsem na to odpověděl v jednom předešlém příspěvku. Dost mě to trápilo, obrátil jsem se na jednoho známého, znalce Apple, a ten mi poradil, ať prostě počkám pár dnů.
Opravdu to zhruba po 14 dnech zmizelo a mně se strašně ulevilo. Používal jsem taky f.lux, ten pomůže při koukání na obrazovku večer, ale jinak nic zvláštního. Bolest se nevrací...
Z toho tedy usuzuji, že šlo jen o zvyk. Přemýšlím o koupi jako hlavního počítače Macbooku 15 nebo o iMacu 21,5, případně externího monitoru v kvalitě Retiny, zajímalo by mě, jaká bude reakce při přechodu zase na větší obrazovku :)
Pokud by měl někdo zkušenosti s dobrým externím monitorem, budu rád za tip.

Jinak mám citlivé oči, mám stabilizované onemocnění rohovky, ale nějak to zvládám :)
MacBook Pro 13, 2015), Iphone 6S, Ipad mini

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od sallvator » 16 bře 2018 08:07

Zazil sem ze mel monitor (ne macbook) nejak vadnej panel ze byla trochu jina obnovovaci frekvence, nebylo to okem poznat ale bylo to na oci narocnejsi nevim presne jak tato problematika funguje.

Bananas
Příspěvky: 3
Registrován: 19 lis 2017 13:08

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Bananas » 18 bře 2018 23:18

Dekuji za odpoved. Jednoduse jste tedy bolest oci a hlavy kazdy den protrpel a pak presla? Nebolela Vas hlava treba jeste dlouho pote, co jste se do displeje nedival (v noci, budila ze spanku apod)? U me to totiz takto probiha a je to velice neprijemne, nekdy to omezuje i spanek.
Nektere priciny jiz znamy jsou, jako PWM (blikani LED podsviceni pri ztlumeni jasu, zmereni tohoto je jiz soucasti kazde dobre recenze napr. na notebookcheck.net), jine jsou ale znamy mene a nedaji se moc merit (temporal dithering - problikavani barev u displeju ktere nemohou zobrazit dostatecny pocet, takze se barvy blikanim "umele" dotvari).
Musim uznat ze dele jak 14 dni jsem to vetsinou nevydrzel, jelikoz to je i doba na vraceni produktu u nas. Casto jsem take po koukani do displeje delsi dobu poradne nevidel a mel nekolik hodin rozmazane videni (migrena, jak jsem se pozdeji dozvedel). Stejne priznaky jsem mel i u iphonu a dalsich zarizeni. Stale pouzivam iphone 4s, ktery je kupodivu od zacatku uplne bez problemu.
To se Vam nedelo?

Mockrat dekuji za vsechny Vase odpovedi, snazim se tohle tema resit jiz delsi dobu a jakekoliv dalsi data a popis tech neprijemnosti mi dost pomuze.

Renik
Příspěvky: 153
Registrován: 09 kvě 2015 17:58
Bydliště: Slovakia

Re: Bolest očí a Macbook 12

Příspěvek od Renik » 20 bře 2018 00:09

Ak mozem poradit, sef mi objednal tieto okuliare:
http://ivioptik.sk/produkty/okuliare-k-smartphonom/

Odvteycmannebolia oci ani hlava. Sklicka stali nejakych 90 eur a ram okolo 200 eur (ten som si uz ale platil sam). Neveril som, ze to pomoze, ale skutocne su dobre.
MacBook Pro Retina 13” 2016 | 2 GHz Intel Core i5 | 8 GB 1867 MHz LPDDR3 | 256 GB SSD | Intel Iris Graphics 540 | MacOS Sierra
iPhone 7 128GB Black | iOS 10
Apple TV 4 64GB

Odpovědět