Skrytá kopie odeslaných emailů

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
jecmenek
Příspěvky: 16
Registrován: 25 dub 2016 05:46

Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od jecmenek » 08 kvě 2016 19:13

Pěkný den všem,
prosím o radu. Snažím se přejít s emailem do nativního emailového klienta Macu. Zatím mi přijde, že to celkem jde (x let používám Outlook, tak je to sice změna, ale ne až tak obrovská, jak jsem se bál).
Co mi ale chybí, je možnost nastavit pravidlo na skryté kopie odeslaných emailů. Příchozí emaily jdou nastavit přímo u poskytovatele hostingu wedosu. Ale odeslanou poštu neumí (konzultováno s techniky wedosu). Outlook toto pravidlo umí, ale v Macu se mi to nedaří nastavit, i když jsem vyzkoušel v Pravidlech několik variant nastavení.
Máte někdo zkušenost, jak správně Pravidlo v emailu nastavit, aby mi veškerá odeslaná pošta chodila ve skryté kopii ještě na další email?
Díky za rady a přeji hezký den :-)
David

Uživatelský avatar
emkei
Příspěvky: 577
Registrován: 31 črc 2012 08:18

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od emkei » 11 kvě 2016 20:05

za A)
mail_bcc.png
za B)
rule.png
Varianta A je skryta kopie sobe samemu.
Varianta B je automaticke preposlani (emaily by asi nemely byt stejne, ale uz se me to nechce upravovat =))

za C)
Automaticke pridani adresy do BCC, ale nejde videt =) doporucuji zalohovat nastaveni preferences pro mail.app.
Vypnout mail.app
V terminal.app: defaults write com.apple.mail UserHeaders '{"Bcc" = "sam@example.com";}'
life sucker × air consumer

jecmenek
Příspěvky: 16
Registrován: 25 dub 2016 05:46

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od jecmenek » 11 kvě 2016 20:28

Díky moc za reakci, že sis dal tu práci to takto popsat.
Zkusím krátký komentář:

varianta A) ta mi to neřeší
varianta B) přesně tu jsem zkoušel snad už 100x, vždy mi pak na daný email přijdou třeba i staré emaily, zkušební zprávy outlooku z historie, s jedním odeslaným emailem cca 10 starých (fakt nevím proč), ale za boha ne ten email, který jsem právě odeslal někam a chci kopii na daný email (jen tohoto emailu)
varianta C) ta asi bude funknční, ale pro mě v tuto chvíli složité, jak to nastavit - na druhou stranu mám návod a zkusím pohledat

vřelý dík :-)
David

jecmenek
Příspěvky: 16
Registrován: 25 dub 2016 05:46

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od jecmenek » 11 kvě 2016 20:32

Citování celých superdlouhých příspěvků činí vlákno méně přehledným.
MichalM.Mac


páni, oprava, ten bod C jsem nakonec našel a funguje!! jsi génius :-) díky moc!!

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od ra3662 » 11 kvě 2016 20:55

Citování celých superdlouhých příspěvků činí vlákno méně přehledným.
MichalM.Mac


Jak to funguje pokud dáš do skryté kopie ještě někoho? Tím myslím ty jsi zadaný přes terminál a někoho napíšeš klasicky do skryté kopie?

jecmenek
Příspěvky: 16
Registrován: 25 dub 2016 05:46

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od jecmenek » 11 kvě 2016 20:58

Ne, já mám skrytou kopii na svůj soukromý email, který používám jako archiv. Je to fajn, když chceš mít doručenou i odeslanou poštu na jednom místě, které je jako záloha mimo hlavní email... Proto mi pomohla tato varianta, která umožní skrytou kopii dát jen jeden trvalý email. To je přesně to, co jsem hledal.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od ra3662 » 12 kvě 2016 09:42

Kdysi jsem to tak ypoužíval jako archív. Pak jsem bohužel potřeboval poslat skrytou kopii více lidem a vten moment to odstarilo tu tu napevno zadanou v terminálu. Bohužel to jsem zjistil až jsem šel do archívu pro odeslaná data. Jinak jsem rád že alespoň někomu něco vyhovuje.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od Mironet » 11 čer 2018 12:04

Zeptám se zde: s příchodem GDPR mám nasledující dotaz:

Chci poslat hromadný e-mail skupině lidí tak, aby se jim nezobrazily adresy ostatních. Když dám více adres do pole bcc (skrytá kopie), odešle se to správně, nicméně pole příjemce je pak v příchozím mailu prázdné. Jde nějak dosáhnout toho, aby každý příjemce viděl v poli příjemce pouze svou adresu?

A poddotaz: Výše uvedené platí pro nativní Mail na Macu. Outlook 2007 na služebním počítači dělá to, že při stejném postupu je pole příjemce stejné jako pole odesilatele. Dojde tedy mail od Jardy Procházky a jako příjemce je uveden také Jarda Procházka. To už je dost zvláštní chování. Netušíte někdo, zda to je (byl) bug u Microsoftu, anebo se mám hrabat v nastavení a jde to někde změnit?

Díky!

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od SharkeeCZ » 11 čer 2018 14:36

Co to má společného s GDPR?
V případě posílání skrytým příjemcům se zobrazí vždy neskrytý příjemce všem, jinak je tam odesílatel, pokud to program povolí takto odeslat.
GDPR je norma pro ochranu osobních údajů, neřeší jestli pošlete něco ve skryté kopii a jakou technologií. Vy musíte zabezpečit ochranu dat, pokud na to nemáte program, pak to musíte dělat ručně, ale pořád musíte mít souhlas příjemců, že jim můžete posílat obchodní nabídky. Ale to platilo i před GDPR, jen to nikdo neřešil a teď jsou všichni vystrašení.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od Mironet » 11 čer 2018 16:19

Společného s ochranou osobních údajů to má to, že pokud bych odeslal skupinový mail bez skryté kopie, šířím nedovoleně cizí e-mailové adresy a jména, protože každý adresát má přístup ke kompletnímu seznamu příjemců. Nejedná se o zasílání obchodních nabídek.

Co když je při psaní e-mailu pole příjemce prázdné a všichni příjemci jsou v poli skrytá kopie? Jde nějak dosáhnout toho, aby každý adresát viděl v poli příjemce pouze svou adresu nebo musí zůstat u příchozího mailu v takovémto případě pole příjemce prázdné? (viz původní dotaz)

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od SharkeeCZ » 11 čer 2018 20:08

Tak to bylo v rozporu s ochranou osobních údajů již dříve, jen hlupák takto posílal e-maily. Jinak GDPR se nezvtahuje na osobní korespondenci apod, jde jen o firmy, takže je blbost tohle řešit jako soukromá osoba.
Stačí dát do příjemce sám sebe.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od Mironet » 11 čer 2018 21:36

:roll: Děkuji za rozbor situace; škoda, že zcela ignorujete moje dotazy.

Částečně souhlasím s takovýmto hodnocením, nicméně snad mi dáte za pravdu, že většina běžných uživatelů nemá tušení, co to bcc je, nikdy tuto funkci nepoužili, a hromadné e-maily s čitelným seznamem příjemců pro všechny jsou zcela běžná věc. Takže bych byl zase opatrný s tím, označovat je všechny hned za hlupáky. Přínosem GDPR je, že se snad aspoň někteří nyní nad ochranou osobních údajů zamyslí.

Jinak to neřeším ani jako soukromá osoba. Pracuji ve školství a zkuste paním učitelkám, které sotva dokážou odeslat hromadný e-mail, vysvětlit, že musí řešit něco jako je skrytá kopie...

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od swenak » 11 čer 2018 22:19

Na to pak jsou mailery, které řeší takové věci, jako je odesílání se změnou příjemce včetbě třeba změny textu emailu, oslovení, ... Jsou i online služby zdarma, ale to bych nedělal, aby se email nedostal další straně.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od Mironet » 12 čer 2018 05:12

Ne, tímto směrem rozhodně jít nechci. Jde mi jen o chování mailového klienta.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od SharkeeCZ » 12 čer 2018 15:18

Mironet píše::roll: Děkuji za rozbor situace; škoda, že zcela ignorujete moje dotazy.

Částečně souhlasím s takovýmto hodnocením, nicméně snad mi dáte za pravdu, že většina běžných uživatelů nemá tušení, co to bcc je, nikdy tuto funkci nepoužili, a hromadné e-maily s čitelným seznamem příjemců pro všechny jsou zcela běžná věc. Takže bych byl zase opatrný s tím, označovat je všechny hned za hlupáky. Přínosem GDPR je, že se snad aspoň někteří nyní nad ochranou osobních údajů zamyslí.

Jinak to neřeším ani jako soukromá osoba. Pracuji ve školství a zkuste paním učitelkám, které sotva dokážou odeslat hromadný e-mail, vysvětlit, že musí řešit něco jako je skrytá kopie...
A co to tak nejprve zkusit, názorně jim ukazovat a pak hledat řešení, jak se škrávat levou rukou za pravým uchem. V rámci školy to samozřejmě musí řešit směrnice GDPR. Buďto se naučí to, co zvládnou děti té školy, nebo jim budete muset pořídit nějaký sofistikovaný oofline/online nástroj. Děláte však, dle mého, z komára velblouda. Nám ze školy takto e-maily chodí.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od tlacenka » 12 čer 2018 18:42

a musi to nutne byt vec klienta ?
da se to prece udelat na strane serveru...
nebo ne ?

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od Mironet » 13 čer 2018 07:52

Díky za myšlenky a názory; šlo mi opravdu pouze o chování klienta. Jistě by to vyšlo vyřešit nějak sofistikovaněji, ale do toho se nehodlám pouštět; nejsem ani ten, kdo má tyto věci u nás na starosti. Kolegům budu dál radit používat skryté kopie, tak jak aktuálně fungují.

Jinak, znám případy lidí (věk cca. 50 let), kteří opravdu nejsou schopní odeslat e-mail, brání se tomu, aby je to někdo naučil, a raději vždy škemrají u jiných, aby jim to vyřídili, když je něco potřeba. Řekněte mi, kde jinde než ve státní sféře, a možná konkrétněji, kde jinde než ve školství, by se takový člověk uplatnil?

GDPR řeším proto, že rodiče velmi rádi toho komára z velblouda dělají, takže mě zkušenost naučila starat se raději o prevenci než poté hasit požár. Bohužel, jak je u nás zvykem, chybí jakákoli direktiva zhora, ať už od konkrétní instituce, kraje, nebo ministerstva. Z toho, co vím, mělo ministerstvo školství dojednat pro školy v ČR nějaký konkrétní režim, ve kterém budou školy ohledně GDPR fungovat; vydat metodický pokyn, kterým se budou řídit; a zařídit metodika, který bude do školy docházet a zajišťovat v tomto směru provoz. Alas, nic z toho se nestalo, takže pro školy aktuálně platí nejpřísnější režim GDPR a jedou naslepo. Nikdo ani přesně neřekl, co to vlastně je "osobní citlivý údaj". Dva roky příprav na implementaci a my to opět budeme řešit pět minut po dvanácté.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od lipon » 13 čer 2018 08:45

off topic - co je a není zvláštní osobní údaj nemusí nikdo říkat, to je definováno předpisy, googlem toho najdeš celkem dost, třeba tady

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od SharkeeCZ » 13 čer 2018 11:35

režim GDPR je jen jeden, není žádný jiný pro státní úřady a jiný pro soukromé instituce, pokud vím

jinak MŠMT vám zpracovalo tu metodiku zpracovalo už dávno - http://www.msmt.cz/file/44592/ - jestli ten problém nebude u vás
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od Mironet » 14 čer 2018 08:33

Paráda, díky za servis. :) Problém je rozhodně u nás; vše co jsem psal, jsou informace, které se ke mně donesly v práci neoficiální cestou. Oficiálně nevím nic. Jak jsem už zmiňoval, nejsem pověřená osoba na tuto věc, takže to nezkoumám do hloubky. Každopádně díky za ten dokument, ačkoli 90 stránek na toto téma číst nebudu, protože stejně na konci musí někdo zodpovědný rozhodnout, jak tato metodika ovlivní zavedené postupy ve škole a co se bude muset změnit. A v této věci se bohužel jako řadoví zaměstnanci zatím jen dohadujeme mezi sebou.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Skrytá kopie odeslaných emailů

Příspěvek od SharkeeCZ » 14 čer 2018 09:28

U mne problém opravdu není. Já problém nemám, vy ano a už dopředu víte co lze, co nelze, co kdo umí, co kdo neumí a hledáte. Návod i metodiku máte. Nápady na další řešení také. Howgh.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Odpovědět