MacBook na Photoshop

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
cobr4in
Příspěvky: 183
Registrován: 22 črc 2016 01:42

MacBook na Photoshop

Příspěvek od cobr4in » 11 dub 2019 20:18

Ahoj,

zvažujem kúpu MacBooku, tak vás chcem poprosiť o pomoc s výberom, pretože s Macmi nemám skúsenosti.
Vyžadovať od neho budem plynulú prácu vo Photoshope. Nevadí mi dlhý export, ale prekáža mi sekanie interfacu a nástrojov. Taktiež chcem využívať jeho HW akceleráciu a všetky jeho grafické funkcie, ale neviem, či na to bude postačovať grafický čip v procesore alebo je potrebná grafická karta.
Len pre upresnenie, teraz pracujem na dektope s Windowsom, i7-6700K, GTX 980 Tí SC+, 16 GB RAM, a plynulosť, ktorú mi poskytuje, je pre mňa úplne dostatočná. Pohoršiť by som si ale v tomto smere nechcel. No ako som písal, dlhší čas exportu a pod. mi vadiť nebude.

Potrebujem veľkosť okolo 13", pretože sa bude denne prenášať, a úložisko 512 GB (SSD). Menej si nemôžem dovoliť a viac netreba. V budúcnosti plánujem prikúpiť zatiaľ nešpecifikovaný externý monitor, tak aby sa dal pripojiť.

Ďakujem.
iPhone Xs

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od Gwaihir » 12 dub 2019 09:04

Koukni třeba sem:
https://photographylife.com/how-to-buy- ... hotography

Ve zkratce: doporučují 16GB RAM (závislé na velikosti upravovaných fotek - pokud děláš jen malé fotky pro web, tak asi 16GB nepotřebuješ) a doporučují lepší grafiku než Intel. Jenže to znamená 15" MBP. Ideálně by sis to měl někde vyzkoušet, než si to koupíš, ať nejsi zklamaný. Navíc budeš porovnávat desktop i-7 procesor s mobilním i-5 (13,3" MBP).

Jinak monitor připojíš ke každému MBP a pokud řešíš místo, tak i externí USB-C disk by měl být v pohodě, ale je to krabička navíc, takže to za tebe rozhodně tvoje peněženka.

cobr4in
Příspěvky: 183
Registrován: 22 črc 2016 01:42

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od cobr4in » 12 dub 2019 20:32

Môj pôvodný plán bol MacBook Pro 13", i7 a 16 GB, tak ma trošku sklamalo, že pravdepodobne budem potrebovať 15". Chcel som niečo prenosné a doma by som aj tak používal externý monitor, takže by mi malý displej neprekážal. Mám trochu obavy, aby tá grafická karta nezostala nevyužitá... Aj keď tie akcelerované prvky by som využíval rád, a občas si strihnem aj nejaké to video.
iPhone Xs

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od rony » 14 dub 2019 15:00

Na Photoshop sa hodi prihliadat ako prve na RAM. Potom na vstavany disk SSD. Pocitat s tym, ze cast roboty budes chciet davat na NAS alebo ine ulozisko mimo pocitac (archiv, zalohy,... data, ktore nepotrebujes neustale).

Okolo grafickej karty by som to nijako zvlast nesilil - ak by ti vysiel macbook pro s lepsou, tak celkom iste si ho vyberies aj kvoli inym parametrom - napriklad pocet portov. Ak si profik a stroj ti zaraba, tak akykolvek macbook pro bude uplne v klude :-) a pokial to chces hlavne kvoli zaujmu, tak ti zarucujem, ze aj solidne nakonfigurovany macbook air ti bude stacit :-) Kedze spravne sa orientujes na externy monitor, tak pravdepodobne uzijes bez problemov aj 13palcovy, i ked... vsetko zalezi na peniazoch.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

cobr4in
Příspěvky: 183
Registrován: 22 črc 2016 01:42

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od cobr4in » 14 dub 2019 15:26

Aktuálne zvažujem MacBook Pro 15", 512 GB SSD, i7, 16 GB RAM, Radeon Pro 560X. Len stále mám trochu obavy, že tá karta je pre mňa zbytočná. Na druhej strane bude to môj jediný stroj, takže kompromis tiež nechcem.
iPhone Xs

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od Gwaihir » 15 dub 2019 09:04

Zase ber, že to máš fakt na dlouho.

cobr4in
Příspěvky: 183
Registrován: 22 črc 2016 01:42

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od cobr4in » 15 dub 2019 12:57

To áno. Ešte si to nechám uležať, ale už som takmer rozhodnutý pre 15" verziu s grafikou. Ešte by som sa chcel spýtať, má cenu čakať na 2019 model? Možno bude uvedený už o dva mesiace.
iPhone Xs

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od rony » 15 dub 2019 16:09

isteze moze, no spravy o nom zasa nie su. Pocitaj, ze novinky mozu byt minimalne. U pocitacov sa zasa toho tolko nemeni, nove macbooky uz maju USB-C, takze tuto revoluciu mame uz za sebou.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

cobr4in
Příspěvky: 183
Registrován: 22 črc 2016 01:42

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od cobr4in » 15 dub 2019 19:22

Skôr som dúfal vo Face ID... :) Aj keď, ak by ich aj o dva mesiace uviedli, tak kým sa začnú predávať a budú v obchodoch, to ešte môže potrvať.
iPhone Xs

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od Gwaihir » 16 dub 2019 08:41

Já bych tedy spíš doufal v lepší klávesnici.... Ta nová - jestli to dobře chápu - od roku 2016 se u některých lidí seká (některé písmena) a je prý hlučná. Osobně doufám, že se jedná fakt o ojedinělé případy. Můj MBP late 2013 má klávesnici fajn, jen bych fakt ocenil numerický blok.

cobr4in
Příspěvky: 183
Registrován: 22 črc 2016 01:42

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od cobr4in » 16 dub 2019 21:22

BTW teraz som zistil, že oba modely 15" MacBooku Pro, 256 GB aj 512 GB, si môžem nakonfigurovať na rovnaký výsledok. :D Aký to má význam? :D Ani výsledná cena nie je úplne rovnaká, ale parametre áno. :D
iPhone Xs

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: MacBook na Photoshop

Příspěvek od Gwaihir » 17 dub 2019 08:03

No na apple.cz je to stejné. Rozdíl mezi nimi je od začátku v grafické kartě. Jsou to prostě dva typy, jak by to Apple chtěl nejčastěji prodávat.

Odpovědět