Mac mini nebo Synology NAS

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
bonvian
Příspěvky: 2
Registrován: 01 srp 2018 07:21

Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od bonvian » 01 srp 2018 07:36

Dobré dopoledne,
mohu vás požádat o radu? Rád bych si doma vytvořil domácí síť a jsem začátečník. Proto řeším, zdali bude vhodnější varianta pořídit Mac Mini nebo NAS od Synology.

Účelem by mělo být:
- prostor pro zálohy našich zařízení
- vytvoření centrálního úložiště
- multimediální centrum (filmy, fotky, hudba)
- možnost pouštět filmy a fotky na všech TV vzduchem (kabel neroztáhnu)

Naše zařízení:
3x Iphone
3x tablet
1x Macbook
1x Macbook air

Pokud tu již toto téma bylo, tak se všem omlouvám.

Díky všem za účast v diskuzi.

Uživatelský avatar
Stumby
Příspěvky: 226
Registrován: 19 zář 2013 19:53

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Stumby » 01 srp 2018 07:39

Za mě - hlasuji při Synology. Mám 218play a jsem naprosto spokojený. Zálohy fotek, uspořádání filmů, Když můžeš sledovat odkud potřebuješ. DLNA také maká jak má.
Přeji šťastnou vokbu
Mac mini 2012 - 16GB, iPhone 6S, iPhone 5S, Ipad 3, Ipad mini 1, Apple Watch 2

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od rony » 01 srp 2018 12:38

Synology ako STORAGE.

Na multimedia potom vlastne riesenie (bez storage, pretoze vyuzije tu zo Synology), takze nejaka krabicka s KODI alebo Apple TV4 (s Infuse).

Synology ma schopnost obsluhovat simultanne x zariadeni, odporucam vyssie spomenutu 218play, ma rezervu vykonu, ma moznost zrkadlenych diskov (aj ked zalezi na tom, ci potrebujes mat chranenejsie data ale v tom pripade kazdy rozumny clovek bude este potrebne data zo Synology archivovat/zalohovat na dalsie uloziska).

Mac mini ako centralny storage urcite nie.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

magister-cze
Příspěvky: 41
Registrován: 09 pro 2012 13:26

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od magister-cze » 01 srp 2018 12:59

Za mne také Synology.

Mám DS218j a k tomu AppleTV 4k.
Synology mám na zálohu fotek (primárně mám foto v iCloudu), na dokumenty pomocí Drive a původně na hudbu a filmy a jako centrální domácí úložiště. Teď mám hudbu v rodinném Apple Music a filmy je jednodušší si půjčit v AppleTV na iTunes, nestojí to ranec a než se s tím hledat, zjišťovat kvalitu, titulky a podobně, tak to raději dám těch pár korun. Jinak na filmy jsem používal a ještě sem tam použiji Infuse. Po prvotním pořádném nastavení to byla paráda.

To Synology doma používáme celá rodina napříč platformami. Když to dobře člověk všude nastaví, tak je to paráda. Už žádné přesouvání fotek a dokumentů sem a tam pomocí USB a podobně. Vše je na Synology. A když potřebuji někomu ukázat fotky (rodiče, kamarádi) tak není nic jednoduššího než vytvořit sdílené album a odkaz na něj poslat. Jen to chce k plném využití i mimo domov mít trochu lepší připojení doma. Mám 50 up/50 down a zatím bez problémů jak se sledováním 4k filmů na Apple TV z iTunes tak i s přístupem z venku jak k fotografiím tak k dokumentům.
iPhone Xs Plus White
iPad Pro 64 GB White
Apple Watch 4
Apple TV 4k
HomePod

bonvian
Příspěvky: 2
Registrován: 01 srp 2018 07:21

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od bonvian » 01 srp 2018 15:39

Tak to vypadá na jednoznačnou volbu :-) Díky moc za vaše zkušenosti a rady!

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Gwaihir » 02 srp 2018 09:54

magister-cze píše:Za mne také Synology.

... Když to dobře člověk všude nastaví, tak je to paráda. ...
Tak to je kumšt to správně nastavit. Nebyl by nějaký návod, abych viděl, co jsem nastavil blbě a co se dá ještě vylepšit?

Jinak mám taky synology a veliká spokojenost, ale určitě by se to dalo nastavit lépe.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Honza.Mac » 02 srp 2018 11:00

Synology má skvělou howto stránku, v češtině, + fórum.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

magister-cze
Příspěvky: 41
Registrován: 09 pro 2012 13:26

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od magister-cze » 02 srp 2018 13:25

Nejde ani tak o správné nastavení Synology jako takového.
Spíše o nastavení všeho pro správné fungování toho jak to kdo chce používat. To znamená podle mne si nejdříve projít jaké jsou možnosti nastavení, služeb a dalších věcí u Synology, jaké jsou mé požadavky a pak to vše skloubit dohromady. Mne to chvilku dalo než jsem si to celé uzpůsobil a to nemyslím jen Synology, ale i veškerá zařízení co se k tomu připojují a s úložištěm pracují včetně routeru pro připojení k internetu. Dneska, když bych to měl dělat znova, tak si hromady věcí už ani nepamatuji, tak nějak to už dobu vše funguje a samo běží, já jen na základě e-mailu od úložiště zaktualizuji a sem tam okouknu logy.
iPhone Xs Plus White
iPad Pro 64 GB White
Apple Watch 4
Apple TV 4k
HomePod

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Jirka_S » 02 srp 2018 14:33

Naštěstí to nastavení se dá zálohovat. :)

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od rony » 02 srp 2018 15:21

Synology ma premakany knowledgebase v cestine
pani vyssie to myslia tak ze si to premyslis lebo strategia precapat to appkami nie je spravna
nastastie ma synology velmi jednoduchy sposob ako sa na nu dostat z prehliadaca odkialkolvek
netreba ani otvarat siet celemu svetu.

v kazdom pripade akonahle mas doma viacero komcovych zariadeni tak jedine NAS Synology zmeni zivot z neustaleho kopirovania veci cez externe dosky horedole.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Gwaihir » 09 srp 2018 08:22

Asi jsem se špatně vyjádřil. Knowledgebase od Synology je fajn, ale musím vědět, co chci. Větší problém je si ujasnit, co mi Synology může nabídnout a jak to udělat optimálně a to v knowledgebase prostě nenajdu. Uvedu příklad:
Zálohování a třídění fotek - máme několik telefonů, kterými fotíme (jiný fotoaparát už nepoužíváme). Já mám nastavenou aplikaci DS photo tak, že na NAS do adresáře photo/jmeno1 se zálohují moje fotky, do adresáře photo/jmeno2 se zálohují fotky ženy. No problém to nastavit není, ale otázkou je co s tím, protože je v tom brajgl. Můžu samozřejmě ručně vše překopírovat do adresářů jako photo/rok/měsíc nebo photo/rok/akce. Ale nikde vlastně nemám napsáno co dál a jak k fotkám dále přistupovat a třídit do alb. Alba si občas dělám jen v iphonu a občas i sdílím, mám zaplacený icloud, takže knihovna fotografií je na icloudu, ale zároveň i v telefonu. Otázka je co se stane, když budu šetřit místo na telefonu (tj. fotky nebudou v telefonu, ale jen náhledy), jak mi bude fungovat zálohování.

Děkuji.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od casey » 09 srp 2018 09:19

Přesně - musíš vědět, co chceš a to je často ten největší zásek... :-) Taky k tomu každý přistupuje jinak, takže i na jednu problematiku bude více řešení.

Mám taky centrální Synology, ale zrovna na fotky z telefonu to není primární úložiště. Fotky s rodinou sdílíme přes sdílená alba na "Fotky Google". Když dělám album, tak rovnou paralelně udělám stejné sdílené na iCloudu, ale to nikdo nepoužívá. Spíš to beru jako zálohu.

Jednou za čas vyexportuji alba do složky "photo" na NAS. S názvy už se moc nepárám, prostě "2018 - Křivokát", "2018 - Anenská pouť" a podobně. Dělám to jenom proto, že si manželka na Synology Photo Station zobrazí časovou osu a líp se jí vybírají fotky do fotoknihy, kterou dělá každý rok... :-)

To, že se fotky dají přes Photo Station zobrazovat třeba na televizi je sice pěkné, ale za nějakých šest+ let to jsme to použili asi jednou... :-)

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Honza.Mac » 09 srp 2018 10:16

Mám OneDrive, celá rodina, fotky si každý synchronizuje s OneDrive a pak pomocí Synology cloud sync si každý svůj OneDrive synchronizuje na NAS.
Já a žena si už na telefonu či noteboocích vytváříme složky na OneDrive a třídíme do nich fotky.
Do Synology Photo Station pak dáváme finálně upravené a roztříděné.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Gwaihir » 09 srp 2018 10:30

casey píše: ...
Jednou za čas vyexportuji alba do složky "photo" na NAS. S názvy už se moc nepárám, prostě "2018 - Křivokát", "2018 - Anenská pouť" a podobně. Dělám to jenom proto, že si manželka na Synology Photo Station zobrazí časovou osu a líp se jí vybírají fotky do fotoknihy, kterou dělá každý rok... :-)
...
No a třeba tohle bych chtěl, aby manželka vybrala fotky do fotoknihy :). Máš stručný postup? Doporučený eshop na vytvoření eknihy?

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od casey » 09 srp 2018 10:55

S postupem to bude horší, to dělá žena :-) Já jenom vezmu album, vyexportuji a hodím do složky na NAS.

Ona potom přes časovou osu v Synology Photo Station vybere fotky, ty si pak někam zkopíruje, udělá další výběr (protože napoprvé jich vybrala hodně).
Pak to nasází do knihy od HappyFoto. Mají sice aplikaci i pro iOS, ale to jí nesedí, takžě používáme Windows verzi na nějakém starém notebooku, který máme doma vlastně jenom na tohle. :-)
Pak to uloží a za pár dní přijdou knihy... :-)

Akorát, protože si s tím dost hraje (práce na několik dní) a chce to mít přesně podle sebe, tak se osvědčilo udělat si v pracovním adresáři složky podle jednotlivých stran (01 - 48), abys pak nemusel dohledávat fotky v aplikaci a mohl jenom "sázet".
Prostě přesně podle motta "těžce na cvičišti, lehce na bojišti". Čím pečlivěji si udělá přípravu, tím snadněji jí potom jde to vlastní vytváření knihy v aplikaci od HappyFoto. :-)

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Gwaihir » 09 srp 2018 11:39

Už tuším.... Synology mi navrhuje používat Moments místo photo station, tak to zkouším, ale trochu s tím bojuju:
Nápověda:
https://www.synology.com/cs-cz/knowledg ... and_videos

Znamená to, že musím všechny fotky zkopírovat do složky /home/Drive/Moments?

Edit: Jenže to mi ty fotky nezobrazuje :(

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od casey » 09 srp 2018 11:58

Moments neznám. :-(
Používám Photo Station 6
Adresáře mám v afp://nas/photo/
Přes web se k nim potom dostanu na http://nas/photo/

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Mac mini nebo Synology NAS

Příspěvek od Honza.Mac » 09 srp 2018 11:58

No moje žena má taky nějakou win apku “céwé kniha” a dohnala to k dokonalosti tím že si vytvořila složku extra pro tuto aplikaci kam si kopíruje vybrané a upravené fotky.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Odpovědět