iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Fezoj
Příspěvky: 3
Registrován: 22 čer 2019 11:05

iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Příspěvek od Fezoj » 22 čer 2019 11:38

Zdravím všetkých vospolok.

Používam macbook pro 15 i7 2,9MHz 16 GB 512 SSD Intel HD 630 (2017). Na čokoľvek nie je problém, pokiaľ nespustím DaVinci Resolve a nezačnem strihať 4K video. To nejako nezvláda a aj pri jednoduchom strihu a pár prelínačkách Cross Dissolve nie je schopný prehrať živý náhľad bez zasekávania obrazu. Tak som obiednal nový iMac 27 5K 2019 CTO v nasledujúcej konfigurácii na strih videa.

iMac 27" 5K i5 3.6GHz 8-core 8GB 2TBF Radeon Pro VEGA 48 8GB SK klavesnica s numpad. Zároven som si obiednal 64 GB Ram na rozširenie, nie od APPLE a došiel som na hranicu svojich finančných možností. Rozpočet nepustí.

Čo mi pár dní vŕta v hlave je otázka nad 2TB fusion drive. Zvolil som ho preto, že 512 SSD je smiešne malá 1 TB SSD je už nad momentálny možný rozpočet. Niekde v hlave som potajomky dúfal že to spravím ako v starej 27 (late 2011), ktorú som používal a keď umrel disk, zmenil som ho na 256 GB SSD. Trošku mi nedocvaklo, že panel je lepený a nie na magnety ako sa pamätam XD.

Bude sa dať trošku serióznejšie pracovať s 4K videom na tejto zostave ? Nemate niekto 2TB fusion drive a skúsenosti pri práci so 4K videom ? Ak časom dokúpim externý 1TB SSD na Thunderbolt 3, spravím s neho štartovací disk, zmení sa situácia, alebo budem musiet časom v servise nechať vložiť do iMacu SSD a 2TB vybrať ?

Ďakujem za vaše názory a čas.

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Příspěvek od SPG » 09 zář 2019 18:24

Ahoj,

nestříhám video ve 4K, ale v roce 2017 jsem z finančních důvodů jsem řešil stejný problém jako ty (včetně vlastního rozšížení RAM z 8GB na 24GB). Nakonec jsem se rozhodl místo Fusion drive pro konfiguraci s 512GB SSD. Používám FCPX a dle spousty různých recenzí je Fusion Drive opravdu velká brzda (mrkni na YouTube). Pokud stříháš 4K moc si neumím představit, jak to budeš dělat - vyrovnvávací pamět SSD se ti rychle zaplní a pak bude muset přijít na řadu přesun dat na HDD a to bude trvat.

Pokud ti to v něčem pomůže, tak pro můj iMach 2017 jsou výsledky z GeekBench následující (iMac i5 3.4GHz, Radeon 570 4GB) - 4865 vs. 14166

Sám teď řeším, jak externě zvětšit velikost úložiště.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Příspěvek od rony » 10 zář 2019 05:48

Nebude lepsia kombinacia mat hociaj mensi interny SSD a na odkladanie projektov pouzivat sietove ulozisko resp. USB3 disk? S tym, ze aktualny projekt mas na SSD, ked skoncis, presunies to?

Diky vsak za informaciu, ze nad Fusion nemusim uz vazne uplne vobec uvazovat.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Příspěvek od SPG » 10 zář 2019 08:09

Určitě souhlasím s myšlenkou “SSD” - ale pokud rozumím, tahle volba už není možná.

Já stříhám Full HD videa, používám Final Cut Pro. Moje knihovna má mezi 50-100GB i když projekt po ukončení většinou mažu a to včetně zdrojových klipů (mám je zálohované na NAS). Pokud kolega používá Adobe, může to mít snažší. Tam jsem podobný problém nikdy neměl.

V případě FCPX jsem viděl nějaké návody na přesun knihovny na externí disk, střihový program bude ale mít na Fusion a to ho bude omezovat z pohledu rychlosti, myslím.

Mimochodem máte někdo tip na externí storage, které má rozumný poměr cena výkon (postavené na SSD a s rychlym rozhraním)?

Fezoj
Příspěvky: 3
Registrován: 22 čer 2019 11:05

Re: iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Příspěvek od Fezoj » 12 říj 2019 10:50

Bolo to veľké zaváhanie. Dáta na spracovanie majú 1,4 TB Preto som nechal štandardný FDrive verím že nájdem riešenie po uplynutí záruky na výmenu FDrive za SSD. Strihám to v Davinci Resolve Studio 16. Keď sa na to pozriem z nadhľadu, je to niekoľko krát rýchlejšie ako na mojom MB PRO a to bol hlavný dôvod. Viem si predstaviť že po výmene FDrive na SDD budem tento iMac používať do konca jeho životnosti. Veľký bonus je 5K. Ťažko sa to vysvetľuje, ale fakt je, že nemusím mať pripojený ďalší monitor.


Obrázek

Neživým sa profesionálnym strihom videa. Pracujem na ňom po večeroch keď prídem s práce. Ide to podstatne lepšie a hlavne rýchlejšie, ako na macbooku a to bol hlavný účel.

Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za radu a Váš čas.

ukážka prace : https://www.youtube.com/watch?v=PRnOibARlPk

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Příspěvek od rony » 12 říj 2019 13:10

pekne zabery

len je to vidiet aj v prispevku aj v tom videu... hrubky... na tak peknom videu to bucha do hlavy

medialni partneri

a nie je to ojedinela vec ale robis tu chybu ako standard.

textov tam mas malo, naozaj stoji za to mat kontrolu 4 oci.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Fezoj
Příspěvky: 3
Registrován: 22 čer 2019 11:05

Re: iMac 27 2019 - urobil som chybu ?

Příspěvek od Fezoj » 12 říj 2019 14:37

Vdaka je to len nahlad ... nie je to volne pristupne ... a caka to na korekturu :) ale dakujem ... viem ze je to moja slabina... text som nikda nezvladal :)

Odpovědět