Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 01 srp 2019 05:41

Zdravím, mám iMac 27" Late 2017 s interním 1TB HDD. Rozhodl jsem se upgradovat systémový disk na 1TB SSD (zvolil jsem ADATA XPG SX6000 Pro SSD 1TB ) a nacpal ho do boxu (Icy Box IB-1817M-C31 External USB-C enclosure for M.2 NVMe SSD ). Připojil jsem ho přes USB-C a nainstaloval čistý systém Mojave. Následně jsem provedl kompletní migraci dat ze starého HDD na disk nový. Zkontroloval jsem i bootování na nový SSD disk. Vše jak na drátkách. Tak jsem po 5restartech a testováních starý HDD smáznul s tím, že ho použiju na TimeCapsule. . Večer jsem iMac uspal (bez shutdownu)
iMac, ráno se mi na obrazovce objevilo pouze přeškrtnuté kolečko střídající se s obrázkem složky + otázníkem.

Takže problém s bootloaderem? Odpojil jsem SSD, pracně nainstaloval zpět Sierru na původní HDD a připojil SSD. Disk utility mě ukázala, že SSD je neinicializované (bez dat). Nainstaloval jsem Mojave na SSD znova a restartoval. Vše v pořádku, zkusil jsem uspání, v pořádku.

Dnes ráno stejná situace, po uspání se pravděpodobně disk korektně nepřipojí a opět přeškrtuné kolečko. Pomohl tvrdý shutdown, odpojení SSD a nabootování z původního HDD. Po znovu připojení SSD a restartu mi najel korektně systém Mojave ze SSD.

Prosím Vás o radu, kde dělám chybu, je-li toto řešení vůbec technicky možné, popřípadě kde co nastavit. Díky!

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od ra3662 » 01 srp 2019 06:15

SSD je tedy ext. boxu?

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 01 srp 2019 06:25

Ano, SSD je v ext. boxu, připojená přes USB-C zezadu do iMacu.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od ra3662 » 01 srp 2019 15:29

Problém může být v boxu. Kdysi jsem řešil něco podobného. Kdykoli počítač usnul nebo byl vypnut, box se musel vypnout a znova zapnout, jinak nebyl vůbec vidět. Za sebe bych asi neměl startovací disk v externím boxu, ale to je věc každého.

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 01 srp 2019 17:09

Dík za koment, vím, že to není úplně košér řešení, ale mě se prostě do toho Macu nechce lézt. A dát někomu 12k za výměnu (ikdyž s SSD) je taky palba. Box má kontrolku, budu ji sledovat a testovat. Napadla me varianta s tím, že v nastavení vypnu “uspat disky kdykoliv to je možné”
Dál jsem stáhnul apku “amphetamine”

Mě šlo v počátku o to, zda jsem nenastavil něco špatně v aplikaci Startovací disk. Zde jsem vybral pouze ext. SSD. Ale nemusí se do tohoto SSD nahrát nějaký bootloader?

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od ra3662 » 01 srp 2019 17:38

http://osxdaily.com/2018/10/03/how-clea ... os-mojave/
jinak tak jsem to řešil v té době taky, pouze spořic na monitoru.

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 01 srp 2019 18:05

Navrhuješ tedy čistou instalaci Mojave_OS. To můžu taky vyzkoušet. V macu zatím nejsou žádná důležitá data, takže můžu testovat.

Amphetamine jsem zatim nezkoušel, takže přesně nevím, jestli funguje tak, jak jsem zamýšlel.

Idea je taková, že uspím mac, ale port zůstane po celou dobu spánku pod proudem a tak nedojde k odpojení.

Zatím mám ještě dost možností, které můžu vyzkoušet. Nebo to může být ta nejjednodušší věc, že to nedává ten box. A to Thunderboltu3 za 3.5k se mi fakt nechce.

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od cinges » 02 srp 2019 06:35

vysla doplnkova aktualizacia mojave, kde opravuju chybu kde sa mac niekedy po prebudeni neprebudil, tak skus najprv tu..
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 02 srp 2019 06:44

Včera jsem ji tam nacpal, žádný rozdíl. Včera jsem testoval, za jak dlouho se disk odpojí, resp. systém nenaběhne zpět ze spánku. 1,5hodiny vydržel, přes noc opět špatně. Ráno jen zaseklé "duhové kolečko". Ale po vypnutí a zapnutí macu opět naběhl. Teď jsem zkusil zapnout Amphetamine na hdd kick každou hodinu, tak uvidíme, až přijdu odpoledne z práce.

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od martas38 » 03 srp 2019 00:26

Ahoj, tvoje téma sleduji s napětím, protože se chystám na totéž. Mám obavy, že problém je v tom USB C boxu. Někde jsem četl, že přes USB je s buzením disků narozdíl od Thunderboltu problém.

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 03 srp 2019 09:41

Včera večer jsem to vzdal. Nainstaloval jsem starou Sierru s tím, že problémy prý dělá jen Mojave. Na Sierre to pro jistotu najelo po instalaci až potřetí. Takže turnback na starej interní HDD a NVME posílám zpět do Alzy. Jo a Thunderbolt3 box za 3,5k prostě kupovat nebudu, to jsem na stejných pěnězích jako na přestavbě.
Ale díky za rady a komenty.

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 03 srp 2019 10:13

btw máš někde odkaz na ten článek o tom, že na Thunderboltu3 by to nedělalo?

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od martas38 » 03 srp 2019 12:58

Ahoj, hledám to v zahraničních fórech a nemůžu najít. Každopádně nefunguje přes USB Trim, přes TB ano, což má velice zásadní vliv na životnost SSD. Co jsem četl na fórech, tak to spolehlivě funguje s disky Samsung T5 a LaCie Rugged Thunderbolt, zas tam je nižší rychlost, ale prý je to i tak o dost rychlejší než fusion disk. Někdo psal, že MS Office mu startuje z fusion 30s (to je i můj případ) a s tím T5 4 sekundy. Jinak chyba při probouzení, nebo zapnutí počítače pokud nebyl vypnut box je tam zmiňována velice často a to se systémem Mojave.
Já bych i do toho Thunderbolt boxu šel, ale bojím se, aby to nedělalo totéž co tobě. Přeci jen mám imac ještě rok v záruce a navíc výměna disku, to je tak 12 tisíc Kč, s tím boxem a SSD jsem na polovině a přes TB by měla být rychlost podobná.

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 03 srp 2019 21:52

Hm, okej :) Vezmu Thunderbolt3 box a zkusím to. Mě se do výměny taky moc nechce. Do servisu to mám 150KM, na MacPodpora mě řekli, že to za den nezvládnou a mě se do Prahy dvakrát nechce. Další možnost je na punk vyměnit sám. Na netu se prodává service kit se všemi díly. Ale to bude až jako poslední možnost. V úterý by to mělo dojít, do čtvrtka budu testovat a pak to všechno pošlu zpět.

Opravdu by mi pomohlo, kdybys našel nějakou smysluplnou diskusi o tom, že TB3 fungovat bude a ušetřil mě tím 3 dny života :). Já jsem teď trochu omezenej v přístupu na net a nic jsem nenašel. EN forum mě nevadí. Dík.

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od martas38 » 03 srp 2019 23:37

Na tom SSD disku máš APFS file systém? Ten problém je hodně rozšířený a dělá to i u externích nesystémových disků přes USB. Jinak co jsem se dočetl rady, tak zkusit vypnout Power NAP. Dál někomu pomohlo nainstalovat na externí disk High Sierru a pak to aktualizovat na Mojave (ale psal jsi, že ti Sierra nejela). Dál nepoužívat vůbec spánek a smazat konfigurační soubor pro uspání - systém vytvoří nový a pak to pojede bez problémů.
Prý taky pomůže update firmware vlastního disku, protože disk sám obsahuje nějakou uspávací utilitu, která se hádá se systémovým uspáním, někteří výrobci k tomu dodávají i software, pomocí kterého se nastaví, jak se má disk chovat.
No a pak se objevuje v diskuzích jako třeba zde, že přes Thunderbolt není problém a funguje i ten Trim:
https://forums.macrumors.com/threads/os ... p.1851234/

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 04 srp 2019 10:17

APFS tam mám. Objednal jsem Thunderbolt3 box, v úterý to dorazí, tak ihned vyzkouším.

FW na SSD přes USB nenahraju :) Na vypnutí Sleep modu už nemám nervy.

Ve středu se ozvu.

deep_six
Příspěvky: 15
Registrován: 13 čer 2019 20:47

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od deep_six » 08 srp 2019 21:13

Tak všechno funguje, jak má. Koupil jsem ext box i-Tec přes Thunderbolt3 a jede to.

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Mojave OS na externím SSD disku se po uspání znova nepřipojí

Příspěvek od martas38 » 09 srp 2019 07:22

Tak to je super zpráva. Předpokládám, že rychlost vynikající?
Je to tenhle: https://i-tec.cz/produkt/tb3mysafem2/

Odpovědět