MacBook Pro Retina (Late 2013) - výměna SSD disku

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
JarynCZ
Příspěvky: 11
Registrován: 11 pro 2015 00:48

MacBook Pro Retina (Late 2013) - výměna SSD disku

Příspěvek od JarynCZ » 13 srp 2019 18:18

Dobrý den,

předem se omlouvám za trošku vyčerpávající čtení. V mém MacBooku Pro došlo k problému s nativním SSD diskem a MacBook přestal fungovat (zasekl se, nezapnul se). Donesl jsem ho k "odborníkům" do "servisu" iWant, která má u nás ve městě pobočku. Po příšerném zjištění neodborností pracovníků, jak v prodejně, tak na centrále v Plzni jsem se rozhodl vyměnit si SSD jednotku sám. Nabízeli mi variantu výměnu za Transcend JetDrive 850 (480GB). Není to špatný disk, ale za 12.000,- s prací jsem je poslal k šípku.

Teď k problému. Samotná volba Transcend není špatná (šel bych už rovnou do 960GB varianty), ale mě zaujala i verze od Samsungu (EVO 970 1TB). Pročetl jsem spoustu článků a zjistil, že to není tak jednoduché a že mezi jednotlivými verzemi MacBooku je dost podstatný rozdíl zapojení disků. Můj model je "Late 2013 CTO", přesněji: MacBookPro11,3 (A1398) v 15".

Chápu správně, že verze od Samsungu, která má NVME konektor, potřebuje redukci na Appláckou Satu (M.2), kdežto Transcend JetDrive mohu zapojit přímo bez redukce?

Dále jsem se dočetl, že oba disky podporují pouze verze systémů 10.13+ (já bych rád El Capitana) - dá se s tím něco udělat? V neposlední řadě, s verzemi NVME mají Macy problémy (restartování, usínání) - je to tak časté a vyplatí se to rychlostí nad Transcendem?

A konečně, je verze od Samsungu o tolik rychlejší, než verze Transcend (papírově je to až 2x) - nezpomaluje Samsung ta redukce?
Případně máte jiný tip?


Děkuji moc za odpověď
iMac 27" CTO | Macbook Pro 15" Retina CTO | iPhone 11Pro 512GB | iPhone 6S 128GB | iPhone 5S 16GB | iPhone 5 16GB | iPhone 4S 16GB | iPhone 4 32GB | iPhone 3GS 32GB | iPad 1 64GB | iPod Touch 4 64GB | AW Series 0

Odpovědět