Windows na MacBook

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Windows na MacBook

Příspěvek od Sandra » 11 led 2019 20:51

Dá se na MacBook Pro 13" 2016 nainstalovat Windows bez BootCamp, tedy napřímo? Aby byl v MBP jen Windows. Díky.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od ra3662 » 11 led 2019 23:48


Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Sandra » 11 led 2019 23:50

Bezva, fakt díky. Takže ještě jednou a snad dostanu relevantní odpověď. Je možné na MacBook Pro 13" 2016 nainstalovat Windows jako jediný systém? Aby tam vůbec nebyl macOS?

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1608
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od SharkeeCZ » 12 led 2019 08:51

ne, nechápu ani proč to dělat, kupte si klasický notebook pro win, ušetříte a budete mít větší výkon/větší paměť
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od skyppy2000 » 12 led 2019 09:38

Ano, lze na tom provozovat jen Windows. Je to klasický počítač jako každý jiný, jen má takové komponenty, které jsou Applem podporovány pro chod OS X. Nicméně si nejsem jistý, zda vám bude fungovat Touch Bar. Záleží jak Apple zapracoval na ovladačích pro Windows. Zbytek by jinak neměl být problém.
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Sandra » 12 led 2019 11:32

SharkeeCZ píše:
12 led 2019 08:51
ne, nechápu ani proč to dělat, kupte si klasický notebook pro win, ušetříte a budete mít větší výkon/větší paměť
Chápat to nemusíš, stačí jen odpovědět na otázku.
skyppy2000 píše:
12 led 2019 09:38
Ano, lze na tom provozovat jen Windows. Je to klasický počítač jako každý jiný, jen má takové komponenty, které jsou Applem podporovány pro chod OS X. Nicméně si nejsem jistý, zda vám bude fungovat Touch Bar. Záleží jak Apple zapracoval na ovladačích pro Windows. Zbytek by jinak neměl být problém.
Touch Bar nemám, je to základní 13" MAcBook Pro 2016, vybírala jsem ho s tím že nemá Touch Bar i když bych uvítala vyšší výkon, ale Touch bar považuji za zbytečný nesmysl. Takže stačí jen nabootovat flashdisk s instalačkou Windows 10 a půjde to stejně jako s běžným počítačem? Nějaké speciální ovladače nejsou potřeba?

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od skyppy2000 » 12 led 2019 12:57

https://www.youtube.com/watch?v=EwJ1vmfZKIk

Tady je video, které vás provede celým procesem od vytváření oddílu po instalaci až k prvnímu spuštění Windows.
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Sandra » 12 led 2019 16:49

Děkuji za video, instalátor mi naběhl ale nefunguje mi v něm ani klávesnice ani trackpad. Zkusím ještě připojit externí myš že bych se třeba proklikala jenom s ní, ale to znamená odpojit napájení, jen doufám že se mi vejdou vedle sebe dvě redukce. Třetí konektor nemám.

Jinak přes Bootcamp to funguje bezvadně, ale zůstane tam macOS který nějak už nemám chuť používat, poslední keynote a představení nových iPhonů mě přesvědčilo že tudy cesta nevede, opravdu nedám za low end model telefonu 23.000 Kč takže jsem prodala svůj už nedostačující SE (jenom spuštění přehrávání hudby pomocí Siri trvalo cca 10 sekund a celkově ten telefon už zkrátka nestačil) + Apple Watch + Air Pods, zrušila jsem předplatné iCloud a přešla jsem na Android a zaplatila si Google Drive (je to ale těžké, ona je to dost chabá náhrada). Akorát MacBook se mi nechce pod cenou prodávat, je to HW běžný notebook za premiovou cenu takže doslouží tady a jestli aspoň kvalita zůstala původní tak má před sebou ještě tak šest let (předchozí MBP mi perfektně sloužil 8 let - MacBook Pro 2008, ale tam jsem mohla vyměnit dosloužilý akumulátor, rozšířila jsem RAM a místo HDD šel SSD). Ale macOS teď už nepotřebuju a je mi spíš na obtíž. Je to smutné po 24 letech Apple only přejít ke konkurenci, ale politika Apple mě k tomu donutila, nebudu platit za telefon v hodnotě 15.000 Kč o 10.000 Kč víc jen proto že je to Apple. Věřím tomu že se Apple vzpamatuje a zase bude vyrábět kvalitní premiové věci za akceptovatelnou cenu, protože mám takový pocit že už narazili na strop, ale do té doby...

Tak doufám že se mi podaří nainstalovat plně funkční Windows aniž by tam zůstal macOS a že to opravdu bude fungovat. Jinak přinejhorším Bootcamp, ale už takhle malé SSD se tím ještě zmenší...

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Sandra » 13 led 2019 11:11

Tak se to nakonec s pomocí USB hubu a předem stažených ovladačů povedlo a mám na MBP pouze Windows. Ale s hrůzou jsem zjistila že po dvou letech normálního provozu je SSD na 88% zdraví a má 12 vadných sektorů což mi přijde velmi hodně na to za kolik ho Apple prodává a jaké má parametry (však se mi zdálo posledních několik měsíců že se MBP dost zpomalil). V desktopu mám jedno SSD 5 let staré, je také na 88% a nemá žádný vadný sektor a cca dvouletý Crucial MX 300 do M.2 má zdraví 97% a také žádné vadné sektory. Nevíte jak to řešit? Bohužel záruka mého MBP skončila před měsícem.

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od skyppy2000 » 14 led 2019 14:24

Mělo by stačit oddíl naformátovat a přiřadit k oddílu s Windows.

S vašim názorem na Apple se plně ztotožnuji. Ceny iPhonů i iMaců a Macbooků jsou poslední dobou dost mimo. Blbé je, že na Apple nejedu jen personálně, ale mam na Apple zařízenou celou firmu. NAS máme QNAPy ale nedávno nás upgrade stál docela ranec. Chtít 6400 EUR za 27" iMac je kapku drahé. Raději jsme zakoupili 20 základních modelů s tou 8 GB grafikou a dokoupili RAM a SSD, které je dokonce o celých 920 MB/s rychlejší než to nativní od Apple. Jedna mašina nás tak nestála 6400 EUR, ale jen 4300 EUR (2995 EUR iMac + 1295 upgrade kit díky množstevním slevám). No a těch ušetřených 42 000 eur se tak mohlo investovat jinam. Ale dokud to lidi budou kupovat, tak nemají důvod zlevnit. Uvidíme co nakoupíme v roce 2022. Možná už to nebude Apple... A ohledně propadnutí záruky za otevření iMacu? To by byl teda pěkný šmejd, kdyby to nevydrželo ten 1 rok co na to pro firmy dávají. Kéž by se v Applu vzpamatovali... Ale moc tomu nevěřim...

A pro ostatní - nestěžuji si, že to stojí hodně. Oni se ty stroje za pár měsíců provozu zaplatili. Jde mi spíš o to, že kvalita Apple neodpovídá té ceně.
Jinak po 8 měsících provozu nemam na iMacu jediný vadný sektor a zdraví disku je 100%. Uvidíme jak dlouho to vydrží...
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Sandra » 14 led 2019 19:32

Oddíl? Já jsem Windows přiřadila celý disk, normálně si udělaly ty své čtyři oddíly (UEFI, Recovery, pro data a ještě nějaký, ani nevím k čemu je) a macOS tam už vůbec není. Spíš je tragédie stav toho SSD po dvou letech provozu. Tohle podle mě nevydrží osm let jako předchozí MBP a to tenhle stál cca dvakrát tolik co v roce 2008 tehdy nadupaný MBP s tuším 320 GB HDD a 2 GB RAM.

https://imgur.com/SbVCMbl
https://imgur.com/gNGAzmg
https://imgur.com/0QzC1KJ
https://imgur.com/cZRFJvD

S těmi věcmi do firmy to je taky něco. QNAP se aspoň dá použít univerzálně na všechno ale přejít z Apple ekosystému jinam je hodně obtížné, já si za cca tři měsíce na Android pořádně nezvykla a pořád mi chybí spousta věcí. Ale na druhou stranu současný Huawei P20 je výkonnější a rychlejší nejen než moje původní SE ale i než iPhone X a to je telefon za 15.000 Kč. K tomu mám smart watch Huawei Watch GT, v něčem lepší než Apple Watch a v něčem horší, nicméně nabíjím je v průměru jednou za 12 dnů. Ale stejně mi prostě spousta věcí chybí a Air Pods jsou podle všeho nenahraditelné. Ráda bych se vrátila, ale opravdu nedám za low end telefon 23.000 Kč a za high end 40.000 Kč, to ani náhodou. Cukala jsem se už u toho MBP za 45.000 Kč, ale koupila jsem ho, protože macOS a ekosystém. Ale dát za low end Air 40.000 Kč? To fakt ne. Prostě cena je premiová a stále stoupá ale kvalita se dost výrazně snížila a stále snižuje a to je to co mi vadí. Kdybych za cenu současného MBP dostala 32 GB RAM, 512 GB SSD, retinu, výdrž atd, tak proč ne, ale mít tam 8 GB RAM a nemožnost rozšíření? Už teď mi nestačí na práci 16 GB a desktop jsem rozšířila na 32 GB. Na prohlížení internetu a facebook 8 GB stačí, ale na seriozní práci fakt ne. No uvidíme do budoucna, snad se vrátím, ale jestli zůstane současný přístup tak opravdu ne a radši si za stejnou cenu koupím třikrát výkonnější Dell nebo HP a holt se nějak smířím s Windows. Nebo se dokonale naučím s Linuxem :-D

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Mironet » 14 led 2019 20:39

Sandra píše:
12 led 2019 16:49
Je to smutné po 24 letech Apple only přejít ke konkurenci, ale politika Apple mě k tomu donutila, nebudu platit za telefon v hodnotě 15.000 Kč o 10.000 Kč víc jen proto že je to Apple.
Já bych k této diskuzi přidal snad jen to, že tyto hausnumera jsou naprosto virtuální čísla. Zařízení má takovou hodnotu, za kolik se dá prodat; nijak jinak se to vyčíslit nedá. A zrovna u iOS je dnes situace taková, že jde koupit iPhone i iPad s plnou funkcionalitou poslední verze OS za velmi rozumné částky, protože od řekněme iPhonu 7 se po funkční stránce nic moc nezměnilo. Jen nesmím kupovat poslední top model a nadávat, že za něj musím utratit 30k. Nemusím. Kdybych si teď kupoval nový telefon, jdu do 7ky nebo 8ky, protože o pár cm větší displej si u mě neobhájí o 15k vyšší cenu. Stejně tak nejnovější iPad za 9k je prostě super nabídka. U počítačů je situace trochu jiná, protože Apple prostě nenabízí low end, ale to nedělal nikdy. Jasně, můžu si koupit Acer za 12 tisíc, ale nikdy se to nebude rovnat Macbooku za 40k. To už si každý musí obhájit sám před sebou, zda se mu vyplatí investice a zda se počítač zaplatí.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Hajnejch » 15 led 2019 19:14

Já nějak nevím jestli je telefon za 23 000 předraženej. Když jsem kupoval 5S tak jsem za něj před pěti lety dal 19 000 a dnes stojí XR 23 000. Já si XR koupil a mě ten telefon naprosto vyhovuje. Já osobně si telefony kupuji na minimálně 5 let a OLED mi takovou dobu rozhodně nevydrží takže jsem rád že Apple vydal XR s léty praxe prověřenou LCD obrazovkou. Věřte mi že XR je fakt hodně dobrý telefon a Face ID k sežrání.
Já měl doma starý počítač s Windows 7 na zálohy a občas jsem si ho z nostalgie na chvíli zapnul. No a teď o Vánocích jsem si na něj nainstaloval Win 10. Po šesti letech na Macu jsem se musel dost snažit (zabralo mi to dva dny) abych si Win 10 ohnul k obrazu svému a to ještě ne úplně. Tatam je jednoduchost 7 a i intuitivnost MacOS. Mě by to za ty peníze nestálo. Rozdíl 8 000 co jste ušetřila za telefon jsou podle mě špatně ušetřené peníze. Zvlášť pokud to máte ve firmě a jak jste psala tak se vám Mac za chvíli zaplatil. Jen s prominutím, vy taky nefakturujete vašim zákazníkům osm let stejné ceny. Taky zvyšujete cenu své práce, tak proč to stejné vyčítáte Applu?
Já si myslím že jste čekala nástupce SE a když Apple SE zaříz tak vás to tak nakrklo že jste zkratkovitě přešla na Android a Win. Holt někdy se to stává, taky už jsem to párkrát zažil a poté dost litoval.
Naposledy upravil(a) Hajnejch dne 15 led 2019 23:55, celkem upraveno 1 x.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Jirka_S » 15 led 2019 20:00

@Hajnejch: skvěle vyjádřeno, podepisuju.

Branjo
Příspěvky: 17
Registrován: 13 zář 2018 18:50

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Branjo » 16 led 2019 22:34

2 hajnejch: jeden z najlepsich postov, ktore som za poslednych niekolko rokov cital na nejakom fore. Plne sa s nim stotoznujem a dik zan :thumbsup:

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Windows na MacBook

Příspěvek od Honza.Mac » 22 led 2019 12:39

Nač hned házet flintu do žita.
Podržel jsem Apple v letech kdy bral Steve Jobs plat 1 USD tak jejich produkty budu využívat i nadále už kvůli jejich ekosystému a mé lenosti.
Ceny neřeším, je to politika Apple akcionářů.
Dokud mi budou sloužit všechna iOS a macOS zařízení včetně 17" PowerBooku tak budu spokojený.
Pokud doslouží, není kam migrovat, respektivě vždy se bude dát koupit bazarový kousek ve stejné konfiguraci a kompatibilitě jako mám dnes.
Je smutné když člověk na Apple MacBooku provozuje "jen" Windows kvůli Android telefonu.
Jsem stará škola, Touch Bar mi nic neříká, ksicht ID taky ne, dukud bude Apple prodávat iPhone 8 a iPhone 8+ budu spokojený, pokud jej stáhnou z ofikl shopu, u prodejců jich bude ještě 1-2 roky dostatek.
Nyní asi nejsem jejich cílová skupina, tedy abych měnil HW hned co vyjdou nové modely, však i teď mi mé AW0 splňují vše co od nich vyžaduji,
a iPhone 5s a iPhone 6s a 6s+ máme stále v rodině, buď jako záložní (na dovolenou) nebo je mají děti.
Razím si heslo, když něco funguje tak do toho nezasahuji. Z pohledu admina serverů, mám 90% win serverů na W2008 R2, 8% W2012R2 a zbývající 2% na W2003, o linuxu nemluvím, 98% serverů na Centos 6 a zbytek na CentOS 7.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Odpovědět